За п'ять місяців національна валюта подорожчала з 28,13 до 27,47 грн/$ (офіційний курс на 1 червня), тобто на 2,3%.
Тих, хто збирається конвертувати заощадження в американську валюту, зараз цікавить питання — чи дешевшатиме долар і далі? Або вже прийшов час купувати «зелений»?
«Мінфін» розбирався в ситуації.
Весняні «гойдалки» на валютному ринку
Мінімальне значення офіційного курсу у 2021 році було зафіксовано 20 травня, коли гривня зміцнилася до 27,42 грн/$. Найдорожче долар коштував 23 квітня — 28,06 грн/$.
«Перші дві декади травня, на які випало багато свят, долар знижувався на гарній ціновій кон'юнктурі для експортерів і на продажах валюти населенням», — пояснюють аналітики «Альпарі».
А ось подолання курсової позначки в 28 грн/$ у квітні було пов'язано з напруженістю на кордоні Росії і України. У квітні РФ підтягнула до українських кордонів стотисячну армію. Кількість російських військ у регіоні стала найбільшою з 2014 року. «21 квітня курс досяг максимуму в 28,1450. Однак, вже 23 квітня, після заяви Міністра оборони Росії про початок відводу військ Південного і Західного військових округів від кордонів України, гривня зміцнилася з 28,11 до 27,92. А до початку травневих свят курс долара США знизився до позначки 27,71», — йдеться в аналітичному звіті Райффайзен Банку Аваль — «Focus Ukraine» за травень.
Офіційний курс гривні до долара США у 2021 році
Читайте також: Курс долара і євро найближчими днями: чому знову стабільність гривні під питанням
Нацбанк: 2 місяці поза ринком
НБУ не проводив інтервенцій на ринку з початку квітня. Регулятор продовжує дотримуватися нейтралітету. Всього з початку року Нацбанк купив за єдиним курсом $230,5 млн, продав — $70 млн. З використанням функціоналу Matching з початку року було куплено $60 млн. Валютний ринок збалансований і не вимагає втручання регулятора. Хоча НБУ може проводити свою політику на ринку руками одного з держбанків, зокрема, Укргазу.
Операції на міжбанківському ринку (МВРУ). Дані НБУ
Населення здає більше валюти, ніж купує
Чиста пропозиція інвалюти з боку населення з початку року перевищила $1,1 млрд. Про це нещодавно повідомив Богдан Данилишин, голова Ради НБУ на своїй сторінці у Facebook.
За даними НБУ, у квітні чистий продаж інвалюти склав $547 млн: українці продали комерційним банкам готівкову і безготівкову валюту на $2,2 млрд, купили — на $1,7 млрд.
Таким чином, у квітні був зафіксований рекордний місячний обсяг продажу валюти населенням з початку 2020 р.
Операції фізичних осіб з інвалютою. Дані НБУ
Що впливатиме на курс влітку
Одним з основних факторів, який впливатиме на валютний курс нинішнього літа, опитані «Мінфіном» експерти називають виплату дивідендів іноземними компаніями.
Наприклад, тільки металургійний гігант «ArcelorMittal Кривий Ріг» виплатить дивідендів на 9,6 млрд грн. Майже $350 млн доведеться купити на ринку. Це приблизно відповідає середньодобовому обсягу торгів на валютному міжбанку. Фінансисти називають нинішню рівновагу на ринку дуже хиткою. Вони відзначають: для того, щоб качнути ринок, вистачить $100 млн.
Банки з іноземним капіталом сумарно виплатять власникам дивіденди на суму близько 5,5 млрд грн., тобто $200 млн.
Читайте також: Скільки платять своїм акціонерам українські банки
Скептики стверджують, що саме з цієї причини іноземці гратимуть на зміцнення гривні, як мінімум, вербально.
«Ревальвація гривні відповідає нашим очікуванням і продовжиться наступні місяці. З урахуванням чинного на даний момент балансу ризиків, період ревальвації гривні може продовжитися до вересня, — йдеться у вищезгаданому звіті Райффайзен Банку Аваль. — Зміцнення гривні нижче рівня 27,0 є можливим, однак, носитиме, швидше за все, тимчасовий характер».
В ОТП Банку вважають, що на курс найбільше впливатимуть: інтерес до ОВДП з боку нерезидентів, виплата дивідендів банками з іноземним капіталом, а також сезонний фактор. Прогнозний коридор курсу на літо — 26,50−27,50 грн/$.
Прогноз аналітиків
Аналітики вітчизняних інвесткомпаній очікують, що курс гривні продовжить зміцнюватися. Однак, не прогнозують зміцнення гривні нижче за позначку в 27 грн/$.
«Тренд помірного зміцнення курсу продовжиться до середини-кінця літа. Гривня може зміцнитися до рівня 27,0−27,2 грн/$», — прогнозує аналітик Concorde Capital Євгенія Ахтирко. У компанії вважають, що сприятлива цінова кон'юнктура на зовнішніх ринках підтримуватиме зростання експорту. Відповідно, валютні надходження в країну зростатимуть. У той же час аналітики не очікують швидкого відновлення імпорту, а, отже, попит на валюту буде залишатися помірним.
«Ми не виключаємо тимчасових сплесків зростання попиту на валюту. Вони можуть бути пов'язані з психологічними факторами, як, наприклад, це було в квітні, коли посилився ризик ескалації військових дій на сході країни», — підкреслила Євгенія Ахтирко.
Головний економіст Dragon Capital Олена Бєлан також вважає, що приплив валюти в країну залишатиметься високим. «Ціни на товари українського експорту знаходяться на рекордно-високих рівнях. Погодні умови сприятливі для високого врожаю зернових. Це сприятиме зростанню обсягів експорту зерна, починаючи з липня, а, значить, принесе додаткову валютну виручку і приплив валюти на ринок. Звичайно, за умови, що експортери будуть зацікавлені заводити валюту в країну і продавати її», — розмірковує аналітик.
За словами Олени Бєлан, за останні тижні намітилися зрушення в бік наступного траншу МВФ. Це позитивно позначатиметься на настроях іноземних інвесторів і може спровокувати повернення інвестицій нерезидентів в гривневі ОВДП. «Швидше за все, влітку курс гривні коливатиметься між 27,0−27,5 грн/$, але не виключено, що подолає позначку в 27,0 грн/$», — резюмували в Dragon Capital.
Читайте також: При якому курсі депозит в гривні вигідніший, ніж в доларі
Старший фінансовий аналітик групи ICU Тарас Котович впевнений, що період ревальвації триватиме недовго. «У червні-липні гривня може зміцнитися до рівня 27 грн/$, але вже наприкінці літа може почати слабшати з невеликою перервою на період оплати квартальних податків», — прогнозує аналітик.
Аналітики Райффайзен Банку Аваль вважають, що перелом трапиться у вересні. І з початку осені почнуть переважати девальваційні ризики. Причиною стануть відновлення імпорту послуг, підвищення попиту на енергоносії і додатковий попит на валюту з боку аграрного сектора.
Альтернативна думка
Інакше курсову динаміку бачить економіст Михайло Кухар. У своєму аналітичному огляді «Ukraine Economic Outlook» він прогнозує середньорічний курс гривні у 2021-му році на рівні 27,6 грн/$. Згідно з прогнозом, національна валюта поступово зміцнюватиметься і найбільше — наприкінці року. Так, середній курс для другого кварталу поточного року прогнозується на рівні 27,7 грн/$, 3 кварталу — 27,4 грн/$, 4 кварталу — 27,3 грн/$.
«Базовий прогноз курсу на кінець 2021 року — 27,2 грн/$. Оптимістичний сценарій передбачає ймовірність зміцнення курсу і до 25,7 грн/$. Це може бути пов'язано переважно із зовнішнім ефектом ослаблення долара до євро, але не з внутрішніми фундаментальними факторами», — йдеться в «Ukraine Economic Outlook».
Опитування «Мінфіну»
Майже половина читачів «Мінфіну», які взяли участь в опитуванні, вважають, що цього літа гривня зміцниться до 27 грн/$ і більше.
Приблизно третина респондентів переконані, що курс продовжить коливатися в нинішньому коридорі: 27,5−27,8 грн/$.
А ось 17%, навпаки, очікують подорожчання долара до 28 грн/$ і більше.
Як було у 2019—2020 рр.
За літо 2019 року курс зміцнився з 26,85 до 25,14 грн/$, тобто на 6,4%.
А ось минулого літа національна валюта вже девальвувала: з 26,82 до 27,48 грн/$, тобто на 2,5%. Основний стрибок відбувся в липні на тлі зміни голови НБУ.