Головний експерт Ради НБУ Віталій Шапран у своїй колонці на ThePage розповів про тенденції ринку депозитів і поділився порадами, як не лише зберігати свої заощадження, але і отримувати прибуток. «Мінфін» публікує скорочену версію статті.

ОВДП та корпоративні облігації не в змозі замінити депозит або картковий рахунок із підвищеною відсотковою ставкою на залишок коштів. До того ж у довгостроковому періоді високі процентні ставки по депозитах у гривні добре справляються з роллю компенсатора інфляції та девальваційних процесів.

Тенденції ринку

За даними НБУ, у травні 2019 року на рахунках населення зберігалося 523,911 млрд грн. Це на 8,64% більше, ніж роком раніше.

Найбільші темпи приросту показали депозити строком до року. І вони ж мають найбільшу питому вагу у структурі депозитів – 41,56%. Вклади строком від двох років зросли на 18,89%, проте на структурі депозитів це практично не позначилося: вони займають менше 1,5%.

Оформити вклад на вигідних умовах

Найпопулярнішими серед українців були депозити на вимогу і депозити строком до одного року: в цілому на них припадало 80,06% загального портфеля. Обсяги вкладів зростали за всіма строками, крім депозитів терміном від одного до двох років: їх частка в портфелі банків зменшилася з 25,22% до 18,57%. На мою думку, таке зниження пов'язане з політичними ризиками, якими сповнений рік подвійних виборів.

Тим не менше, з травня 2018 року по травень 2019 року банківські вклади населення в цілому зросли. Вагомий внесок у це зростання вніс високий рівень відсоткових ставок за гривневими депозитами.

У розрізі валют найпопулярнішими були депозити в гривні. У травні 2019 року їх частка у портфелі депозитів становила 55,28%, а їх обсяг за останні 12 місяців виріс на 11,36%. Враховуючи помірну інфляцію і зміцнення гривні до долара від початку року, пропозиція розмістити національну валюту під 15-20% річних була дуже цікавою.

Депозити в євро затребуваними не були: їх частка з травня 2018 по травень 2019 рр. впала з 7,14% до 6,92%. Це було пов'язано, насамперед, із низькими ставками.

Ставки вирішують усе

На кінець червня 2019 року в середньому за даними 50 українських банків склалися такі процентні ставки за депозитами:

  • на 12 місяців: у гривні – 15,14%, у доларах США – 3,49%, в євро – 2,51%;
  • на 6 місяців банки залучали гривневі депозити під 15,21%;
  • ставка вкладу в гривні на три місяці в середньому становила 14,48%.

Якщо говорити про найвищі ставки, то максимально за річним депозитом у національній валюті пропонували 20% річних, у доларах та євро – 5,5% річних.

На що слід звернути увагу

Я б не радив розміщувати депозит за максимальною ставкою, якщо його обсяг перевищує 200 тис. грн.

Вже не перший рік на ринку спостерігається цікава аномалія, яка турбує європейських банкірів і яку не помічають українці. Є кілька банків (за моїми підрахунками зараз їх чотири), які пропонують однакові ставки за депозитами в доларах і євро. Як правило, ставки за депозитами в євро у таких банках вище, ніж в середньому по ринку. Звичайно, якщо вам пропонують розмістити долар або євро в одному банку під 4,5% річних, то депозит в євро виглядає цікавішим.

Вклад у євро з підвищеною ставкою

Однак перш ніж вирішувати, у якій валюті відкривати депозит, варто визначитися з метою і часовим горизонтом накопичення. Якщо ви налаштовані зберігати депозит у довгостроковому періоді, я раджу звернути увагу на національну валюту.

Наведу простий приклад: якби на початку передкризового 2007‑го року ви відкрили депозит на суму 5,05 грн (еквівалент 1 долара) в одному із держбанків під 17% річних, то на початок 2019 року у вас на рахунку було б 33,23 грн. Тобто високі ставки за депозитами в національній валюті на довгостроковому горизонті перевищують збитки від періодичних девальвацій.

Найбільш цікава стратегія – за місяць-два до пікових девальвацій переводити депозити в іноземну валюту. Але технічно це вже буде спекуляцією, в рамках якої управляти валютним ризиком проблематично. Бігаючи з гривні у валюту, ви можете втрачати не тільки на маржі між купівлею і продажем валюти, але і відсотки.

Висновки

Депозити у гривні залишаються для українців номером один саме через високий рівень відсоткових ставок, який підтримується, у тому числі, завдяки монетарній політиці НБУ. Високий рівень ставок призвів не лише до зростання частки депозитів у національній валюті, але і до помітного збільшення їх обсягів.

Періодична девальвація національної валюти і наявність фактора сезонності на валютному ринку вказують: при розміщенні заощаджень краще мати диверсифікований портфель з валютою депозиту і співставляти ставки у іноземній та національній валютах з ризиками девальвації.