Прописуючи план дій на валютному ринку, НБУ обмежився спільною «дорожньою мапою» без реальної конкретики. Це дозволило регулятору, з одного боку, виконати вимогу МВФ щодо програми розширеного фінансування. А з іншого — зберегти можливість маневру в частині реакції на економічні реалії.
Поступово починає працювати і весь комплекс рішень Нацбанку щодо боротьби зі штучно створеним ажіотажем навколо зношених купюр, а також варіантом багатьох курсів обмінників за «білими» і «синіми» доларовими банкнотами.
Хоча не можна сказати, що тепер це питання вже повністю вирішене. Періодично, особливо в регіонах, частина обмінників намагаються й надалі заробляти на «негарних» доларах.
Але якщо регулятору вдасться повністю викорінити це явище, він покаже всім клієнтам, хто ж головний на нашому валютному ринку — НБУ чи «бариги». І це дуже важливе питання навіть у мирний час, не кажучи вже про воєнний.
Читайте також: «Негарні» долари: хто заробляє на їхньому обміні і що робити громадянам
Загалом, цей тиждень був позитивним для гривні:
У червні громадяни вперше з липня минулого року продали валюти більше, ніж купили. Хоча загальна тенденція поки що є діаметрально протилежною: з початку 2023 року українці продали $8,457 млрд, а купили $10,347 млрд, тобто «чиста» купівля ними валюти склала $1,890 млрд. Проте, зміна поведінкового тренду населення в червні — гарний сигнал.
За даними депозитарію НБУ, протягом 6 місяців 2023 року уряд залучив від розміщення ОВДП на аукціонах 195,6 млрд грн, $1,964 млрд та 640,9 млн євро. При цьому на погашення за внутрішніми борговими державними цінними паперами за цей же період спрямовано 126,8 млрд грн, $1,764 млрд і 529,8 млн євро.
Тобто, фактично, за цей час бюджет отримав грошей більше, ніж заплатив, що, у поєднанні з величезною зовнішньою допомогою, страхує гривню та забезпечує неемісійне фінансування бюджетних видатків.
Рада виконавчих директорів МВФ провела перший перегляд програми фінансової допомоги Україні та схвалила негайну виплату нашій країні траншу в сумі близько $886 млн.
ЗВР станом на 1.07.2023 року, за даними НБУ, склали $39 млрд, що також страхує гривню на міжбанку.
Динаміка міжнародних резервів НБУ
При цьому цікавою є сама статистика надходжень та витрат золотовалютних резервів України за червень 2023 року.
На валютні рахунки уряду в Нацбанку надійшло $4,286 млрд. Із них: $1,648 млрд — макрофінансова допомога від ЄС, майже $1,2 млрд — від США, через трастовий фонд Світового банку, $886 млн — другий транш від МВФ, $468 млн — від розміщення валютних ОВДП, $69 млн — від Світового банку та $15 млн — від уряду Фінляндії.
Витрачено: на обслуговування та погашення держборгу в іноземній валюті — $705 млн, сплачено МВФ $172 млн, «чистий» продаж НБУ на міжбанку склав $1,813 млрд. Крім цього, у червні внаслідок переоцінки вартість фінансових інструментів у резервах регулятора збільшилася на $81 млн.
Тобто приріст резервів, переважно, йде за рахунок міжнародної допомоги, а ЗВР витрачаються, здебільшого, у вигляді продажу валюти на міжбанку та на обслуговування держборгу.
Дуже важливим для стабільності економічної ситуації в Україні є те, що цей обсяг ЗВР на 1 липня у сумі $39 млрд забезпечує фінансування 5,2 місяця критичного імпорту.
Психологічне нагнітання рашистами ситуації навколо Запорізької АЕС, а також обстріли території України, що тривають, не формують панічних настроїв і «не тиснуть» на курс, на що так розраховував агресор. Ба більше, банківська система демонструє стійкість та приріст строкових вкладів українців, що дуже важливо у вирішенні проблеми «гарячих» грошей у фінансовій системі.
Тож, навіть у мирний час такі дані були б позитивними для нацвалюти, що ж тоді вже говорити про воєнний період.
У результаті, за 3−7 липня на міжбанку долар залишився стабільним у коридорі Нацбанку від 36,5686 до 36,9343 гривень, а курс продажу безготівкового євро майже не змінився — з рівня 39,8232/40,2177 ранку понеділка 3 липня до котирувань 39,8232/40,2103 гривень до 15:00 години за київським часом на момент закриття торгів п'ятниці 7-го липня.
На готівковому ринку валюту ввечері в п'ятницю 7 липня в обмінниках фінкомпаній продавали в межах: долар — по 37,10−37,25 грн, а євро — по 40,70−41,00 грн.
При цьому жодного ажіотажу як на міжбанку, так і на готівковому ринку не спостерігалося, що також позитивно для гривні.
Читайте також: Конференція донорів України у Лондоні: що насправді привезли звідти наші можновладці
Прогноз готівкового курсу долара та євро на суботу та неділю
Цими вихідними власники обмінників продовжать працювати, переважно, у форматі «з обороту» з низьким або середнім рівнем спреду за доларом у межах 15−25 копійок і євро в межах 20−30 копійок.
Частина обмінників все ж таки продовжить тактику заниження курсу прийому валюти у громадян на фоні збереження середньоринкового або навіть завищеного курсу продажу долара та євро. В обмінників, які дотримуються такої тактики, спред за доларом може сягати 60 копійок, а за євро — 1 гривні.
Але особливих сюрпризів за курсом цими днями чекати не варто. Глобальної гри «на підвищення» ніхто не починатиме. Але й серйозного послаблення позицій долара та євро щодо гривні ми також не побачимо.
Курс американської валюти у більшості обмінників фінкомпаній перебуватиме в межах коридору: прийом 36,80 — 37,18 гривень та продаж від 37,20 до 37,40 гривень.
Цінники за євро в основній частині пунктів обміну будуть наступними: прийом у межах від 40,00 до 40,68 гривень та продаж від 40,70 до 41,00 гривень.