Скандальний пост зник
12 жовтня цього року один з активних у мережі небанківських фінансистів опублікував на своїй сторінці у Facebook пост про відставку Євгена Мецгера, який оскандалився на чолі Укрексімбанку.
Мораль допису: держава — власник неефективний, держбанки треба продавати якнайшвидше.
Держбанкір у своєму коментарі заперечив. Мовляв, зараз черги з бажаючих купити держбанки не спостерігається. Також він зазначив, що для продажу Привату, Ощаду та Укрексіму в їхньому нинішньому вигляді за них доведеться ще й доплатити. Причому за Укрексім після роботи, проведеної Мецгером, набагато менше, ніж до його приходу. Укргазбанк банкір назвав найдорожчим активом, який можуть забрати без доплати.
Не називаємо конкретних імен, оскільки вказаний допис був видалений його автором, а скріншот не зберігся.
Держбанки на виданні
Як відомо, у січні нинішнього року державний Укргазбанк залучив 30 млн євро від IFC з опцією конвертації у 20% акцій протягом 5 років.
Нескладний підрахунок показує, що банк оцінили трохи більше, ніж у половину власного капіталу.
За Приватбанк хочуть отримати 80 млрд грн, тобто майже півтора власних капітали. Водночас, за словами голови НБУ Кирила Шевченка, приватизація можлива лише після поділу банку на «хороший» та «поганий».
Нещодавно Ощадбанк та ЄБРР підписали мандатний лист у рамках дорожньої карти приватизації банку, який отримав субординований кредит на 100 млн. євро. Про оцінку цього держбанку поки що говорити зарано.
Основи стратегічного реформування державного банківського сектору передбачають зниження частки держави з нинішніх 60% до 25% вже до 2025 р. Тобто залишилося лише 3 роки.
Чому так дешево
Основна причина низької чи навіть негативної вартості держбанків — велика частка проблемних кредитів у портфелях.
Так, за даними НБУ, на початок вересня поточного року частка NPL у портфелі квартету держбанків становила майже 52%, тоді як у приватних банках цей показник лише 11−22%.
Найпроблемнішим є портфель Привату, в якому понад 70% «поганих» кредитів!
У решти тріо держбанків сукупно «проблемки» майже 37%.
Найчистішим є Укргазбанк з часткою NPL всього близько 9−10%.
Проблемний портфель Ощадбанку становить 34%, а Укрексімбанку — близько 55%.
Останнім часом держбанки активно позбавляються «проблемки», що теоретично має призводити до зростання їхньої вартості.