Фінансовий консультант і засновник Jim Brown Investing Джим Браун розповів Inventure, як легко і ненав'язливо навчати дітей фінансової грамотності.

Як ми навчали своїх дітей

У нас з дружиною двоє дітей, обидва молодші 14 років. Як і більшість батьків, ми не хочемо, щоб вони страждали від фінансових проблем у майбутньому. Ми також не хочемо, щоб вони опинилася по вуха в боргах або залишилися без пенсійних накопичень.

Важливо, щоб діти говорили правду або були ввічливими, але не менш важливо, щоб у них було правильне ставлення до грошей: чого вони вартують, чому важливі і як виховати в собі розумні звички, які приведуть їх до фінансового благополуччя.

Щоб домогтися подібного результату, ми намагалися зробити навчання веселим і простим.

1. «Підемо магазинами»

Я виявив, що мої діти більше залучені у навчальний процес, коли він побудований у формі гри. «Підемо магазинами» — гра, в яку ми грали з ними, коли вони відвідували дошкільні установи.

Для початку ми створили мініатюрний супермаркет у нашій вітальні з іграшковим касовим апаратом та ігровим набором продуктів, таких як пластикові фрукти і овочі. У касовому апараті була цифрова клавіатура, скринька для грошей та іграшкові купюри.

Коли ми з дружиною розвісили ціни, одна дитина робила покупки, а інша займалася продажем. Ми були поруч, щоб допомогти і відповісти на питання. Але врешті-решт вони стали досить досвідченими, щоб грати самостійно.

Подібний досвід допоміг розвитку їх навичок в області рахунку основам в області розрахунку ресурсів. Це також допомогло їм відчувати себе комфортніше в ході бесід про гроші.

Читайте також: Українці бояться бідності більше, ніж хвороби — опитування

2. «Скільки це коштує?»

Гра, в яку ми продовжуємо грати досі, називається «Скільки це коштує?».

За обіднім столом ми всі по черзі обираємо товари або продукти і намагаємося обрати правильний варіант їх ціни.

Декілька прикладів:

  • Пляшка з водою: $0,50, $2,50 або $6?
  • Квиток у кіно: $4, $10 або $40?
  • Щомісячний рахунок за телефон: $12, $100 або $400?
  • Новий автомобіль: $5 тис., $35 тис. або $500 тис.?

Подібні ігри допомагають дітям зрозуміти відносну цінність різних продуктів і послуг.

3. Табу на гроші на примхи

Одна з найбільших помилок, які з мого досвіду роблять батьки, — це давати необмежену кількість грошей дітям на їхні забаганки.

Наші діти почали отримувати кишенькові гроші щотижня, коли їм виповнилося шість років. Ми давали їм $6 на тиждень і збільшували суму на $1 кожен рік, коли вони ставали старше. Вони могли заробити більше, якщо робили щось хороше цього тижня. Наприклад, допомагали комусь чи отримували хорошу оцінку в школі.

Звичайно, немає ніяких суворих правил щодо того, скільки кишенькових грошей ви повинні давати своїм дітям. Це, в основному, залежить від ваших фінансових можливостей і того, наскільки вони, на вашу думку, готові нести фінансову відповідальність.

Наслідки надання вашим дітям необмежених коштів на їхні забаганки (особливо після того, як вони витратили всі свої кишенькові гроші) усвідомлюються більшістю батьків до слушного часу.

Такі діти можуть виробити звичку покладатися на додаткові джерела грошей, які можуть бути досить обтяжливими в майбутньому. Наприклад, на дорогі кредитні картки з високими відсотковими ставками.

Читайте також: Як накопичують і де ховають гроші українці

4. Планування бюджету

Найпростіший спосіб навчити своїх дітей складати бюджети — робити це разом.

Наприклад, коли моїх дітей запрошують на вечірку з нагоди дня народження, я даю їм розумний бюджет і допомагаю купити подарунок, який залишається в межах їх фінансових можливостей.

5. Гроші повинні працювати

Коли моя старша дочка накопичила достатньо грошей, ми перевели її гроші зі скарбнички у місцевий банк. «Вітаємо! Тепер гроші працюють на тебе»- сказав я.

Хоча цей процес саме для вас може мати сенс, для дитини він ризикує виявитися занадто абстрактним. Ось чому важливо доступно пояснити, як їх гроші приносять більше грошей (пасивний дохід) і як ці додаткові гроші будуть продовжувати приносити ще більше грошей (накопичуватися).

Це концепції і навички, які будуть приносити їм користь все життя.

Читайте також: У що інвестувати у 2021 році

6. Пожертвування на благодійність

Ми з дружиною іноді робимо пожертвування благодійним або некомерційним організаціям. Це є гарним прикладом для наших дітей і перешкоджає зростанню егоїзму або жадібності.

Коли наші діти накопичують достатньо грошей, ми разом переглядаємо список благодійних організацій і пропонуємо їм обрати ту, яка підтримує цінну, на їхню думку, місію.

Це відмінний спосіб навчити їх ділитися, і тому, як гроші — будь-то $1 або $10 — можуть бути використані для допомоги іншим.