Безготівковий долар за тиждень подешевшав лише з 26,81/26,83 до 26,805 / 26,825 гривень, та й то лише за четвер і п'ятницю. В інші дні його котирування поступово росли.
А на готівковому ринку долар просів лише до 26,90 гривень до середини 6-го серпня. Приблизно на цьому рівні встановилося і хитка рівновага попиту та пропозиції серед бажаючих купити і продати валюту. Частина обмінників закріпили курс продажу в межах близько 27 гривень з невеликими відхиленнями і не поспішають його знижувати.
Цікавіше була ситуація з євро, який за тиждень на торгах подешевшав відразу на 30 копійок з 31,86/31,88 до 31,56/31,58 гривень, а також істотно просів і в обмінниках. Але тут знову була більше заслуга міжнародного ринку, ніж самої гривні або економіки України. За останні дні долар в черговий раз зміцнив свої позиції щодо євровалюти. На момент написання статті пара євро/долар котирується у межах 1,1765 долара за євро, хоча ще в кінці минулого тижня це співвідношення було близько 1,1890. Саме тому євро дешевшав і щодо гривні.
Читайте також: Банки можуть не повертати депозити вкладникам через фінмоніторинг — НБУ
На фоні досить непоганої статистики торгів, ближче до кінця тижня активізувався і Нацбанк. У четвер регулятор несподівано купив під вечір $5 млн за курсом 26,92 гривень, хоча це й не особливо було потрібно ринку для формування курсового тренда. А у п'ятницю НБУ активно працював вже з середини дня, викуповуючи долар по 26,81 гривні. Він придбав $71,3 млн. Так Нацбанк не давав котируванням суттєво просісти навіть в моменти, коли відчувалася значна перевага пропозиції над попитом. Всього, за данними сайта НБУ, за 2−6 серпня регулятор купив $ 76,3 млн.
Явне небажання НБУ зміцнювати гривню зрозуміло. Проти цього виступає і митне, і бюджетне, і експортне лобі країни, а також частково й Мінфін України. Після отримання коштів від МВФ і розрахунків із зовнішніми кредиторами у вересні, чиновникам буде вигідне зростання курсу та цін, тому що це збільшить обсяг податкових надходжень по багатьом статтям бюджету. Частково зацікавлений в цьому і сам НБУ, якому не потрібні в балансі зайві «негативні» переоцінки ЗВР через зміцнення гривні.
Читайте також: Перше півріччя НБУ закінчив зі збитком у 11 мільярдів
На користь подальшого зміцнення гривні грає той нюанс, що НБУ треба хоч якось стримувати зростання інфляційних процесів в країні. А при зростанні курсу значна частина товарів та послуг буде тільки дорожчати. Допомагає нацвалюті і та обставина, що металурги і аграрії продовжують активно заводити валютну виручку, що збільшує пропозицію долара і євро на міжбанку.
У цих умовах готівковий ринок залишається заручником ситуації на міжбанку і вважатиме за краще в ці вихідні заробляти за принципом «тут і зараз», а не гадати про те, який тренд сформується на валютному ринку найближчим часом.
Тому власники обмінників збережуть низький рівень спреда між купівлею та продажем валюти і будуть в основному працювати у форматі «з обороту». З огляду на те, що населення продовжує активніше здавати валюту, ніж її купувати — особливої проблеми з фізичною наявністю в обмінниках валюти немає. З гривнею складніше — її мало як у громадян, так і у самих фінансистів. І для збереження своїх заробітків власники обмінників віддадуть перевагу періодично навіть максимально знижувати рівень спреда, але збільшувати оборотність свої валютних і гривневих ресурсів за вихідні.
Читайте також: Українці встановили рекорд з продажу валюти. Продано майже $2,07 мільярда
Прогноз готівкового курсу на 7- 8 серпня
Котирування долара в обмінниках фінкомпаній будуть знаходитися в межах: прийом 26,80 — 26,90 гривень і продаж 26,92 — 27,05 гривень. Спред в більшості обмінників складе від 12 до 20 копійок. Як завжди, деякі пункти обміну валют можуть скорегувати наші розрахункові цифри ще на плюс-мінус 3−5 копійок на доларі в залежності від своїх індивідуальних завдань.
Котирування євро. За прогнозом «Мінфіну» на ці суботу та неділю обмінники виставлять такі цінники по євро: прийом в межах коридору 31,55 — 31,75 гривень і продаж в межах 31,76 — 32,00 гривень при спреді в більшості обмінників фінкомпаній від 15 до 25 копійок. Наші цифри частина обмінників може скорегувати ще на плюс-мінус 4−6 копійок на євро в залежності від «жвавості» місця розташування точки обміну валют і реального попиту та пропозиції по євровалюті з боку населення в своєму регіоні.
Котирування по російському рублю. На вихідних фінансисти виставлять такі котирування по російській валюті: прийом за 1 рубль в межах 0,358 — 0,363 гривень і продаж 0,364 — 0,369 гривень. На цінники в обмінниках по рублю істотний вплив чинитиме і географічний фактор. В областях України, які межують з Росією — обороти по рублю будуть більше, а спред менше. А чим ближче до західних кордонів нашої країни, тим обороти по російській валюті в обмінниках будуть нижче, а спред дещо ширше.