Речі, які дуже схожі в криптовалютах та на класичному ринку акцій, — це стратегії інвестування та диверсифікація ризиків. Лише цьому можна приділити декілька окремих статей, тому лише скажу, — щоб бути успішним інвестором, треба знати не тільки, що купляти, але й коли купляти (часом, друге навіть важливіше, ніж перше).
Сума, яку ви готові витратити на інвестиції, залежить від ваших можливостей та стратегії. Я б радив витрачати лише ті кошти, які ви готові заморозити на роки або навіть втратити.
Читайте також: Топ-10 міфів про криптовалюту: що говорять реальні факти
Як це працює
Найпростіше пояснити логіку придбання криптовалюти можна на прикладі «класичного» ринку акцій.
Наприклад, ви вирішили купувати Apple, капіталізація якого понад $2 трлн. Яка ймовірність, що Apple збанкрутує? Звичайно, мала, порівнюючи з іншими компаніями.
А яка ймовірність, що придбавши акцію Apple зараз, ви отримаєте 10х прибуток? Якщо капіталізація зараз 2 трлн, то для 10х прибутку треба, щоб вона зросла до 20 трлн! Звичайно, це дуже багато і складно.
Але, що як ми будемо інвестувати в якусь маленьку компанію? Тут все буде навпаки. Більша ймовірність невдачі, але й винагорода більша.
З криптовалютами все влаштовано так само.
Купувати активи на однакові суми через однаковий проміжок часу, а коли ви вийдете в плюс — продати «тіло» та більше не мати жодних ризиків — одна з найпростіших стратегій.
Читайте також: Що таке Ефіріум простими словами. Чим Ефір відрізняється від біткоїна
Що купувати
Зазвичай, одне з головних запитань, які ставлять початківці, — що саме купувати.
Є криптовалюти, які вже роками на ринку і які зарекомендували себе, як надійні активи, а є новенькі, які й декілька років не протримались.
Для прикладу, пропоную розглянути мою модель портфеля, та поясню, у чому її переваги.
Надійний «фундамент» портфелю у мене сформований з BTC — Bitcoin та ETH — Ethereum. Ці активи в сумі складають понад половини капіталізації усього крипторинку та вже пережили декілька «криптозим». Я пропоную їх купляти +/- порівну — по 30%.
Інша частина портфеля має складатися з все ще надійних, але перспективніших за можливостями зростання активів. Краще, щоб ці «умовно надійні» активи не перевищували 30% вашого портфеля. Повний перелік криптовалют ви можете знайти за посиланням.
І останнє, що ми купуємо, — це ризиковані активи, які мають складати не більше 10% вашого портфеля. Я не наводитиму приклади таких проєктів, лише скажу, що краще не зловживати такими активами. Ось декілька основних параметрів, на які варто звертати увагу:
- Що саме робить проєкт? Яка від нього користь?
- Хто робить проєкт? (Команда)
- Яке існуюче комʼюніті? (зазвичай, можна знайти у Twitter чи Discord).
- Яка токеноміка? Як саме актив досягатиме дефляції, і чи досягатиме взагалі?
- Хто вже інвестував у проєкт? (фонди, приватні інвестори).
Читайте також: Що таке Solana і як на цьому можна заробити
Де та як зберігати криптовалюту
- Холодний гаманець — це найнадійніший спосіб зберігання криптовалюти. Його назва означає, що гаманець підʼєднується до інтернету лише тоді, коли ви робите операцію з коштами, а весь інший час він просто зберігає дані. Перші холодні гаманці були компʼютерами, які спеціально відʼєднували від мережі та містили лише ПЗ гаманця. Зараз є спеціалізованіші варіанти. Доступ до гаманця відбувається за допомогою секретної фрази, у разі втрати якої доступ буде втрачено назавжди, без можливості відновлення. Ви і лише ви відповідальні за ваші кошти.
- Гарячий гаманець. Холодний гаманець — це надійно, але не дуже зручно. Вам потрібно весь час робити певні дії з девайсами, щоб зробити хоча б елементарну операцію з коштами. Зазвичай, гарячі гаманці — це програми на ваших ноутбуках чи телефонах. Одні з найпопулярніших — це Metamask для компʼютера чи Trustwallet для телефона. Ви все ще зберігаєте самостійно ваші кошти, але до ймовірності загублення секретної фрази додається ризик зламу ПЗ вашого телефону чи комп’ютера.
- CEX — централізована біржа. Це найзручніший та найпростіший спосіб зберігання коштів, але й один із найнебезпечніших — ви не володієте грошима, а довіряєте їх третій особі. Перевага — не ви несете відповідальність за них, а у разі втрати доступів, їх можна відновити за допомогою процедури відновлення.
- DEX — децентралізована біржа. Наприклад, PancakeSwap є прикладом такої. Це найскладніший спосіб зберігання коштів — ви розміщуєте кошти у смарт-контракт — програму, в якій прописано, що робити з вашими коштами. Зазвичай, це роблять, щоб отримувати «відсотки від депозита» за розміщення активів. Цей спосіб несе усі ризики, як і холодний/гарячий гаманець, так і ризик зламу смарт-контракту.
Читайте також: Що таке екосистема Binance, або якою має бути сучасна криптобіржа
Для початку краще обрати одну з найпопулярніших CEX (Centralized Exchange) — централізовану біржу. Я користуюся кількома із них —Binance, WhiteBIT та OKX.
Для того, щоб розпочати, вам буде достатньо роботи на одній з них. Централізовані біржі мають максимально зручний та інтуїтивно зрозумілий інтерфейс.
Як на мене, найкраща стратегія — це використовувати комбінацію з декількох гаманців. Наприклад, заводити гроші та торгувати на CEX, потім ті кошти, що вам скоро знадобляться, виводити на гарячий гаманець, а ті, що ви не плануєте чіпати роками, — на холодний.
Для роботи з DEX краще створити ще один окремий гарячий гаманець, та використовувати його лише для цього (щоб робити якісь операції на DEX, вам потрібно приєднати до нього ваш холодний чи гарячий гаманець).
Читайте також: Що таке метавсесвіти, майбутнє технології і реальні переваги цього напрямку
Що у підсумку
Наостанок поділюся декількома рекомендаціями від мене, до яких прийшов ціною часу та втрати власних коштів:
- Займайтесь власною фінансовою грамотністю.
- Використовуйте декілька гаманців та бірж — так ви максимально диверсифікуєте ваші ризики.
- Якщо ви перший раз надсилаєте якусь суму на нову адресу — спершу перекажіть мінімальну суму, а потім решту. Цей спосіб врятує не одну сотню доларів за вашу кар'єру криптоінвестора.
- DYOR — Do your own research. Перед тим, як щось купувати, вивчіть щось про проєкт. Є численні випадки, де інфлюенсери з величезною аудиторією з власної волі чи ні «кидали» людей на гроші.
- Вкладайте лише ті гроші, які вам не знадобляться найближчим часом. У вас має бути фінансова подушка (див. Пункт 1). Інвестиції — це марафон, а не спринт.
- Здобудьте мінімальні технічні знання, наприклад, чим відрізняється Bitcoin від Ethereum, що таке «смарт-контракт» чи як працює майнінг. Це дасть вам розуміння, чому те, що ви купуєте, чогось вартує.
- Якщо гроші не у вас на гаманці — це не ваші гроші. Є безліч випадків банкрутства величезних бірж, наприклад, Mt.Got чи нещодавній FTX.
- Не завжди все стейблкоїн, що ним здається. Тримаючи гроші у «криптодоларах», не будьте впевнені у їх збереженості на 100%. Один із найкривавіших випадків — Terra з UST, який відвʼязався від курсу і зараз коштує ~0.03 USD замість 1.
- «Паперовий» прибуток — це не прибуток. Ви заходите на біржу і бачите, що тисячу доларів, які ви вклали, перетворились на 30000$. Через волатильність криптовалют за тиждень ваша сума може зменшитись на 50%, тому завжди фіксуйте хоча б частину, якщо сума прибутку здається для вас значною.