Аграрії, які для фінансування своїх гривневих витрат напередодні та під час весняної посівної ще нещодавно додавали пропозиції валюти як на міжбанку, так і на готівковому ринку, зараз уже «видихнулися».
На міжбанку — за рахунок скорочення обсягів реалізації своєї продукції через проблеми з «зерновим коридором» та закриття експорту для української сільгосппродукції частиною європейських країн. А на готівковому ринку — через досить обмежені обсяги своїх валютних заначок, що залишилися у них ще з першого військового 2022 року.
Крім цього, судячи з усього, ще нещодавні котирування продажу американської валюти близько 37,00−37,30 гривень все ж таки простимулювали і пересічних бажаючих купити американську валюту. У результаті, через об'єктивні причини скорочення пропозиції на всіх сегментах валютного ринку на фоні зростання попиту, просідання готівкового долара спочатку сповільнилося, потім — повністю зупинилося. А нині саме через це ми й спостерігаємо процес розвороту котирувань у бік поступового зростання.
Що може спрацювати проти гривні
Зараз поки що така ситуація на валютному ринку — очевидно не трагедія у короткостроковій перспективі. Рекордний для України розмір ЗВР навіть за обсягу дефіциту пропозиції валюти на міжбанку, що потенційно зростає, через проблеми з експортом сільгосппродукції легко перекриватиметься інтервенціями Нацбанку за умови своєчасного надходження міжнародної допомоги. Нацбанк переймався за 2022 рік і перший квартал 2023 року, і набагато «важчі» для курсу гривні часи. І впорався з цим гідно.
Валютні інтервенції НБУ
Але в середньостроковій та довгостроковій перспективі це скоротить резерви та спрацює точно проти гривні. Як у разі наповнення бюджету податками та зборами від аграріїв, так і безпосередньо від зростання тиску на курс на міжбанку. Тож чиновникам усіх держструктур, відповідальних за аграрний напрямок, потрібно протягом одного, максимум двох місяців цю ситуацію терміново виправляти.
В іншому на поведінку валютного ринку цими днями впливали ралі, що вже стали звичними, за парою євро/долар, які негайно позначалися на курсі євровалюти щодо гривні, та ще й безпосередньо настрої самого населення.
Заможніші громадяни підкуповували ситуативно і короткочасну валюту, що до цього подешевшала, але основна частина населення пройшла «повз» цього процесу. І це не дивно, оскільки проблему війни, втрати багатьма близьких, майна та безробіття ніхто не скасовував. Тому більшості населення зараз не до ігор із валютою, і платоспроможний попит на валюту не такий вже й великий. Це добре видно на графіку того ж таки Нацбанку:
Операції фізосіб із купівлі/продажу іноземної валюти за 30 днів
У результаті, без особливих складнощів для Нацбанку безготівковий долар цього тижня залишився в межах коридору 36,5686 -36,9343 гривні, а курс євро щодо гривні — на коливаннях пари євро/долар на зовнішніх ринках — відбивав усі перипетії змін цього співвідношення.
А вони на зовнішніх ринках були досить відчутними, якщо врахувати, що коливання в 1 американський цент за парою євро/долар — це близько 37−38 копійок на нашому ринку:
Графік поведінки пари євро/долар цього тижня:
І якщо починався тиждень на міжбанку за євро з рівня 40,1925/40,5834 гривень, то до фактичного завершення п'ятничних торгів 21-го квітня на 15:00 за київським часом котирування євровалюти зупинилися на позначці 40,1192/40,5203. Тобто за період із 17 до 21 квітня євро при продажу на міжбанку подешевшав на 6 копійок.
А на готівковому ринку до вечора цієї п'ятниці обмінники фінкомпаній продавали долар вище за психологічний рівень у 38 гривень — у межах 38,13−38,30 гривень, а євро — по 41,67−41,85 гривень.
Прогноз курсу долара та євро на 22−23 квітня
Цими вихідними ситуація на готівковому валютному ринку буде відносно спокійною, але з продовженням тенденції поступового зростання котирувань продажу валюти.
Більшість обмінників працюватиме у форматі «з обігу» з досить терпимим для українського валютного ринку спредом у 20−25 копійок за доларом та від 25−30 копійок до 1 гривні — за євро.
Курси готівкового долара у більшості обмінників фінкомпаній 22−23 квітня перебуватимуть у межах коридору: прийом 37,50 — 38,12 гривень та продаж від 38,15 до 38,50 гривень.
А курс готівкового євро цієї суботи та неділі в основній частині пунктів обміну валюти перебуватиме: прийом у межах від 40,90 до 41,65 гривень та продаж від 41,70 до 42,00 гривень.
Гра на різницях курсів прийому та продажу готівкового євро у різних мережах обмінників буде одним із головних джерел доходу для спекулянтів цими вихідними. А певна «гра на підвищення» котирувань як долара, так і євровалюти триватиме.