Як вкладники збанкрутілих банків можуть повернути свої кошти та чому більше не треба ходити до Фонду гарантування, розповіла завідуюча сектором фінансової грамотності ФГВФО Олеся Шніцер.
Які вклади гарантуються Фондом
Фонд гарантування відшкодовує кошти у розмірі вкладу кожному вкладнику банку, якого визнано неплатоспроможним:
- граничний розмір відшкодування складає 200 тис грн.
- сумма відшкодування включає відсотки, станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку
- відшкодування коштів за вкладом в іноземній валюті відбувається в гривнях за офіційним курсом, встановленим НБУ на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку.
- виняток становлять вклади в державному Ощадбанку. Вони гарантуються напряму державою в повному розмірі.
Фонд гарантує відшкодування коштів, які були залучені банком на умовах:
- договору банківського вкладу (депозиту)
- банківського рахунку (поточні/карткові рахунки)
- шляхом видачі іменного депозитного сертифіката.
Як довго чекати виплати у випадку банкрутства банку
Виплати вкладникам розпочинаються не пізніше 20 робочих днів з дня передачі банку до Фонду і здійснюються через відділення банків-агентів.
Якщо у цей час у банку діє тимчасова адміністрація, виплати здійснюються лише за депозитними договорами, строк дії яких закінчився та за поточними рахунками.
Після прийняття рішення НБУ про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку отримати відшкодування мають право всі вкладники, незалежно від строку закінчення дії договору. Починаючи з 2016 року, тимчасова адміністрація запроваджується лише на один місяць.
Що робити вкладнику, аби отримати виплату
У 2017 році Фонд гарантування вкладів запустив Автоматизовану систему виплат вкладникам. Якщо раніше для отримання відшкодування від Фонду вкладникам необхідно було прийти до якогось конкретного банку, то відтепер вкладник може обирати будь-яке з понад 4 000 відділень з переліку банків-агентів, що приєдналися до цієї системи.
До Автоматизованої системи Фонду підключено 11 банків-агентів. Зокрема це Приватбанк, Ідея Банк, Правекс Банк, Альфа-Банк, Кредобанк, Укргазбанк, ПУМБ, Таскомбанк, Південний, Універсал Банк, Ощадбанк.
Щоб отримати кошти, вкладнику не потрібно надсилати до Фонду заяву чи будь-які інші документи. Необхідно просто прийти до банку-агенту і пред’явити паспорт та ідентифікаційний номер.
Звертатися до Фонду із заявою необхідно лише у тому випадку, якщо ви отримуєте відшкодування на правах спадщини. Для цього спадкоємцям необхідно надіслати до Фонду:
— підписану заяву про виплату гарантованої суми відшкодування, форму якої можна знайти на сайті;
— копію ідентифікаційного номера;
— засвідчену особистим підписом копію паспорта або іншого документа, що посвідчує особу;
— нотаріально засвідчену копію документа, що дає право на отримання відшкодування на правах спадщини.
Такі заяви розглядаються Фондом у строк, що не перевищує трьох календарних місяців, після чого на пошту заявнику направляється повідомлення про перерахування йому коштів.
Виплата відшкодування може бути здійснена і уповноваженому представнику вкладника. Для цього у банку-агенті йому необхідно пред’явити паспорт, ідентифікаційний номер та довіреність, засвідчену у встановленому законодавством порядку (нотаріально засвідчену копію довіреності) на отримання коштів.
Процес виплат безперервний і триває до закінчення ліквідації банку (до 5 років).