Гра в банки
Деякі з найбільших небанківських організацій в криптовалютній галузі, включаючи BitGo, BlockFi, Galaxy Digital та Genesis, розширюють послуги, щоб задовольнити попит інвесторів на долари, тому що банки не хочуть кредитувати приватних осіб або компанії, пов'язані з біткоїном та іншими цифровими активами. Вони кредитують хедж-фонди, яким потрібна готівка, щоб купити біткоїн для угоди, яка майже гарантовано окупиться. Річна дохідність криптовалютного активу коливається в діапазоні 20−40%.
«Люди з грошима — банки, брокерські фірми — ще не увійшли в цей простір, — зазначив Джефф Дорман, директор з інвестицій в компанії Arca Capital Management, що спеціалізується на цифрових активах. — Усі хочуть позичити долари, але грошей не вистачає. Існує величезна нестача готівки».
Відсоткові ставки в світі майже не ростуть вже понад десять років, традиційні вклади пропонують всього 0,5%. Однак небанківські кредитні організації, що працюють з цифровими активами, беруть двозначні відсотки через сильну нестачу традиційних валют, таких як долари і євро.
Ситуація ускладнюється тим, що традиційні банки неохоче видають кредити на покупку криптовалют. Біткоїн з'явився понад десяти років тому, але з того часу мало що змінилося. Більшість фінансових компаній уникають галузі, яка, на їхню думку, сприяє відмиванню грошей, незаконному обігу наркотиків та іншій нелегальній діяльності.
Організації, які готові давати в борг готівку, отримують високу плату за ризики, однак у них немає страховки FDIC та інших засобів для захисту клієнтів. Крім того, цю частину фінансового світу не можна назвати прозорою.
«Всі ці хлопці — просто хедж-фонди, які грають в банки. Кредитний ризик цілком реальний», — додав Дорман.
Читайте також: Ціна в $1 млн і крах золота: найяскравіші прогнози на біткоїн
Принцип торгівлі
Ось як працює сфера торгівлі. Все починається з різниці між спотовою ціною біткоїна і вартістю деривативних контрактів, термін погашення яких настає через декілька місяців, що називається базисної торгівлею. 15 березня біткоїн торгувався на рівні $56 089, в той час як липневий ф'ючерсний контракт на CME Group Inc. коштував $60 385.
Хедж-фонд може купити біткоїн за цією ціною-спот і продати липневі ф'ючерси, відповідно, якщо біткоїн впаде, деривативи будуть зростати в ціні. 15 березня можна було зафіксувати спред в 7,7% між готівковою і ф'ючерсною ціною. У річному вимірі це означає, що протягом 137 днів з 15 березня до 30 липня, коли закінчується термін дії ф'ючерсного контракту, річна дохідність становить 21%.
Проте, хедж-фонду потрібна готівка, щоб купити біткоїн в рамках спотової торгівлі, тому він був би готовий заплатити величезну ставку в 12% за кредит, доки він може заробити 21% — або 9% прибутку — на торгівлі. Спред між ціною-спот і ф'ючерсами в останні місяці був ще вищим.
«Минулого тижня базисна торгівля забезпечувала 42% річних», — заявив на конференції Асоціації ф'ючерсної індустрії Майкл Сейлор, директор виробника корпоративного ПЗ MicroStrategy Inc., який з грудня купив 91 326 біткоїнів на суму близько $5 млрд.
Один з аспектів даної угоди в тому, що вона майже безризикова, якщо припустити, що CME Group не збанкрутує як контрагент. Як тільки спотові і ф'ючерсні ціни будуть зафіксовані, спред між ними означатиме винагороду за вирахуванням торгових зборів.
Читайте також: Мілленіали, що розбагатіли на біткоїні, вкладаються в криптоарт
Інвесторам потрібні гроші
Ще однією ознакою браку готівки на цьому ринку є те, що більшість кредитів в стейблкоїнах, які зазвичай забезпечуються традиційними валютними резервами або кошиком інших цифрових активів, також приносять високу дохідність. Це пов'язано з тим, що стейблкоїни, наприклад, Tether і USD Coin, використовуються для покупки інших криптовалют так само, як готівкові гроші.
Безумовно, базисна торгівля контролюється ринком, і нещодавнє падіння біткоїна приблизно з $62 000 до $55 000 призвело до звуження спреда між ціною-спот і ф'ючерсами. Якби це сталося з серпневим ф'ючерсним контрактом 23 березня, то базисна торгівля принесла б тільки 13,6%.
Проте, така торгівля нікуди не дінеться, доки на крипторинку не буде достатньо готівки, щоб компенсувати різницю в ціні, вважає Джефф Дорман з Arca.
«Торгівля за готівку, а також угоди керрі-трейд на ринку біткоїна вже досягли величезних масштабів, а тепер у поле зору потрапив і ефір», — заявив він.
Світову економіку наповнили трильйони доларів в традиційній валюті, але у криптоінвесторів, як і раніше, мало грошей. Станом на 28 лютого показник грошової маси США, відомий як М1, виріс з кінця 2019 року більш ніж в чотири рази до $18,4 трлн. Як зазначив Дорман, всі ці гроші не можуть забезпечити дохідність хоча б на рівні 4%, не кажучи вже про двозначні цифри, доступні в криптовалютній банківській системі.
«Ці люди ще не освоїли простір, — додав Дорман. — Він повністю ізольований».
Читайте також: Цифрове майбутнє грошей: чи знайдеться місце біткоїну