У 2006−2008 рр. на піку експансії іноземного банківського капіталу в Україну завітали фінансові групи з курортних країн Європи. В результаті на вітчизняному ринку з'явилися три «дочки» найбільших банків Греції і дві — Кіпру. Зараз із п'яти балканських банків залишився лише один — грецький Піреус Банк, який належить до числа найменших гравців із західним капіталом. Україна — одна з небагатьох країн, де група Піреус зберегла присутність.
Те, що Піреус Банк залишився, багато в чому — річ випадкова, а також результат старань куратора України — Янніса Кіріакопулоса, який вже майже 15 років (з моменту покупки банку), фактично живе на дві країни. Взагалі, Янніс — унікальний експат: відкритий, щирий, з почуттям гумору, який, втім, нечасто дає інтерв'ю.
Під час бесіди банкір розповів про те, чому Піреус Банк змушений був в рази скоротити валюту балансу, і наскільки активно готовий зростати найближчими роками.
Нові СЕО, інтернет-банкінг та правила обслуговування карток: як змінився банк
Піреус Банк вже майже рік без повноцінного голови правління. Немає належних кандидатів?
Колишній СЕО Сергій Наумов формально залишив банк тільки 6 місяців тому. Він залишався у банку до врегулювання всіх моментів з призначенням в Ощадбанк. На даний момент наші акціонери вже визначилися з кандидатурою нового голови, зараз ми подаємо необхідні документи на його твердження до НБУ. Сподіваємося, що офіційна інформація буде в червні. Поки що можу лише сказати, що це — грек, виходець із групи Піреус Банку. Так було вирішено в головному офісі. Місцевих банкірів ми навіть не розглядали.
Читайте також: Перше інтерв'ю нового голови Ощадбанку
Чому? Невже місцевий Наумов погано себе зарекомендував?
В жодному разі! Сергій Наумов — велика втрата для банку, він прекрасно робив свою роботу протягом 7 років. А вона була непростою: він змушений був виконувати план делеверіджинга, тобто скорочення розмірів банку. Вибір було зроблено на користь вихідця із групи, оскільки він знає організацію краще.
Ви сказали, що розміри Піреус Банку цілеспрямовано скорочувалися. Зараз він — один із найменших українських банків із західним капіталом. Чому?
Банківська криза у Греції, що трапилася у 2011 році, призвела до зростання проблемної заборгованості за кредитами. Умовою допомоги від ЄС було скорочення іноземної присутності грецьких банків. Піреус Банк був невеликим, тому ми його не продавали. Але змушені були ущільнитися. В іншому випадку його довелося б продати, як це сталося, наприклад, з дочками групи у Болгарії та Албанії. Ми повинні були скоротити активи Піреус Банку до 20% розміру станом на 2012 р., тобто у 5 разів.
Здоровий, особливо відносно до інших українських банків, Піреус Банк замість зростання змушений був цілеспрямовано скорочувати баланс. Це було непросто. Процес зайняв майже 4 роки і завершився у грудні 2018 р. Саме тому зараз Піреус Банк — один із найменших банків із західним капіталом. На жаль, 2019 рік не вийшло повноцінно використовувати для ведення бізнесу. Ми вирішили надолужити у 2020 році.
Читайте також: Кадрове перезавантаження: за півтора року топ-менеджери змінилися в 9 з 10 найбільших банків
Вийшло? Які подальші плани?
Якщо подивитеся наші показники, то побачите, що за 2020 рік ми зросли на 37% за активами, і на 50% за кредитним портфелем. Хоча це, звичайно, порівнюючи з досить низькою базою.
Тільки за січень-квітень поточного року зростання депозитів склало 20%, активів — 10%. Плануємо, що за весь рік кредитний портфель зросте на 70% — до 3,7 млрд грн. Згідно з нашим бюджетом, за підсумками 2022 року активи Піреус Банку повинні перевищити 7 млрд грн. Це майже вдвічі. Таке зростання вимагає пильної уваги, щоб забезпечити його якість, мінімізувавши ризики.
Коли ви купили український банк, у нього було 85 відділень. Зараз їх лише 15. Цього достатньо?
Якщо мені не зраджує пам'ять, то на момент покупки у 2007 р. відділень було 134!
Піреус Банк — це не роздрібний банк, а банк для бізнесу. Відповідно, нам не потрібно багато відділень. Роздріб потрібний для обслуговування приватних осіб, пов'язаних з нашими бізнес-клієнтами: керівників, співробітників, постачальників, споживачів. Ми кредитуємо бізнес, а роздріб утворюється як результат цієї роботи.
У нас немає мети — обслуговувати клієнтів, що проходять вулицею повз наше відділення. Наш банк не настільки великий, щоб виправдати рекламу для роздрібних клієнтів. Але якщо вони до нас заходитимуть, то звичайно, ми їм не відмовимо.
Ми не займаємося, скажімо, роздрібним кредитуванням, оскільки є банки, які роблять це набагато краще за нас.
Останнім часом ми суттєво перебудували бізнес-процеси, змінили ключових топменеджерів в усіх напрямках.
Для роздрібного бізнесу ми нещодавно запустили новий інтернет-банкінг. Ми змінили модель відділень, підлаштували їх більше під обслуговування бізнесу. Домовилися з одним із найбільших держбанків про обслуговування карток наших клієнтів без комісій в його банкоматах. Ці витрати покриватиме Піреус Банк.
Читайте також: Скільки банківських відділень залишиться в Україні
Чи є в планах розвиток іпотеки?
Я дуже вірю в іпотеку в Україні. Сьогодні більшість житла тут купується за власні кошти. Іпотека — це заставне кредитування, яке навіть в умовах недосконалості судової системи є набагато надійнішим за споживчі кредити.
Поки що у нас немає конкретних планів на ринку іпотеки, але ми серйозно думатимемо про це. Але знову ж таки: наша пропозиція, швидше за все, буде для клієнтів, яких ми знаємо.
Коли Піреус Банк отримає нового СЕО, ви вже не перебуватимете так часто в Україні?
Я буду тут завжди всім серцем і душею! Активно виступав за те, щоб ми залишилися в Україні. Навіть не намагалися продавати Піреус Банк. Навіщо? Щоб отримати за нього максимум пів капіталу?
Я був головою міжнародного департаменту Піреус Банку, відповідав за операції в 11 країнах, де була присутня група. Після того, як група продала більшість закордонних банків, я приділятиму Україні ще більше уваги. Зараз наглядова рада має масу роботи щодо стратегії банку.
Про локдауни — в Греції та Україні
Обмеження через пандемію не заважають вам так часто переміщатися між країнами?
Раніше якийсь час було проблематично через дуже жорсткий локдаун у Греції. Зараз ні. Перш за все, я повністю щеплений.
Жорсткість локдаунів в Україні та Греції просто не можна порівняти. Тут все дуже розслаблено. Тоді як в Греції, наприклад, була комендантська година: не можна було виходити після 21.00. Всі інші переміщення жорстко обмежені з використанням IT. На вулицях було багато поліції, виписували штрафи. Ресторани були закриті багато-багато місяців — довше, ніж в Україні. Держава добре підтримувала бізнес.
Але найбільша відмінність не на користь України в тому, що люди не хочуть вакцинуватися. У Греції — країні з населенням в 11 млн, — щодня вакцинується понад 100 тис. Вже зараз щеплено більше половини населення! Все це дуже допомагає бізнесу, зокрема, відновленню туризму.
Цікаво… Греки ніколи не відрізнялися особливою дисципліною, як німці, наприклад.
Абсолютно вірно. Але всім править бізнес. Як можна було знову відкрити туризм, не придушивши пандемію?
Чи є у вас наміри купити ще один банк в Україні для посилення позицій?
На даний момент у нас апетит тільки до органічного зростання на базі існуючого банку. Наша бізнес-модель дуже проста — кредитування бізнесу, переважно МСБ з мінімальною сумою кредиту від 10 млн грн. У фокусі також корпорації середньої величини. Серед наших клієнтів є корпорації з відомими іменами, зокрема, в агросекторі, торгівлі електронним обладнанням. Це — наша цільова аудиторія.
Ми активні у казначейських операціях, торговельному фінансуванні. Декілька місяців тому отримали від НБУ рефінансування на 350 млн грн, щоб використовувати його для кредитування. Будемо збільшувати залучення, так як на даний момент таке рефінансування є дуже вигідним для банків. Це хороший крок з боку НБУ.
Доступні кредити для МСБ: чому програма вийшла вдалою
А що з депозитами населення?
У нас їх надлишок, хоча маємо тільки 15 відділень. До речі, в ході делеверіджинга найбільшою проблемою було не скорочення активів, а зменшення зобов'язань. Люди залишалися з нами навіть при ставках 0%. Думаю, справа у поєднанні надійності і сервісу.
Читайте також: Рейтинг стійкості банків: найбільше здали позиції Ощад і Приват
Чи бере участь Піреус Банк у держпрограмах з кредитування?
Держпрограма доступних кредитів 5−7−9% вийшла дуже вдалою. Піреус Банк дуже активний її учасник — на кредити, видані МСБ в рамках цієї програми припадає 500 млн грн і ця сума зростає. Частина кредитів видається на рефінансування існуючої заборгованості, але є клієнти, які беруть «свіжі» гроші на розвиток бізнесу.
Чи є у вас проблеми з пошуком хороших позичальників?
У 2018−2019 рр. ми вивчили 360 тисяч українських компаній, 76% із них виявилися прибутковими. Закредитованість (відношення боргу до капіталу або EBITDA) цих компаній була настільки низькою, що могла претендувати на кращий показник у всій Європі. Таким чином, ми розвінчали поширений міф про те, що в Україні немає кого кредитувати.
Взагалі основна трансформаційна сила в Україні — це бізнесмени. І мова йде не про олігархів, а про середньостатистичних бізнесменів із сегмента МСБ з річним обігом 100−500 млн грн. Це люди, які розуміють як вести бізнес і хочуть зростати, експортувати, створити спадщину для майбутніх поколінь. Це — повна протилежність тому, що я бачив у 2007 році. Коли людьми рухало бажання заробити багато тут і зараз.
Нинішні бізнесмени краще організовані, вони роблять хорошу роботу для країни загалом.
За минулий рік Піреус Банк заробив всього 15 млн грн прибутку. Ви, як представник акціонера, задоволені такою скромною віддачею на капітал?
Показник насправді низький. Пов'язано це з тим, що у 2019 і 2020 роках ми інвестували в новий інтернет-банкінг і в залучення висококваліфікованого персоналу. Все це вимагало чимало інвестицій на тлі недостатніх обсягів бізнесу. Ми очікуємо, що віддача на капітал буде адекватною — понад 10% — вже за підсумками 2022 р.
Про місце України у світовій економіці
Як оцінюєте перспективи українського ринку?
Я вірю, що найближчі роки в Україні будуть гарними для розвитку.
Якщо порівнювати дійсність з тим, що було, коли я вперше сюди приїхав у 2007 р., то зміни разючі. Незважаючи на політичну турбулентність, прогрес величезний. Україна, після пандемії, стане найважливішою ланкою в ланцюжку поставок, особливо продуктів харчування, стане великим продовольчим хабом для Європи, Арабських країн і Африки. Тобто, Україною не можна буде нехтувати.
Зверну вашу увагу на ще одну перевагу. Світ намагається знизити залежність від вуглеводнів. Батареї, які замінюють двигуни в авто, потребують літія, на який багата Україна. Не кажучи вже про інші ресурси України, які є цінністю для всього світу.
Про перспективи українського банківського сектора
Що думаєте про український банківський сектор?
Якщо подивитися на рівень адекватності капіталу, то це дуже сильна банківська система. Робота, зроблена Нацбанком, чудова.
Банківські практики дуже швидко гармонізуються з кращими європейськими зразками. Триває скорочення портфеля проблемної заборгованості (NPL).
Практики кредитування прозорі і комерційні. Вони замінили так зване кредитування, орієнтоване на активи (застави), як це було багато років тому.
Банківському ринку є куди зростати. Співвідношення чистого (за вирахуванням резервів) кредитного портфеля до ВВП в Україні всього 14%, тоді як в Європі — 80%, Польщі — 60%, в Німеччині — 90%. Зростання до цих показників означає багатомільярдні кредитні вкладення у велику кількість бізнесів.
Як оцінюєте ринкову активність інших іноземців в Україні?
Вони нарощують активи, не спостерігаю скорочення активності. Для мене прикладом, якого дотримуюся, є поведінка ЄБРР. Зараз бачу, що він розширює свої операції в Україні, не тільки кредитні, а й інвестиційні. Про політичні ризики потрібно думати до входження в країну. Якщо ти вже тут, то потрібно навчитися жити з цим.
Хто може купити Приватбанк?
Швидше за все, спочатку зайдуть якісь «гарячі» гроші одного із солідних фондів. Інвестор посприяє поліпшенню корпоративного управління і сервісу в банку. А вже згодом, можливо, з'явиться стратегічний інвестор. Очікую, що більший інтерес буде із США, ніж з Європи.
Читайте також: Велика четвірка: хто купить українські держбанки
А як щодо представників арабського світу?
Теж можливо. Але тут повинна бути комбінація банкінгу з чимось ще, наприклад, з агросектором. Не думаю, що приватизація якогось із держбанків можлива у поточному році. Ціну банку значно може збільшити поліпшення інвестиційного клімату в Україні.
Що думаєте про актуальні ціни на банківські активи в Україні?
Складно судити, так як угод на ринку практично немає. Якщо пам'ятаєте, у 2005−2008 рр. за українські банки платили по 4−5 капітали і більше, що було цілковитим абсурдом. Не вірю, що таке може повторитися.
Не думаю, що зараз за банки готові платити навіть 1 капітал. Така ситуація не тільки в Україні, а й на Європейських фондових біржах, на яких торгуються банки за ринковою вартістю нижче вартості власного капіталу.
Читайте також: Томаш Фіала про біткоїн: «Дуже спекулятивна інвестиція, тому утримався»
Як Піреус Банк розвивається на батьківщині
Піреус Банк став найбільшим банком Греції. Хто є вашими основними конкурентами на місцевому ринку?
За останні роки ми поглинули багато місцевих банків, не менше 8-ми. Вся історія групи, починаючи з 1916 р., була пов'язана з поглинаннями банків. Це у нас в ДНК.
На 4 системних банки в Греції припадає 99% всіх банківських активів. Однак, останнім часом на ринку почали з'являтися амбітні новачки, засновуючи альтернативні банки. Наприклад, Optima Bank, що належить одній із найбагатших грецьких сімей Вардіногіанніс. Нещодавно вони також купили банк в Румунії. У минулому їм належав Xiosbank, який вони успішно продали Піреус Банку.
В яких країнах залишилася група Піреус, окрім України?
У Німеччині та Кіпрі. До речі, зараз в Греції йде велика дискусія про те, чи повинні великі системні грецькі банки відновити свої позиції за кордоном, знову купуючи банки. На мій погляд, це нормальний звичайний процес. У Греції 4 системних банки, і їм тісно на місцевому ринку.
У Болгарії, Сербії, Румунії є великі грецькі бізнес-спільноти і банки повинні слідувати за своїми клієнтами.
Країна отримає кошти фонду ЄС у розмірі 32 млрд євро для підйому економіки. З урахуванням позикових коштів та інвестицій мова йтиме про 100 млрд євро. Ці гроші потрібно кудись інвестувати. Наступного року Греція відновить рейтинг інвестиційного рівня.
Про діджиталізацію банківського сектора
Де рівень діджиталізації банкінгу вищий: в Греції чи Україні?
Уже кілька років Україна далеко попереду, але Греція швидко наздоганяє, і я можу наважитися сказати, що зараз, ймовірно, на тому ж рівні.
Все залежить від того, наскільки банк готовий брати на себе транзакційні ризики. Якщо зайти на сайт HSBC, то стане зрозуміло, що переказати кошти з рахунку на рахунок — це серйозне завдання. В Україні ж ще 10−12 років тому гроші переказати можна було дуже просто. Щоб отримати переказ, потрібно було просто ввести надісланий код у банкоматі.
Хоча загалом діджиталізація у Греції на високому рівні і, думаю, вже на одному рівні з Україною. Що ще важливіше, так це те, що ми останнім часом в Греції дуже швидко діджиталізували деякі державні послуги. Завдяки цьому вдається протистояти пандемії, організовувати вакцинацію.
Читайте також: Як зміняться карткові комісії і що виграють клієнти
Чи є на грецькому ринку віртуальні банки типу monobank ?
Winbank — онлайн-банк Піреус Банку, існує понад 20 років. Але доводиться визнати величезний успіх monobank, якого я ніколи не передбачав раніше. Можливо, це тому, що він піонер, але, тим не менше — фантастична робота.
Як ставитеся до того, що останнім часом українські банки особливо активно інвестують в ОВДП замість кредитування економіки?
Для банків це дуже гарні угоди, які приносять дохід при мінімумі ризиків. Але наявність такої можливості не стимулює банки до кредитування. У цьому, власне, і полягає конфлікт, що гальмує кредитування. Зростання облікової ставки, яке спостерігається останнім часом, підвищує привабливість ОВДП.
Однак, бізнес зараз має у своєму розпорядженні великі власні кошти у готівковій формі. Особливо це стосується агрокомпаній, які завдяки високим цінам на продукцію заробили більше звичайного, продавши менше у натуральному вираженні.
Але коли мова заходить про інвестиції на 3−7 років, то тут без банків не обійтися. Кредитним установам доводиться обирати: купувати ОВДП або надавати інвестиційні кредити. Банкам надається довгострокове фінансування наднаціональними організаціями, такими як ЄБРР, яке потім ми використовуємо для кредитування клієнтів. Але я думаю, що прогалини на ринку будуть заповнені новими гравцями, швидше за все, небанківськими організаціями.
Тому певний конфлікт, звичайно, є, але він не настільки критичний.
Як бачите подальшу динаміку відсоткових ставок в Україні?
Хочу відзначити, що НБУ дуже гнучко і оперативно реагує на ситуацію з інфляцією зміною облікової ставки. Не думаю, що вона буде піднята вище, ніж до 8% (зараз — 7,5%). При цьому не очікую, що ринкові ставки, зокрема депозитні, зростатимуть — принаймні, банки не збираються їх підвищувати.
Читайте також: Депозити від 500 тисяч: де і чому українці зберігають великі гроші майже без держгарантій