Навіщо WhiteBIT футбольні клуби та що буде далі з «Металіст 1925»
Ви вирішили фінансово підтримати футбольний клуб «Металіст 1925». Хто саме надає клубу кошти: ви, як фізична особа, чи криптобіржа WhiteBIT?
Напевне, як і більшість хлопців, у дитинстві та юності я любив футбол, відвідував футбольні матчі. Тому, коли клуб опинився під загрозою закриття через відсутність фінансування, я не міг не відреагувати. Без «Металіста 1925» Харків залишився б без Прем'єр-ліги.
Підтримка «Металіста 1925» — це особиста історія. Це щире бажання підтримати команду рідного міста, та й український футбол. Що ж до назви ролі, думаю, ближче і зрозуміліше буде — інвестор.
Як довго вагалися, чи варто це робити?
Як довго я вагався? 30 серпня, якщо не помиляюся, попередній інвестор повідомив, що не може продовжувати спонсорувати клуб через обстріли інфраструктури. А 3 вересня я повідомив, що «Металіст 1925» гратиме.
Зазвичай, подібні переговори тривають місяцями: зважити ризики, оцінити перспективи розвитку та рівень гравців, зробити фінансові розрахунки, пройти декілька кіл зустрічей тощо, але «Металіст 1925» для мене — це про підтримку сотень працівників, чоловічої і жіночої команд, плюс юніорської та дитячої, а ще понад 400 дітей, які відвідують спортивну школу.
Які цілі зараз стоять перед клубом?
Поки що завдання на сезон — піднятися в турнірній таблиці Прем'єр-ліги. Далі будемо ставити нові амбітні цілі. Підсилимо клубну структуру новими фахівцями, але рішення про будь-які зміни прийматимемо після закриття сезону.
Наша головна ціль — повернути єврокубки до Харкова. Звісно, хотілося б повернути до Харкова домашні матчі, аби команди відчували підтримку своїх. На жаль, це залежить не від нас.
Який бюджет «Металіста 1925» на цей сезон, і чи плануєте ви змінювати його з наступного?
Ми поки що не готові озвучити суму інвестицій. Але для нас це, в будь-якому разі, прийнятні суми. Після початку повномасштабного вторгнення видатки клубу скоротилися і були спрямовані лише на найважливіше. Наразі клуб має достатнє фінансування, аби всі команди могли продовжувати грати та розвиватися.
Що буде наступного року, я поки що точно сказати не можу, бо все залежить, знову ж таки, від того, як команди закінчать поточний сезон.
Чи можна зробити український футбольний клуб прибутковим?
Поки що говорити про прибуток зарано. Я це цілком усвідомлював, коли приймав рішення щодо інвестування в «Металіст 1925». Але вірю, що можливо побудувати клуб, що з часом може працювати, як самостійний та самоокупний бізнес.
Що зараз важливо: вкладати кошти в розвиток молодих перспективних гравців, допомагати будувати і розвивати клуби, їхню власну інфраструктуру. Хай поступово, але головне: дотримуватися чіткої стратегії. Це саме те, що ми плануємо реалізувати.
Наприкінці минулого року WhiteBIT стала партнером футбольного клубу «Барселона». Як це партнерство дозволяє просувати бренд WhiteBIT?
Загалом, співпраця розрахована на три роки. Не приховуватиму: завдяки партнерству з «Барсою» ми маємо можливість розповідати через їх канали про блокчейн-технології фанатам клубу, а їх у всьому світі понад 500 мільйонів.
Скільки коштує бути партнером «Барселони»?
Для WhiteBIT це партнерство — передусім, можливість продемонструвати світові, як бізнес із українським корінням розвивається та може бути надійним партнером для потужних світових брендів. На жаль, подробиці угоди розкривати не можу.
Чому WhiteBIT працює з Литви і коли «переїде» до України
За офіційними повідомленнями WhiteBIT, у біржі майже 2 млн клієнтів. Із яких країн найбільше ваших клієнтів, яку частку на біржі займають українці?
Трохи оновлю ваші дані. Сьогодні WhiteBIT має понад 4 млн зареєстрованих клієнтів у всьому світі. WhiteBIT родом із України, тому українців серед наших клієнтів найбільше.
Але штаб-квартира WhiteBIT знаходиться в Литві. Чому обрали саме цю країну?
Хотів би розповісти гарну історію про довгі пошуки, але насправді все досить просто: ми прийняли рішення реєструвати компанію в Литві через впроваджене там законодавство щодо регуляції крипторинку.
Там діють чіткі та зрозумілі правила для криптобірж і вважається, що Литва стала однією з перших країн ЄС, яка запровадила дозвільну процедуру з внесенням оператора і видів його діяльності до спеціального реєстру. Сьогодні, якщо ти хочеш працювати в юрисдикції країни, ти повинен дотримуватися всіх законодавчих норм у галузі запобігання відмиванню грошей та фінансуванню незаконних організацій, мати прозору структуру власності, надійне програмне і кадрове забезпечення, фінансові резерви стабільності тощо. Безумовно, це створює сприятливе середовище для розвитку криптобізнесу.
Читайте також: Баррі Сільберт: наймолодший маклер в історії США, який створив головний криптофонд світу
Чи є ймовірність, що штаб-квартира WhiteBIT після перемоги у війні переїде до України?
Скажу так, ми не виключаємо те, що за умови приведення українського законодавства до стандартів європейського регламенту MiCA, WhiteBIT запрацює і в юрисдикції України. Чи зійдеться це в часі з нашою перемогою? Я щиро хотів би, адже український ринок — перспективний. Ми в п'ятірці країн із прийняття криптовалют. Україна має великий потенціал залучати міжнародні інвестиції в криптосектор. Але це все за умови наявності простої та демократичної правової бази.
Навіщо ЄС змінив криптовалютне законодавство
ЄС запровадив законодавство щодо регулювання крипторинку МІСА. Працювати в ЄС стане складніше?
Я особисто переконаний, що запровадження європейського регламенту MiCА — це закономірна і необхідна реакція на стрімку інтеграцію криптовалют у всі сфери життя суспільства.
Однак, важливо розуміти, що цей акт є базисом, отже країнам потрібен час для розробки власного національного законодавства для реалізації положень MiCA. Галузі потрібно буде адаптуватися, але час, принаймні до липня 2024 року, в неї є. Не виключено, що в майбутньому доведеться вносити зміни, аби законодавство відповідало ринку, який перманентно і швидко розвивається.
Беззаперечний плюс MiCA для європейських країн — шанс залучити капітал до їхніх економік. Це вже відбулося, зокрема, в Литві, Естонії, Португалії, Іспанії, де законодавство модернізовувалося з розвитком крипторинку. Сьогодні вони отримують свої бенефіти. І говорячи про WhiteBIT в цьому контексті, нам вдалося зайняти власну нішу на глобальному фінансовому ринку, саме завдяки адекватній регуляції. Україна ще рухається до створення власного законодавства. Впевнений, що перемога над ворогом ще більше розкриє потенціал крипторинку для України.
Чи може посилення регулювання крипторинку у всьому світі разом із гучними скандалами, на кшталт банкрутства FTX, призвести до того, що централізовані криптобіржі втратять популярність, і більшість учасників ринку користуватимуться децентралізованими?
Станом на лютий 2022 року на централізовані біржі припадало близько 95% біржової криптовалютної торгівлі. Суттєво цей показник не змінився, і не думаю, що він суттєво зміниться найближчим часом. Причина — в тій самій регуляції.
Щоб функціонувати на регульованому ринку цифрових активів, децентралізованим біржам потрібно буде відповідати усім нормам. А це, зокрема, означає формування відкритих команд, впровадження адаптованих до європейських законів сервісів тощо. І це чітко говорить про те, що децентралізовані біржі не зможуть легально існувати в тому ж форматі, що й зараз. Відповідно, не зможуть конкурувати з централізованими.
Як змінюється кількість активних клієнтів WhiteBIT та обсяги торгів в умовах криптозими?
Як і в будь-якому бізнесі, на крипторинку теж існує таке поняття, як сезонність. Наразі збільшується вартість біткоїну, зростає й активність користувачів.
Про оптимальні податки для крипторинку України
На початку цього року Нацбанк запровадив обмеження на поповнення рахунку криптобірж та виведення з них коштів на картки українських банків. Чи є перспективи, що цю заборону буде знято?
Що буде далі — під питанням. Наразі через боротьбу з гемблінгом і нові посилені правила для операторів платіжного ринку, операції з обміну фіату на крипту, та навпаки, банки розцінюють, як високоризикові. Тобто вони не проходять фінмоніторинг.
Щоб знову повернути можливість транзакцій між криптогаманцями та банківськими картками, треба запровадити систему регуляції ринку цифрових активів. Адже, нагадаю, юридично криптовалюти в Україні не існує. Я так це бачу. Як тільки всі доповнення будуть внесені й закон набуде чинності, тоді й говоритимемо про зняття обмежень.
В Україні триває обговорення правил оподаткування криптовалютних доходів, вже подано два законопроєкти. Основна пропозиція — 19,5% на доходи від продажу криптовалюти. Як ви оцінюєте таку ініціативу?
Податок у 18%+1,5% не стимулюватиме легалізацію віртуальних активів, не відповідатиме потребам ринку, не розвиватиме економіку України. Попередній проєкт змін до Податкового кодексу передбачав ставку оподаткування на рівні 5%. Це підтримував і я особисто, і криптоспільнота загалом. Було б прийнятним запровадження ставки у 5% для всіх на 5 років. Якщо ці зміни будуть прийняті, то це, безперечно, збільшить привабливість України, з погляду криптоінвестицій.
Про цінові перспективи біткоїну
Свого максимуму біткоїн досяг наприкінці 2021 року, а зараз торгується в діапазоні $35−37 тис. На вашу думку, чи зможе його ціна ще повернутися до $60−70 тис. за монету?
Біткоїн зараз — це головна криптовалюта світу. І якщо хтось колись його «посуне» з першого місця, то це станеться точно не в найближчому майбутньому. Зараз ми бачимо, що ця криптовалюта зростає. Далі все залежатиме від подій на ринку.
Наприклад, у 2017 році зростання біткоїна до 20 тисяч доларів було спровоковане бумом ІСО (ринок первинної пропозиції монет). У 2021 році ключову роль зіграли декілька факторів: прийняття Сальвадором біткоїна, як платіжного засобу, купівля біткоїна такими компаніями, як Microstrategy, Tesla, та запуск Bitcoin ETF (біржовий інвестиційний фонд).
Читайте також: Біткоїн-родина Тайхутту: чому обміняли все майно на криптовалюту і що роблять зараз
Усе, що дозволить великим гравцям вкладати інвестиції у крипторинок, сприятиме зростання ринку і, відповідно, зростанню ціни на біткоїн.