До 2016 року Діді Тайхутту разом зі своєю дружиною та трьома доньками були звичайною родиною з Нідерландів. У Діді був успішний бізнес, він володів декількома компаніями, любив дорогі автомобілі і мав все, що можуть собі дозволити багаті люди.
Але, як розповідає сам Діді, великі статки були зароблені завдяки трудоголізму: через роботу він практично не бачив своїх близьких. Все змінилося, коли Діді дізнався про важку хворобу свого батька. Він найняв керуючого для своїх компаній та почав відходити від справ.
Після смерті батька Діді з сім'єю поїхали у подорож на декілька місяців до Таїланду. Зрештою, тривала відпустка затягнулась на понад півроку і саме під час неї родина ухвалила знакове рішення інвестувати в біткоїн.
Із криптовалютою Діді познайомився ще у 2013 році. Зацікавившись цією новинкою, він із декількома знайомими зайнявся майнінгом. Щоправда, невдовзі охолов до цієї ідеї і практично забув про неї.
Та під час відпочинку в Таїланді йому зателефонував друг і поцікавився, чи той все ще має криптовалюту, адже вона різко пішла вгору. Діді відшукав свій гаманець, на якому, крім біткоїну, зберігався ще й Dogecoin, і з подивом дізнався, що грошей більше, ніж його сім'я витратила за півроку відпустки.
Це надихнуло Діді на роздуми. Із тривалої подорожі він вже не бажав повертатись. Замість цього вирішив ризикнути і купити криптовалюту за всі кошти, які мала родина, в тому числі від продажу будинку, автомобілів та інших активів, крім найнеобхіднішого одягу та особливо пам'ятних предметів. На той час біткоїн коштував менше $1 тис. за монету.
Але основною метою такого рішення тоді була зміна правил життя. «Ми поговорили з дружиною і погодилися, що жили надто матеріалістичним життям і занадто балували своїх дітей. Нам потрібно було змінити життя і навчити наших дітей, що гроші — це не найголовніше. Найголовніше — жити і робити те, що приносить тобі щастя. Ми вирішили, що єдиний спосіб навчити наших дітей цьому — це показати», — згадує той період Діді.
Родина обрала шлях мандрівників: за декілька років вони змінили 40 країн, при цьому намагались витрачати лише криптовалюту. В перші роки це було досить складно. Доводилось вишукувати готелі і ресторани, в яких приймали крипту. Інколи сім'я все ж йшла на компроміс і продавала частину своїх біткоїнів за готівку, якщо інших варіантів не було. Але з появою криптовалютних дебетових карток проблему було вирішено.
5 фактів про інвесторів
Сховали гроші на 4 континентах
Основну частину своїх статків біткоїн-сім'я тримає на холодних криптовалютних гаманцях, які заховані у 6 різних країнах на 4 континентах: дві схованки в Європі, ще дві — в Азії і по одній — в Південній Америці та Австралії. Це дозволяє їм завжди бути недалеко від заощаджень під час подорожей.
Здавалося б, найпростіше було б покласти холодний гаманець у банківську комірку. Але, як зізнається Діді, в банках його грошей немає, оскільки це порушувало б правила децентралізації.
«Я віддаю перевагу життю в децентралізованому світі, де сам відповідаю за захист капіталу», — пояснює він. Схованки родина вигадала різноманітні: це орендовані квартири, будинки друзів тощо.
Хоча, звичайно, існують і простіші, але надійні способи зберігання криптовалюти. Наприклад, зручний та безпечний цифровий гаманець у телеграм.
Мріють створити криптопляж
Цього року родина вирішила зупинити свою тривалу подорож і оселитись на березі океану на півдні Португалії. Цю країну, окрім хорошого клімату, було обрано за відсутність оподаткування криптодоходів.
Тут родина почала потроху інвестувати в «матеріальні» речі: їм належать два бари, ресторан, школа вітрильного спорту, компанія з організації дозвілля. Звісно, всі заклади приймають біткоїн. Надалі сім'я планує розвивати цей бізнес, щоб зрештою створити тут криптопляж — великий простір, де розраховуватись можна буде криптовалютою.
Ще 6 родин пішли їхнім шляхом
Сім'я багато розповідає про перевагу їхнього способу життя і намагається надихнути інших. За словами Діді, повністю перейти у криптовалюту вирішили також його брат і сестра. Також йому відомо про 6 родин, які обрали цей шлях.
Звісно, вони купили біткоїн пізніше, а тому значно дорожче. Однак, як часто наголошує Діді, головне — це почати отримувати задоволення від життя, а не збільшити статки.
Монетизують славу
Коли у 2016 році Тайхутти виставили свій будинок на продаж, про них написали декілька місцевих ЗМІ, як про фріків, що вкладають всі свої гроші у сумнівний проєкт. Однак, коли біткоїн сягнув позначки $20 тис., родина привернула увагу великих медіа. Зокрема, про інтерв'ю попросило The Wall Street Journal, а один із найбільших європейських телеканалів Arte вирішив зняти про них документальний фільм.
Спершу сім'я хотіла відмовитись від спілкування з журналістами, але згодом вирішила скористатись нагодою, щоб підвищити свою впізнаваність і створити власний бренд. Наразі через свій сайт родина продає різноманітний мерч, надає доступ до платних курсів про криптовалюту, виступає амбасадорами різноманітних блокчейн-проєктів.
40% доходів витрачають на благодійність
Як згадують Тайхутти, коли до них почали звертатись ЗМІ, вони монетизувати популярність для благодійності. З того часу 40% всіх своїх доходів (окрім безпосередньо зростання ціни криптовалют) вони перераховують на благодійні проєкти.
Серед реалізованих сім'єю ініціатив — побудована школа в Мексиці та дитячий будинок у Венесуелі.
На думку Діді, благодійність має стати невід'ємною частиною криптоспільноти. Шлях до неї він описує дуже просто: купити біткоїн, навчитись ним торгувати та починати допомагати іншим.
Чому обрали крипту
З біографії біткоїн-сім'ї не відразу зрозуміло, чому вони, власне, вирішили інвестувати в крипту. Адже продати все майно та відмовитись від матеріального можна було б і без неї.
Для Діді біткоїн — це елемент свободи від держави та банків. Надалі, переконаний він, все більше людей відкриватимуть для себе шлях незалежності і саме тому криптовалюти дорожчатимуть.
На його думку, уряди намагатимуться створити централізовані форми криптовалюти, яку самі випускатимуть і контролюватимуть. Завдяки цьому весь світ стане безготівковим, але разом із тим люди почнуть розуміти, що повністю втратили конфіденційність, адже влада бачить всі платежі. Саме тому, на думку інвестора, люди все більше уваги звертатимуть на нинішні криптовалюти, що і штовхатиме зростання їхніх цін.
Діді переконаний, що в майбутньому біткоїн коштуватиме сотні тисяч, а можливо, і $1 млн за монету.
Структура капіталу
Кошти родини можна розділити на дві умовні частини: 74% крипти лежить на холодних гаманцях у різних країнах світу. Більше половини довгострокових активів складає біткоїн, також значні частки припадають на ефіріум та Litecoin. А купити біткоїн та ефіріум можна на any.cash.
Ще 26% сімейної крипти — «гаряча». Діді пояснює, що це ризиковий капітал, який він використовує для активного трейдингу. Тут ключову роль теж відіграє біткоїн, але значно ширший перелік інших токенів.
Читайте також: Брати Вінклвосс: як професійні гребці стали першими криптомільярдерами
Серед успішних трейдингових операцій родини — продаж Dogecoin за високою ціною і його викуп після просідання. Крім цього, близько 15% всіх своїх біткоїнів Тайхутти продали минулого року, коли ціна становила $55 тис. за монету. Діді тоді очікував просідання і, як бачимо, виявився правий.
Що роблять у 2022 році
Як і для більшості криптоінвесторів, для родини Тайхутту цей рік виявився важким. Порівнюючи з піками, біткоїн впав більш ніж утричі, а багато токенів просіли ще суттєвіше.
Через «криптозиму» активи сім'ї знизились приблизно на $1 млн. Однак для Діді це не причина відмовитись від інвестицій у крипту.
«Я щодня купую біткоїн. Урок, який я засвоїв за останні два цикли його падінь, полягає в тому, що коли весь світ божеволіє і всі думають, що біткоїн впаде, я повільно його купую», — розповідає Діді.
Він не виключає, що зараз найпопулярніша криптовалюта продовжить знижуватись — очікуване дно десь між $15 і $20 тис. Водночас, переконаний інвестор, ще до 2025 р. вартість біткоїну сягне $140 тис.
Якщо ж прогноз не справдиться і біткоїн обвалиться, то для Діді це не стане катастрофою. «Ми не матеріалістична сім'я і не боїмося за майбутнє. Якщо біткоїн впаде до нуля, ми станемо банкрутами і почнемо нову пригоду в житті. Життя має бути пригодою, а не нудною пробіжкою в колесі для хом’яка», — каже він.
Читайте також: Баррі Сільберт: наймолодший маклер в історії США, який створив головний криптофонд світу
Діді наголошує, що його історія — це, насамперед, про спосіб життя, а не про заробіток. І саме цю думку він намагається донесті іншим. «Вам потрібно зменшити масштаб біткоїнів і збільшити масштаб життя», — наголошує він.