Поняття прямого та зворотного спліта
Спліт акцій — це дроблення активів задля зниження їхньої вартості. Його можуть проводити в різних пропорціях: 2 до 1, коли акцію розділяють на дві, 4 до 1, коли цінний папір ділять на чотири, й так далі. У результаті операції загальна капіталізація компанії та відсоткові частки акціонерів не змінюються.
Наприклад, якщо компанія проводить спліт 10:1, то кожен акціонер, який володів акцією компанії, отримує ще 9 цінних паперів. При цьому вартість активу пропорційно знижується. Якщо акція коштувала $1000, то після спліта — $100. Сумарна вартість активу в інвестора не змінюється.
Зворотний спліт — протилежний процес. Якщо, наприклад, проводять операцію з коефіцієнтом 1:10, то 10 окремих акцій стають одним цінним папером, вдесятеро дорожчим.
Навіщо компанії проводять спліти
Компанії найчастіше організовують спліт, щоб зробити свої акції доступнішими за ціною та залучити більше зацікавлених до торгів. Розрахунок ставлять на те, що дешевші цінні папери приваблюють масового інвестора, можуть збільшити ліквідність та капіталізацію.
Зворотний спліт потрібен, якщо компанія показувала погані результати і ціна акції впала нижче долара або мінімальної вартості, яка є основою для делістингу. Ще одна причина — привернути увагу великих фондів.
Дроблення або консолідацію акцій доволі проводять як невеликі компанії, так і гігнати ринку. Розерімо кілька кейсів за останні 2 роки, щоб зрозуміти, як спліт цінних паперів впливає на вартість акцій.
Tesla Inc (TSLA)
11 серпня 2020 року компанія оголосила про спліт у пропорції 5:1. З того дня до моменту фактичного проведення операції 31 серпня (помаранчева стрілка на графіку) акції Tesla зросли на $223 — 81%. Після спліта ціна акції змінилися з $2200 на $440. Після невеликої консолідації цінні папери Tesla продовжили зростання.
У 2022 році акції знову «розділяться» у пропорції 3:1. Про це заявили 10 червня й одразу після новини котирування активу на NASDAQ зросли на 1,84%, але потім падіння продовжилося. Це пов’язуємо із загальною слабкістю ринку, хоча результати роботи Tesla в І кварталі 2022 року втішні: $18,75 млрд виручки та $3,31 млрд чистого прибутку.
Читайте також: Tesla, Toyota чи Renault: чиї акції обирають інвестори у виробників електрокарів
Порівняймо ці два спліти. У серпні 2020 року ціна акцій на фоні новини про спліт підскочила на кількасот відсотків, бо й ринок загалом зростав. Зараз компанії заважає конкуренція, інфляція, падіння попиту та збої в постачанні комплектуючих. Все це стане причиною падіння прибутковості, відповідно, власники акцій їх позбавлятимуться.
NVIDIA Corporation (NVDA)
20 липня 2021 року компанія провела свій п'ятий спліт із коефіцієнтом 4:1. Вартість одного цінного папера в результаті дроблення знизилася з $750 до $187,5. У 2021 році на момент спліта капіталізація Nvidia вже зросла на 32% завдяки успіхам у всіх напрямках бізнесу. За даними квартального звіту компанії чистий прибуток склав $1,91 млрд (аналогічний квартал 2020-го — $917 млн), а прибуток — $5,66 млрд (+ 83,8% р/р).
З графіка видно, що після спліта (позначений синьою стрілкою) йде слабка динаміка й під час сесії котирування зросли на 0,5%, дійшовши до $190. І якщо порівняти акції NVIDIA з динамікою ринку (наприклад, Nasdaq 100), то бачимо повну кореляцію. З цього робимо висновок, що акції далі зростали не через маніпуляції з активами, а через конкретні причини: хорошу звітність та підвищений попит на фоні дефіциту відеокарт.
Apple Inc (AAPL)
П'ятий за рахунком спліт компанії Apple відбувся 31 серпня 2020 (на графіці рожева стрілка). Це було дроблення з коефіцієнтом 4:1, у результаті якого кількість акцій компанії збільшилася вчетверо. Вартість акцій після операції скорегували приблизно з $500 до $125 за акцію.
Після дроблення цінні папери деякий час консолідувалися в діапазоні $110−120. На вартість активу впливали ковідні обмеження та збої в логістиці, через які невизначеність зберігалася до кінця жовтня.
Зростання продовжилося після хороших новин від компанії. Йдеться про часткове перенесення виробництва iPad та MacBook із Китаю до В'єтнаму для мінімізації впливу торговельних суперечок США та Піднебесної. Також роль зіграли хороша квартальна звітність наприкінці жовтня ($64,7 млрд виручки та $12,7 млрд чистого доходу) та виплата дивідендів акціонерам.
Читайте також: Купити акції Apple: все, що потрібно знати про компанію, її плани та ціну паперів
Квартальний звіт
Amazon.com Inc (AMZN)
Онлайн-рітейлер оголосив про плани провести спліт на початку березня, після чого акції компанії за один день додали 9%. Операцію виконали 6 червня 2022 року в пропорції 20 до 1. У п'ятницю, 3 червня, папери компанії коштували $2447, а вже в понеділок — додали 3,5%, торгуючись на рівні $127.
Компанії для зростання було недостатньо провести спліт, тому що в подальшому акції впали на 15%. Більшу роль тут зіграли фактичні показники. За І квартал 2022 року темпи зростання виручки сповільнилися з 44% до 7% та склали $116,4 млрд, а прибуток замінився збитками в $3,84 млрд. Спліт не прискорив зростання ціни, адже негативний новинний фон, слабка квартальна звітність та загальна тенденція на ринку тисне на вартість компанії.
Читайте також: Акції Amazon подешевшали у 20 разів: чи варто скористатися можливістю купити
Запланований спліт — сигнал до купівлі чи ні?
Спліт передбачає 3 важливі дати, які впливають на вартість акцій компанії, що проводить дроблення:
- дата оголошення спліта — компанія публічно заявляє про свої плани, вказує деталі (коефіцієнт дроблення та дату);
- дата закриття реєстру — визначається список акціонерів, які володіють акціями компанії та отримають додаткові акції після дроблення.
- дата завершення спліта — коли нові акції з'являються на брокерському рахунку й торгуються за скоригованою ціною.
З історій компаній бачимо, що спліти у 2020−2021 роках позитивно впливали на ціну, яка після деякої консолідації продовжувала своє зростання. А також бачимо приклад Amazon, яка провела спліт у 2022 році, але її акції впали у ціні. Цілком імовірно, що така доля може спіткати й Tesla. Із цього маємо зробити висновок, що компанії варто вибирати для спліта правильний час і обов'язково враховувати тенденцію ринку.
Читайте також: Акції Spotify втратили 59%: чи час їх купувати
Інвесторам радимо не чекати на зростання та шалений ріст ліквідності, якщо компанія оголошує спліт на ринку, що падає. Ринок часто головніший. Але дроблення акцій у будь-якому випадку грає вам на руку, адже можна купити цінні папери у момент розвороту за ціною, яку ви раніше не могли собі дозволити.