Радикальний варіант: відпустити курс
Відпустити курс у вільне плавання — найочевидніший сценарій вирішення проблем, що накопичилися від подвійного курсу в країні. Але при цьому зберегти часткові обмеження на купівлю валюти за капітальними операціями (наразі заборонена навіть виплата дивідендів, що суттєво підриває попит на українські боргові папери, номіновані у національній валюті). Можливе також запровадження повної чи часткової норми про продаж експортерами товарів та послуг своєї виручки за новим, уже ринковим курсом.
Це майже відразу вирішить проблему існування «чорного» готівкового валютообмінного ринку та знищить економічну основу «карткового туризму». А нова точка рівноваги гривні буде об'єктивною «золотою серединою» у балансі інтересів експортерів та імпортерів.
Головним негативним ефектом такого сценарію є повернення високої і навіть критично можливої волатильності при вільному курсі (навіть якщо «об'єктивним» його значенням є 32−33 UAH/USD, то при відкритті ринку низка експертів побоюється його короткострокового падіння до 40 і вище). НБУ такий «шок» може коштувати незаплановану втрату $2−3 млрд із золотовалютних резервів на інтервенції в рік війни.
Менш значущим, проте очікуваним ефектом від переходу до вільного курсоутворення буде середньострокове зростання потенційної вартості запозичень уряду в національній валюті: інвестори закладатимуть у «девальваційний ризик» за річними паперами 10−20% додаткової «премії за девальвацію».
«М'який» варіант: переглядати курс раз на квартал
Другий варіант дій НБУ — зберегти фіксований курс, але переглядати його раз на квартал, відповідаючи на макроекономічні виклики, що змінюються. НБУ зберігає стабільність і прогнозованість, проте він зобов'язаний відповідати на зовнішні виклики, як, наприклад, різку зміну курсу долара до євро.
Цей сценарій принесе ті ж самі ефекти «вільного курсу», нівелювавши головний мінус у вигляді «шоку переходу». Зрозуміло, при знятті обмежень на маржу та обсяги ліквідності на «картковому» та «готівковому» ринку, щоб позбавити сенсу бізнес сьогоднішнього арбітражника.
Читайте також: Валюта під подушкою знову переграла депозит
Однак він несе в собі політичний ризик, який відзначають багато банкірів як найсерйозніший: НБУ може не вистачити політичної ваги в дискусіях із економічним блоком уряду та Офісом Президента — всі групи інтересів намагатимуться вплинути на значення курсу насупного кварталу і він буде таким, таким чином, відображати не об'єктивний баланс попиту/пропозиції, а, радше, баланс інтересів політичних та бізнес-груп.
Курсовий прогноз
Яким би не було політичне рішення фінансової влади України щодо моделі курсової політики на друге півріччя 2022 року, наші прогнози щодо курсу до кінця року ми можемо сформулювати у такому вигляді.
Зважаючи на безумовні втрати економіки в експортному потенціалі внаслідок війни, руйнувань та морської блокади з одного боку, а з іншого боку — безпрецедентний приплив як мінімум двох десятків мільярдів доларів міжнародної фінансової допомоги до кінця року, ми очікуємо на негативний торговий та позитивний платіжний баланс.
Проте, постійний попит на готівкову іноземну валюту з боку населення (абсолютно характерний для воєнного часу), а також перманентний відтік валюти за статтею приватних трансфертів (5 млн вимушених мігрантів до ЄС), згідно з нашими розрахунками, мають привести цього року мінімум до 16% девальвації (у разі лібералізації курсу за моделлю вільного курсоутворення).
Читайте також: «Де купити долар по 33?«
Таким чином, ми очікуємо на «економічно обґрунтований» середньорічний курс у 31,5 UAH/USD. Можливі коридори значень у разі переходу до плаваючого курсу: 32−35 UAH/USD у Q3 та Q4 2022 року з незначними ризиками тимчасової девальвації до коридору 35−40 UAH/USD у разі зниження або несвоєчасності надходження зовнішнього фінансування.