«Мінфін» розбирався, де і як отримати безвідсотковий кредит. 

Які умови пропонує Кабмін

Аби допомогти малим підприємствам пережити кризу, уряд пішов на подальше зниження кредитного навантаження.

«Суть оновлення програми в тому, що мікро- і малий бізнес зможе щодо своїх існуючих кредитів звернутися в банк і держава компенсує відсоткову ставку, тобто підприємство буде платити 0%», — прокоментував зміни міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ігор Петрашко.

Фактично підприємство отримає новий кредит під 0%, за рахунок якого буде погашений попередня позика. Нульова ставка для позичальника діятиме впродовж року. 

«При плануванні програми ми розраховували розмір кредитного портфелю до 35 млрд грн. Якщо будемо бачити, що потреби більші, то суму збільшуватимемо», — сказав Ігор Петрашко. 

Звернувшись до банківських установ, підприємства зможуть отримати нульову ставку на свої діючі кредити, залучені до 31 березня 2021 року. 

Вимоги до підприємств

До бажаючих отримати таке рефінансування Кабмін висуває наступні вимоги:

  • збереження не менше 60% фонду оплати праці та 80% чисельності персоналу у порівнянні зі станом на 1 березня цього року;
  • розмір річного доходу від господарської діяльності не повинен перевищувати 10 млн євро;
  • відсутність на 1 березня недіючих кредитів.

Водночас наразі текст постанови ще не оприлюднений, а тому в фінальному тексті можуть з’явитись додаткові умови і особливості кредитування, про які урядовці не згадували.

Які строки для звернень

Представники бізнесу можуть звернутись до банку для оформлення такого кредиту під час карантину, а також впродовж 90 днів після його завершення.

Та поки що йти до банку немає сенсу. Для того, щоб зміни запрацювали, Фонд розвитку підприємництва має внести відповідні зміни до програми «Доступні кредити 5-7-9» та оновити свої угоди з банками, що надають такі позики.

Читайте такожКарантин та бізнес. Майже половина компаній втратили від 20% до 50% доходів

Як пояснили «Мінфіну» в Фонді розвитку підприємництва, оновлення договорів з банками можливе вже на наступному тижні. Оперативність цього процесу значною мірою залежатиме від банків – як швидко вони опрацьовуватимуть нові договори.

Розширення програми

Окрім можливості рефінансування, Кабмін вніс до програми ряд інших змін.

Так, замість попередньої максимальної суми кредиту в 1,5 млн грн встановлено, що відтепер вона може сягати 3 млн грн. Крім цього розширено коло підприємств, які можуть звертатись за такими кредитами. Якщо раніше кредитуватись за програмою могли лише ті, в кого річний дохід не перевищував 50 млн грн., то тепер ця сума збільшена до 100 млн. грн.

Терміново потрібні гроші? Обирай вигідний кредит в каталозі від «Мінфіну»

Ще одна зміна – розширення цілей для отримання пільгових кредитів. Тепер до переліку додано:

  • придбання нежитлової нерухомості (але без права її передачі третім особам);
  • будівництво, реконструкція, ремонт приміщень, в яких здійснюється основна господарська діяльність
  • придбання об’єктів права інтелектуальної власності за договорами комерційної концесії (франчайзинга);
  • фінансування оборотного капіталу;  
  • інвестиційні цілі, пов’язані із запобіганням поширенню COVID-19 (виробництво лікарських засобів, медичних виробів і обладнання тощо).

Також залишаються ті цілі, для яких кредит можна було отримати раніше:

  • придбання або модернізація основних засобів, об'єктів нерухомості та транспортних засобів для використання в комерційних і виробничих цілях;
  • будівництво, реконструкція, ремонт приміщень, в яких ведеться основна господарська діяльність (крім офісних приміщень).

Як і до змін ставка для підприємців становитиме 5, 7 або 9% річних. Відсотки залежать від розміру бізнесу та створення нових робочих місць.

Читайте такожКоронавірус вдарить по «тіні». Що насправді буде з економікою України

Так само, як і раніше, скористатись програмою можуть як юридичні особи, так і фізичні особи-підприємці.

Крім цього Кабмін передбачив відстрочку за пільговими кредитами до 6 місяців, а за кредитами для фінансування оборотного капіталу (зокрема заробітної плати, оренди, комунальних платежів тощо) — до 9 місяців. Водночас мова йде саме про максимальну відстрочку. Зобовязань її застосовувати не встановлено.

До яких банків можна звертатись

Першими учасниками програми стали 4 державні банки:

Зараз до них долучились ще 3 комерційні установи:

Читайте такожКожен четвертий підприємець не зможе платити за кредитом

В карантин програма продовжує працювати

Як розповів «Мінфіну» директор департаменту малого та середнього бізнесу Банку Альянс Руслан Кисельов, карантин не вплинув на реалізацію програми доступних кредитів. Зараз до установи щоденно надходить близько 10 звернень від підприємців і попит залишається стабільним.

Продовжують кредитування за програмою «Доступні кредити 5-7-9%» й інші банки. «За два з половиною місяці від старту програми банк надав 130 кредитів на суму понад 80 млн грн. Клієнти вже отримали перші компенсації на відсотки. На початку введення карантину кількість звернень зменшилась. Але на сьогодні їх кількість вже наближається до докарантинного періоду», — розповіли «Мінфіну» в пресслужбі Ощадбанку.

За словами начальника управління малого та середнього бізнесу Укрексімбанку Владлена Дєдкова, наразі інтерес до програми більше виявляють фізичні особи-підприємці, ніж підприємства. Найбільше звернень відбувається з метою придбання обладнання та техніки. Лідируючі галузі – це торгівля, переробна промисловість та сільське господарство.

Олексій Писарев