Анонімною чи ні?
Паперова готівка має безперечну перевагу над цифровою готівкою — її значно важче відстежити. Неанонімні електронні гаманці центрального банку створюють ризик зловживань з боку держави, особливо в не демократичних країнах. Неанонімні цифрові гаманці можуть створювати ризики відмивання коштів і, як наслідок, мати обмеження по сумам, а персоніфіковані — мати слабку популярність.
З іншого боку, персоніфіковані гаманці можуть дати урядам інструмент доступу до широкого кола громадян — наприклад, для соціальних виплат, допомоги тощо.
Широта застосування
Одним із найбільш дискусійних питань є потенційна заміна поточних рахунків у банках цифровими валютами центральних банків. Якщо я вільний розпоряджатися CBDC так само, як і коштами на картковому рахунку, розрахунки є так само зручними (миттєвими, скрізь приймають), то постає питання — навіщо тоді тримати кошти на поточному рахунку в банку.
Адже в банків є ризик неповернення коштів, якого немає в центрального банку — емітента національної валюти. Крім того, комерційний банк несе витрати на страхування коштів у ФГВФО, які мусить покривати за рахунок інших продуктів. Тому запуск CBDC — це ризик для банківської системи, яка може втратити значну частину ліквідності, а з нею і джерело доходів.
Читайте також: В Україні легалізують криптовалюту: Верховна рада ухвалила закон
З іншого боку, є перспектива здешевлення розрахунків. Цього року було багато дискусій про надто високі комісії міжнародних платіжних систем. CBDC — це теоретично дешевша альтернатива.
Інструмент монетарної політики
Центральний банк країни може запропонувати відсоткову ставку, яка нараховуватиметься на CBDC. Наприклад, облікова ставка мінус кілька процентних пунктів. Це дозволило би зробити трансмісійний механізм ефективнішим. Зараз зміна облікової ставки впливає на рівень ставок за депозитами із значним запізненням.
У випадку % за CBDC цей вплив був би миттєвим. Однак встановлення ставок за цифровими валютами центральних банків завдав би ще більшого удару по ліквідності та стійкості банківської системи, тому фактично він не розглядається як реалістичний.
Читайте також: Мінцифри: «В Україні можна буде легально розраховуватись криптовалютами»
Технологічно CBDC можуть мати й інші функції, наприклад, термін придатності грошей. У теорії це би мало стимулювати населення до витрат, пришвидшення обігу грошей в економіці. Але тут є надто високий ризик зловживання з боку держави і я вважаю таку функцію шкідливою для громадян.