Чи так це насправді, чи були в минулому столітті аналогії нинішньої ситуації і до чого вони призвели, в колонці для «Мінфіну» розповів аналітик ІГ Універ Михайло Федоров.
Попередній розгін інфляції
Як говориться в приказці, все нове — це добре забуте старе. Не зовсім так, не в точній відповідності з нинішніми реаліями, але в історії вже були періоди, які частково були схожі на нинішню ситуацію.
Наприклад, 15 серпня 1971 року спочатку тимчасово, а потім і назавжди, США відмовилися від прив'язки долара до золота. Причиною, з якої Америка це зробила, стало те, що за межами США до того моменту доларів виявилося у багато разів більше, ніж становив золотий запас США. І Америка вже не могла забезпечити долар золотом, як це передбачалося Бреттон-Вудською грошовою системою.
Фактично це було дефолтом США за своїми золотим зобов'язаннями, і призвело до розвалу Бреттон-Вудської грошової системи.
Вся ця історія, супроводжувалася різким зростанням інфляції у США, починаючи з 1966 року, яка на піку в 1979 році досягла 13,3% річних. А загалом, з 1966 по 1982 рік загальна інфляція за всі роки накопиченим підсумком склала 200%. Це означало, що долар за цей час знецінився у 3 рази.
Економіка США у цей період опинилася у так званій «стагфляції» — кризі, яка характеризується спадом в економіці при високій інфляції.
Читайте також: Коли юань посяде місце долара
І те, що було тоді, в принципі, можна порівняти з поточним становищем у фінансовому світі. Зараз нам здається, що те, що фінансова влада світу накачала економіку грошима, це щось надзвичайне.
І тим самим вона вбиває гроші та створює передумови для інфляційного вибуху незабаром. Але і тоді, наприкінці 60-х і початку 70-х років, відмова від прив'язки до золота також була чимось неймовірним, чого раніше ніколи не було. Відмова від золотого стандарту відкривала тоді дорогу для необмеженої емісії грошей. Відкривало дорогу для інфляції і для падіння вартості грошей. І влада США тоді відкрила ці «двері» власноруч. І зараз із зростанням балансу ФРС до $7 трлн., по суті, відбувається те ж саме, що було і тоді.
Яких наслідків очікувати
Відразу обмовлюся, що інфляція не вб'є долар і не призведе до банкрутства США, адже минулого разу нічого цього не сталося. Не станеться таке і цього разу. Просто долар так само, як у 70-ті роки минулого століття, втратить частину своєї вартості. За рахунок цього фінансова система прийде до нового балансу шляхом знецінення боргів і інших фінансових зобов'язань, які зараз заважають економіці нормально розвиватися.
І далі з новим балансом економіка знову піде вгору. І звичайно ж, станеться це не за один день і навіть не за один рік. Це, ймовірно, буде довгий і болісний процес, який може розтягнутися на довгі роки.
Також, порівнюючи нинішній час і той період, можна поглянути і на фінансові ринки. Тоді, в далекому 1966 році, американський фондовий індекс Dow Jones досяг свого піку на рівні 995 пунктів, що було дуже високим показником для того часу.
Адже номінальний ВВП США у 1965 році становив лише $740 млрд. І індекс Dow Jones мав тоді 1,34 пункти на кожен мільярд доларів ВВП США. А до 1981 року, номінальний ВВП США через інфляцію зріс до $3,2 трлн. При цьому індекс Dow Jones у 1982 році почав торги з рівня 884 пункти. Тобто, він тоді мав лише 0,27 пункти на кожен мільярд доларів ВВП США. І за 15 років він не зріс взагалі.
Незважаючи на інфляцію і кратне зростання номінальної економіки США, фондовий ринок США 15 років тупцював на одному місці. Але до цього, до 1966 року, фондовий ринок США майже безперервно зростав з моменту закінчення Другої світової війни.
Для порівняння, номінальний ВВП США у 1949 році становив $273 млрд, а індекс Dow Jones становив 175 пунктів. Тобто, кожен мільярд доларів ВВП США оцінювався всього в 0,64 пункти вартості індексу Dow Jones.
Зараз, за поточного піку, округленно індекс Dow Jones коштує 28 300 пунктів, а ВВП США у 2019 році становив $21,5 трлн. Що дає нам вартість одного мільярда доларів ВВП США, що дорівнює 1,3 пункту індексу Dow Jones, а це майже так само, як було і в далекому 1966 році. І фондовий ринок США в останні роки, як і тоді, зростав, випереджаючи реальні показники економіки.
Читайте також: 5 акцій від Goldman Sachs, які принесуть прибуток після пандемії
Цього разу, можливо, все буде інакше, але може і повторитися. А якщо повториться, то 2021 рік може стати аналогом 1966 року, коли інфляція розправить плечі, а фондовий ринок США досягне свого піку. Після цього ринок США буде тупцювати на місці дуже довго, чекаючи, доки реальна економіка не наздожене і пережене його, а вартість мільярда доларів у ВВП США впаде нижче 1 пункту Dow Jones.
Як в результаті буде, чи повториться історія, покаже час, але так чи інакше, історію краще знати.