► Читайте телеграмм-канал «Мінфіну»: головні фінансові новини
На сайті Work.ua роботодавці розміщують вакансії у 28 категоріях, які охоплюють усі можливі професії. Як порівнювати із січнем 2022 року, в 16 категоріях роботи стало більше, а в 12 — менше.
Аналітики зробили висновок, що за останній рік ситуація стала збалансованішою. Адже схоже дослідження минулого року показувало зменшення кількості вакансій аж у 19 категоріях.
Очікувано найпомітніші зміни маємо в категорії «Охорона, безпека», де розміщують вакансії Сили оборони. Де ще за час повномасштабного вторгнення роботи стало більше — на графіку.
Практично не змінилася кількість вакансій в категоріях:
- «Фінанси, банк», +2%;
- «Сфера обслуговування», +1%;
- «Маркетинг, реклама, PR», +1%;
- «Бухгалтерія, аудит», +0,6%;
- «Топменеджмент, керівництво вищої ланки», +0,3%.
А от спад попиту на спеціалістів бачимо в 12 категоріях.
Україні потрібні військовослужбовці, медики і юристи
Найпомітніше зростання кількості вакансій очікувано бачимо для посад у війську. Адже до повномасштабного вторгнення на Work.ua не було окремого напрямку військового рекрутингу. Сьогодні ж понад 600 підрозділів розміщують на платформі майже 9 000 пропозицій роботи.
Тож як порівнювати січень 2022 і лютий 2025 абсолютними лідерами за збільшенням вакансій є:
- демінер — з 1 до 377;
- стрілець — з 3 до 735;
- командир міномета — з 1 до 135;
- інженер дронів — з 5 до 202;
- оператор дрона — з 18 до 702;
- оператор відділення — з 6 до 198.
Стрімке збільшення вакансій бачимо і для медиків. Велика кількість пропозицій роботи, з одного боку, повʼязана з викликами повномасштабної війни.
Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) заявляла, що через війну в Україні зросте тяжкість захворювань, збільшиться захворюваність на інфекційні хвороби.
Також, за словами міністра охорони здоровʼя, серцево-судинні захворювання «помолодшали» на 10−15 років. Тобто українці частіше потребують допомоги медиків.
Але з іншого боку, збільшення кількості вакансій пояснюється також дефіцитом кадрів, що є загальним викликом ринку праці в усіх сферах. Він спричинений низкою чинників, як-от мобілізація, виїзд українців за кордон тощо.
Проте в медицині ця тенденція є загальносвітовою: стратегія ВООЗ передбачає глобальний дефіцит кадрів у медичній сфері до 2030 року. Ризик розповсюджується на більшість країн світу, особливо на ті, де є збройні конфлікти.
За останні 3 роки помітно зріс попит на таких фахівців:
- епідеміолог (+200%);
- анестезіолог (+170%);
- реабілітолог (+152%);
- невропатолог (+147%);
- уролог (+145%);
- хірург (+144%);
- травматолог (+103%).
І нарешті, третя категорія, де бачимо суттєве збільшення вакансій — «Юриспруденція».
Айтівцям не позаздриш: кількість вакансій скоротилася на третину
Протилежну ситуацію бачимо у сфері IT: пропозицій роботи стало менше на 36%. Суттєве скорочення вакансій — нова реальність для таких фахівців:
- Game Developer (-87%);
- Java Developer (-86%);
- JavaScript Developer (-84%);
- Android Developer (-83%);
- iOS Developer (-81%);
- верстальник (-75%);
- геймдизайнер (-71%).
Таку тенденцію бачимо практично за всіма посадами зі сфери IT. І це не лише українська історія: в усьому світі 2022−2024 роки були періодом скорочень у великих техгігантах, як-от Meta, Microsoft, Amazon. Тож конкуренція зросла не лише на українському, а й на глобальному ринках.
Розвиток громадського сектору спричинив попит на деякі посади
За останні 3 роки кількість вакансій у неприбуткових, благодійних і громадських організаціях збільшилася в 10 разів! І попри те, що 27 січня Агентство федерального уряду США USAID, яке фінансувало в Україні значну кількість програм, призупинило виділення коштів на всі проєкти, ситуація лишається стабільною.
Це сприяло збільшенню попиту на деякі посади, як-от:
- директор благодійного фонду (+500%);
- грантрайтер (+406%);
- координатор (+53%).
Більше роботи викладачам, менше — перекладачам
Одна з цікавих закономірностей: за час повномасштабної війни значно побільшало вакансій для викладачів іноземних мов, тоді як для перекладачів роботи стало менше. Перше цілком пояснюється тим, що велика кількість українців вимушено опинилися за кордоном і мають потребу у вивченні нової мови.
Щодо другої тенденції — зниження попиту на перекладачів — можемо висунути декілька гіпотез. По-перше, компанії можуть використовувати для нескладного перекладу ШІ, щоб заощадити бюджет. По-друге, причиною могло стати скорочення співпраць з іноземними компаніями й громадянами у сфері туризму, освіти тощо.
Ось декілька цифр, які наочно демонструють цю тенденцію:
- викладач польської (+195%), перекладач польської (-25%);
- викладач іспанської (+183%), перекладач іспанської (-24%);
- викладач французької (+112%), перекладач французької (-57%);
- викладач німецької (+82%), перекладач німецької (-71%);
- викладач англійської (+7%), перекладач англійської (-85%).
Також на Work.ua зникли вакансії для перекладачів рідкісних мов, як-от японська, грецька, корейська, данська тощо. Водночас роботодавці можуть шукати фахівця зі знанням такої мови. Наприклад, менеджера з продажу чи копірайтера, який володіє іноземною.
Це частина іншої загальної тенденції — роботодавці схильні шукати кандидата, який володіє навичками одразу декількох спеціалістів.
Запит на фахівців з ментального здоровʼя
Українці мають запит на психологічну підтримку. У 2022 році лише 7% опитаних українців зверталися до психологів або психотерапевтів, а до початку 2025 року цей показник зріс до 17%.
Про це свідчать результати дослідження «Психічне здоров’я та ставлення українців до психологічної допомоги під час війни».
До того ж 53% роботодавців вважають, що мусять піклуватися про ментальний добробут працівників, показало опитування Work.ua. Тож не дивно, що зріс попит на фахівців з ментального здоровʼя:
- психіатр (+156%);
- психолог (+149%).
Дерусифікація ринку праці
Російської мови на ринку праці майже не залишилося, принаймні в текстах вакансій. Так само поступово зникають пропозиції роботи, повʼязані з ворожою мовою чи софтом:
- аналітик 1 C (-57%);
- адміністратор 1 C (-57%);
- програміст 1 C (-58%);
- вчитель російської мови (-90%);
- вчитель російської літератури — жодної вакансії у 2025 році.
Фахівців з цивільної авіації й мореплавства майже не шукають
Від 24 лютого 2022 року країна офіційно закрила свій повітряний простір для цивільних літаків. Крім того, в результаті атак на морські порти пошкоджено та частково знищено 262 об'єкти портової інфраструктури.
Як наслідок — деякі професії наразі майже втратили актуальність:
- стюардеса (-65%);
- крюінг-менеджер (фахівець з підбору морських екіпажів для судноплавних компаній, -64%);
- авіадиспетчер — жодної вакансії у 2025 році.
Туристична сфера все ще не оговталася: вакансій значно менше
Спочатку пандемія, потім повномасштабне вторгнення — сфера туризму за останні 5 років мала чимало викликів. Це вплинуло на попит на деяких спеціалістів:
- візовий менеджер (-81%);
- екскурсовод (-70%);
- менеджер з туризму (-53%);
- покоївка (-41%);
- адміністратор готелю (-22%).
Сучасні тенденції з розвитку ШІ й соцмереж впливають на попит
Війна — не єдиний чинник, який позначається на затребуваності професій. За останні 3 роки у світі технологій сталося чимало подій: від заяви керівника інстаграму Адама Моссері про те, що платформа тепер зосередиться на відеоконтенті, до офіційного релізу ChatGPT.
Це сприяло попиту на таких фахівців:
- спеціаліст зі штучного інтелекту (з 1 до 15 вакансій, + 1 400%);
- директ-менеджер (фахівець з обробки замовлень в інстаграм магазині, +596%);
- медіабаєр (+98%);
- відеомейкер (+88%);
- відеомонтажер (+35%).
Дослідження
Аналітики Work.ua порівняли вакансії, розміщені роботодавцями в січні 2022 року та лютому 2025 року. У ці місяці на Work.ua була майже однакова кількість пропозицій роботи: 97 349 і 98 736 відповідно.
У дослідженні вказано зміни в кількості вакансій за певний період у відсотках. Це означає, що кількість вакансій збільшилася у 15 разів або на 1 400%. Якщо ж кількість вакансій зменшилася, то відсоток буде від'ємним, що вказує на спад у попиті на певну професію.
🕵️ Ми створили невелике опитування, щоб дізнатися більше про наших читачів.
💛💙 Ваші відповіді допоможуть нам стати кращими, приділяти більше уваги темам, які вам цікаві.
🤗 Будемо вдячні, якщо ви знайдете хвилинку, щоб відповісти на наші запитання.