Принцип на мільярд
«У іммігранта є свобода бути ким завгодно. Я знову і знову терпів невдачі, і це майже не на мене ніяк психологічно не тиснуло. Якщо ви виграєте, то виграєте багато. Якщо ви програєте, то нічого не втратите, — говорив співзасновник фінтех-стартапу Affirm та сервісу PayPal Макс Левчин. — Моя порада молодим підприємцям така: ризикуй, доки у тебе немає заощаджень, будинку, машини, немає чогось, що через провал можна втратити, і серйозно перейматися цим».
Цей принцип зробив 45-річного іммігранта з України Левчина доларовим мільярдером. Американський Forbes 14 січня оцінив його статки в $ 2,7 млрд.
Переступити планку в мільярд Левчину допомогло успішне IPO сервісу для «розумного» онлайн-кредитування Affirm, співвласником і гендиректором якого він є.
Читайте також: Три поради мільйонерів, як стати фінансово незалежним
З України з амбіціями
Макс Левчин народився у Києві в родині літератора Рафаеля Левчина і наукового співробітника Національного університету харчових технологій, за сумісництвом художника і фотографа Ельвіни Зельцман. В інституті мати відповідала за перевірку продуктів харчування на предмет радіаційної активності, «99,9% з яких, звичайно ж, не були радіоактивними». Ситуація докорінно змінилася у 1986 році, коли в 130 км від Києва сталася аварія на Чорнобильській АЕС. Макса з братом Сергієм відправили на півтора року до Криму, а після повернення він вперше спробував програмувати.
«У моєї матері з'явилося дуже багато роботи в зв'язку з аварією, і керівник порадив їй опанувати програмування, щоб обробляти і зберігати великі масиви даних. Їй видали комп'ютер, вироблений у дружній Східній Німеччині, і вона взяла мене з собою, щоб вчитися разом, допомагаючи один одному, — розповідав Левчин. — Це було вершиною мого життя. Я сказав: «Тепер я просто писатиму код весь день і більше нічого не робитиму».
Великий вплив на Левчина зробила його бабуся за материнською лінією Фріма Лукацька — астрофізик, доктор фізико-математичних наук, науковий співробітник Головної астрономічної обсерваторії АН УРСР. Саме вона стала ініціатором переїзду сім'ї з Києва до Чикаго. Максу тоді було 16 років.
«У мене був живий приклад того, хто не здасться за жодних обставин. Я не міг уявити, що підведу її», — говорив він. Пізніше, вже домігшись успіху, Левчин заснував премію в галузі комп'ютерних наук і назвав її на честь бабусі — Frima Lukatskaya Scholarship in Computer Science.
Революція PayPal
У Чикаго Левчин вступив до Іллінойcького університету в Урбана-Шампейн і прийняв рішення «якомога швидше стати американцем з великої літери».
В інституті він майже весь час був зайнятий програмуванням, «їв батончики Snickers на обід і вечерю і, здається, дуже мало спав». Він також намагався розвивати власні бізнес-проекти, чотири з яких, за його спогадами, провалилися. А потім познайомився з майбутніми партнерами Люком Носеком і Скоттом Беністером, з яким запустив ще один невдалий стартап, а після закінчення вузу слідом за ними переїхав до Кремнієвої долини.
Перший час Макс жив у Скотта, нічого не робив і «тусувався в кампусі Стенфорда, тому що в Пало-Альто було дуже гаряче, а там були кондиціонери». Одного разу Льовчин потрапив на лекцію Пітера Тіля, тоді менеджера одного з хедж-фондів, поспілкувався з ним наступного дня за сніданком і переконав інвестувати в одну зі своїх бізнес-ідей, з якої згодом виріс PayPal.
За словами Левчина, коли Тіль зрозумів, що запустити проект поодинці Макс не може, то став ходити разом з ним на презентації перед потенційними партнерами.
«З часом стало зрозуміло, що моя роль на цих зустрічах завжди полягала в тому, щоб відповідати на різні технічні питання, доки Пітер описував загальну концепцію. Я зрозумів, що це він повинен бути генеральним директором цієї компанії, а я повинен робити те, що вмію і люблю, — писати код», — розповідає Левчин.
Ідея полягала в тому, щоб створити перший в світі платіжний інструмент, який дозволить безпечно, не засвічуючи дані банківського рахунку і гарантуючи отримання товару, здійснювати покупки і грошові перекази в інтернеті. Втім, до цієї версії сервіс прийшов тільки через як мінімум шість серйозних «півотів», говорить Левчин.
Читайте також: ЗМІ: PayPal готується до поглинання криптовалютної фірми
По дорозі з Ілоном Маском
У 1999 році Макс Левчин познайомився з Ілоном Маском. Маск тоді розвивав проект X.com, який по суті дублював ідею PayPal. Підприємці зустрілися і вирішили, що розумніше об'єднати зусилля. Злиття компаній завершилося у 2000 році.
Відносини з Маском були суперечливими, згадує Левчин: «У PayPal ми билися, як божевільні. Одного разу ми так і не вирішили наші робочі розбіжності, і він кинув мені виклик на матч з армрестлінгу. Я програв, але рішення все одно впровадили моє». Зараз підприємці підтримують дружні відносини і обидва входять в так звану мафію PayPal — неформальне співтовариство людей, які працювали в проекті у період його незалежності.
Буквально в перші місяці роботи в новому складі — Тіль, Левчин, Маск і ще кілька партнерів — Nokia вклала в проект $ 3,5 млн, Deutsche Bank — $ 1,5 млн. Всього за два роки стартап отримав близько $ 20 млн інвестицій.
У 2002 році компанія провела успішне IPO, продавши акції за ціною $ 13 за штуку. У тому ж році співзасновники вирішили продати PayPal онлайн-маркетплейсу eBay, що неодноразово приходив до них з цією пропозицією. Сума угоди склала $ 1,5 млрд. Максу Левчину належало тоді 2,3% компанії, і він отримав в результаті поглинання близько $ 34 млн, ставши у 28 років доларовим мільйонером.
Кредит з людським обличчям
Після продажу PayPal Левчин якийсь час перебував в розгубленості і не розумів, чим займатися далі, продовжуючи «за інерцією» ходити в офіс проданого стартапу, доки у відділі кадрів його не попросили припинити робити це. Але через декілька місяців заснував новий стартап Slide, який дозволяв у зручній формі зберігати і переглядати великий обсяг фотографій. У 2010 році Левчин продав Slide корпорації Google за $ 182 млн і обійняв посаду віце-президента Google. Через рік корпорація закрила проект, а Левчин лишив посаду і знову опинився у вільному плаванні.
Ідею для нового починання Максу подала його дівчина, а зараз дружина Неллі Мінькова. «Вона сказала: „У вас відмінно вийшло з PayPal, тобі потрібно повторити цей досвід. Ти любиш сферу безпеки, любиш вирішувати складні завдання, любиш робити щось по-справжньому важливе“. І вона була права!» — згадує підприємець. Він зателефонував головному ризик-менеджеру PayPal Натану Геттінгсу, і той запропонував Левчину зайнятися сферою кредитування, «де відбувався повний безлад».
Макс поговорив ще з декількома людьми зі старої команди PayPal і зважився на запуск Affirm — компанії, яка аналізувала великий масив платежів користувачів і складала «по-справжньому чесний кредитний рейтинг». У підсумковій ітерації (повторення будь-якої дії, — ред.) проект був мобільним додатком з функціями віртуальної кредитної картки, через який користувачі можуть позичати гроші на будь-які покупки в інтернеті з фіксованою відсотковою ставкою від 10% до 30% і без штрафів за прострочення платежів.
Ще до завершення транзакції Affirm розраховує, у скільки обійдеться придбання з урахуванням відсотків. Єдина умова отримання віртуального кредиту — це посвідчення особи. При розрахунку ставки Affirm враховує поточний стан рахунку клієнта і загальну суму позик.
«Ми заглибилися в те, як працює кредитування у США і в підсумку перейшли від класної математичної задачі до моральної місії з виправлення того, що перетворило цю індустрію в аморальний бізнес, який позичає людям гроші непрозорими способами і утримує користувачів у боргах. В цьому і полягає місія Affirm», — пояснював Левчин.
Читайте також: Технологічні компанії масово подають заявки на IPO
IPO року
З 2012 року, коли Левчин запустив Affirm, до системи приєдналися 6500 продавців і брендів, серед яких Nike, Adidas, Dyson, Walmart, Target, Best Buy, Peloton та інші. Приблизно з половини транзакцій компанія отримує відсотки, а більшість доходів проекту приносять виплати продавців. На деякі бренди у Affirm нульова ставка розстрочки, наприклад на велосипеди Peloton, які принесли сервісу 30% виручки за квартал, що завершився у вересні 2020-го.
За вісім років компанія провела дев'ять раундів фінансування, в ході яких отримала $ 1,5 млрд. Найбільші інвестори проекту — Jasmine Ventures, Khosla Ventures, Founders Fund, Lightspeed Venture Partners, Shopify. Всього в числі інвесторів Affirm 23 компанії.
Останній з цих раундів відбувся у вересні 2020 року — тоді компанія залучила $ 500 млн, стартап оцінювали приблизно в $ 2,9 млрд. За чотири наступних місяці капіталізація проекту злетіла на $ 18 млрд. Це сталося багато в чому завдяки пандемії: завдяки розквіту електронної торгівлі виручка Affirm за літо 2020 року зросла на 98%, в порівнянні з тим же періодом 2019-го.
12 січня 2021 року відбулося IPO Affirm. Компанія розмістилася на біржі Nasdaq. Вартість акцій Affirm у перший день торгів збільшилася на 110,2%. На максимумах котирування підвищувалися до $ 102,99 за ціною розміщення $ 49.
В рамках лістингу компанія продала 24,6 млн акцій дорожче, ніж планувала спочатку, — за $ 49 за штуку. Обсяг IPO склав $ 1,2 млрд, що зробило розміщення найгучнішим за перші тижні 2021 року, а Макса Левчина, власника 11% Affirm, — доларовим мільярдером. Його стан Forbes USA оцінив в $ 2,7 млрд.
Зараз Левчин, крім Affirm, який займає 75% його часу, займається проектами Yelp і Kaggle, входить у правління Yahoo!, Evernote та Quid і активно інвестує в стартапи, в тому числі Pinterest, Stripe, Kaggle, Misfit Wearables, SmartThings та AngelList. Чи думає Левчин над тим, щоб продати Affirm і яким буде черговий півот у його бізнес-кар'єрі, поки що невідомо. Але що б не зробив новий мільярдер, це, швидше за все, буде пов'язано з його улюбленою справою — програмуванням і кібербезпекою.
«Я можу просто наказати цій дивовижній машині показувати зображення, видавати звуки і вирішувати майже будь-які проблеми, і вона все зробить! Це було і залишається для мене справжньою магією», — каже Левчин.
Читайте також: 20 стартапів з українським корінням, які залучили інвестиції у коронакризу