Що таке інвестиційний дохід
В Україні інвестори, які торгують на фондовому ринку, повинні платити податок з інвестиційних та дивідендних доходів.
Інвестиційний дохід — це різниця між вартістю придбаного і проданого активу.
Приклад: інвестор купив акцію за $100, а продав за $110. В такому випадку податок слід сплачувати з $10.
Але оскільки цей податок сплачується у гривні, то і вартість придбаних та проданих активів слід перераховувати у національну валюту на день здійснення операцій.
Наприклад, в день придбання акцій курс НБУ становив 27 грн/$, а в день продажу — 27,1. В такому разі інвестиційний дохід розраховується за наступною формулою: (110*27,1) — (100*27) = 281. Саме з цієї суми і слід сплачувати податки.
Збиткові угоди зменшують загальний інвестдохід.
Наприклад, якщо на продажі одних акцій ви заробили 200 грн, а інші продали зі збитком у 50 грн, то сума до оподаткування визначається як різниця між ними: 200−50 = 150 грн.
Податок із інвестиційного доходу сплачується лише у разі продажу активу. Тобто, якщо ви купили акції і не продаєте — то не важливо на скільки вони подорожчали, податкових зобов’язань не виникає.
Податок із інвестиційного доходу не сплачується, якщо він менше прожиткового мінімуму, встановленого на 1 січня відповідного року, помноженого на 1,4. Цього року ця сума становить 3 064,6 грн. Якщо заробити вдалось більше, доведеться ділитись з державою.
Які податки треба сплачувати
- З інвестиційних доходів сплатити варто 18% податку на доходи фізичних осіб і ще 1,5% військового збору. Тобто загалом 19,5%.
- Податок з дивідендних доходів, які виплачують іноземні компанії, становить 9% ПДФО плюс 1,5% військового збору.
- При виплаті дивідендів компаніями-резидентами України, які перебувають на загальній системі оподаткування (крім дивідендів, які виплачуються інститутами спільного інвестування), платимо: ПДФО — 5% і військовий збір — 1,5%.
Законодавство дозволяє уникнути сплати податку з дивідендів, якщо їх виплачує компанія з країни, з якою Україна уклала договір про уникнення подвійного оподаткування. Зокрема, такий договір діє зі США, де податок на дивіденди становить 15%.
Брокер стягує кошти податку автоматично. Тобто формально, інвестор, який отримує дивідендний дохід від американських компаній, в Україні вже нічого платити не повинен. Однак, як пояснюють юристи, відповідна практика у Державній податковій службі поки що не сформована і довести, що податки вже сплачені у США, практично неможливо. Тому інвесторам часто доводиться погоджуватись на подвійне оподаткування.
Читайте також: 6 трендів фондового ринку до кінця року
Податки з інвестиційного та дивідендного доходу сплачуються за звітний рік при поданні податкової декларації. Податкова декларація у 2021 році подається до 1 травня 2022 року.
Але є кілька способів зменшити свої зобов’язання перед податківцями.
Немає грошей — немає податків
Як ми вже зазначили, зобов’язання щодо сплати податку на дохід від акцій виникають лише тоді, коли інвестор їх продає. Доки його акції лежать на брокерському рахунку, сплачувати нічого непотрібно.
Інша річ — дивіденди. Якщо компанія їх виплачує, то і податкове зобов’язання виникає. Тому тим інвесторам, які не бажають взагалі мати справи з податковими платежами, співзасновник Wotan Михайло Рітчер радить звертати увагу на компанії, що не виплачують дивідендів. Зазвичай, це представники технологічного сектору, які надають перевагу інвестиціям у свій розвиток. Серед найбільших таких компаній — Alphabet (материнська компанія Google), Facebook, Amazon, Netflix.
Також з очевидних причин не виплачують дивіденди збиткові компанії, які були створені відносно недавно і зараз напрацьовують клієнтів. Серед них, наприклад, Spotify, DocuSign, Palantir Technologies тощо. Серед компаній, які тільки розміщують акції через IPO, дивіденди не платить практично ніхто.
Як пояснює керуючий активами 1st Family Office Василь Матій, існують й ETF, які не виплачують дивіденди, а реінвестують їх. Серед найбільш популярних фондів, які працюють саме таким чином, — iShares VII Public Limited Company — iShares Core S&P 500 UCITS (тікер CSPX) та iShares IV Public Limited Company — iShares $ Treasury Bond 20+yr UCITS ETF (тікер DTLA).
Читайте також: Що таке ETF та як на них заробляти
Перший вкладає гроші своїх клієнтів у індекс S&P 500, а другий — у американські казначейські облігації.
«Сформувавши портфель в пропорціях 50% CSPX і 50% DTLA, можна отримати довгостроковий депозит з акцій», — каже Рітчер.
Водночас варто розуміти, що інвестиції у такі ETF чи бездивідендні акції — це не спосіб уникнути оподаткування, а лише відтермінувати його. Якщо зрештою вам знадобиться кеш і ви продасте активи, сплатити податок доведеться одразу за весь інвестиційний дохід, який накопичувався роками.
Продати, щоб купити
В інвестиційному доході враховуються як заробітки на продажі акцій, так і збитки. Тому, якщо в портфелі є акції, які «в мінусі», їх можна продати, лише для того, щоб зафіксувати збиток, і відразу ж відкупити назад.
Припустимо, протягом року ви продавали акції і отримали інвестиційний дохід у 11 тис. грн. Але в вашому портфелі є акції вартістю 10 тис. грн, які впали в ціні вдвічі. При цьому ви продовжуєте вірити в цю компанію і готові зачекати, доки її акції подорожчають. В цій ситуації можна продати ці акції і відразу ж їх відкупити. Таким чином ви зафіксуєте збиток у 5 тис. грн, а ваш інвестиційний дохід тепер складатиме не 11 тис. грн., а 6 тис. грн. Саме з цієї суми потрібно буде сплатити 19,5% податків. Тобто «викреслені» з декларації 5 тис. грн. означатимуть економію 975 грн.
Але при використовуванні цього способу варто пам’ятати про ризики. По-перше, за кожну операцію з купівлі і продажу акцій необхідно заплатити комісію. Наприклад, в Interactive Brokers вона становить $0,0035 за акцію, але не менше $0,35 за операцію, у Exante — $0,02 за акцію. Детальніше про комісії у різних брокерів «Мінфін» вже розповідав.
Також варто враховувати, що ціна, за яку ви продасте актив і купите його назад, може відрізнятись, що може стати причиною додаткових витрат.
Читайте також: Податкова амністія: скільки заробить бюджет на тих, хто не платив податки
Варто розуміти і те, що в цьому випадку інвестор лише відкладає податкові зобов’язання. Скажімо, збиткові акції, які ми брали для прикладу, зрештою виправдали сподівання і подорожчали до 14 тис. грн. Однак ціна їхньої покупки для вас вже буде не 10, а 5 тис. грн. Як наслідок, при виході в кеш податок доведеться заплатити із доходу в 9 тис. грн.
Гра на курсі
Більшість інвесторів, які вкладають гроші у акції іноземних компаній, торгують за долари. Але інвестиційний дохід для сплати податків перераховується у гривню, тому на нього впливають курсові коливання.
Якщо з моменту придбання акцій гривня ослабла, податків доведеться заплатити більше, якщо укріпилась — менше.
Наприклад, ви купили 1 акцію Apple 4 січня цього року за $132, а продали 29 вересня за $142. В день покупки курс становив 28,27, на момент продажу — 26,57.
За час, доки ви тримали акцію, вона подорожчала на $10. Дізнаємось, який отримано інвестиційний дохід у гривні: (142*26,57) — (132*28,27) = 41,3. Тобто, хоча за фактом заробили $10 (265,7 грн. на час закриття угоди), податок слід сплачувати із 41,3 грн.
Звісно, якщо після цих операцій ви повертаєтесь «у гривню», то ваш заробіток дійсно знизився через невигідний курс. Водночас, якщо ви триматимете на своєму рахунку долари, чи інвестуєте їх в інші активи — курсові коливання допоможуть зменшити дохід, або ж взагалі показати мінус при невеликому заробітку у доларах.
Читайте також: Податок з криптовалюти в Україні: депутатам розіслали проект закону
Таким способом оптимізації податків може скористатись інвестор, який обирає оптимальний час для виходу з активу, орієнтуючись не лише на ціну акцій, але й на курсові коливання. Щоправда, наперед прорахувати оптимальний курс для продажу акцій буде складно.
30 жовтня «Мінфін» проводить конференцію «Жити на відсотки». Під час конференції розберемо різні варіанти та інструменти інвестицій, ризики та підводні камені, які чекають на інвесторів.
Серед запрошених успішні українські інвестори, керівники брокерських компаній, фінансові аналітики та консультанти.