►Читайте сторінку «Мінфіну» у фейсбуці: головні фінансові новини
Позиція НБУ
«Ми маємо прекрасну програму «єОселя», але для масової ринкової іпотеки її недостатньо, сказала Рожкова.
«Нам треба поговорити про зміну параметрів програми єОселя», — додала вона.
Основна мета перегляду — зробити її «дешевшою для бюджету».
«Багато країн мають програми підтримки іпотеки. Це дуже важливий соціальний аспект, це драйвер економічного зростання, але найбільш успішними є програми, коли держава не є прямим кредитором. Держава має створювати умови для ринкового іпотечного кредитування, і коли ці умови є більш дорогими для певних категорій громадян, держава має застосовувати механізм компенсації відсоткових ставок», — пояснила Рожкова.
Обмеженість бюджету України не дозволить масштабувати програму, тоді як банківська система в Україні суперліквідна, але не здатна конкурувати з державною іпотекою, яка надається на неринкових умовах.
Водночас Рожкова додала, що єОселя має залишатися і в тривалій перспективі підтримувати субсидійоване кредитування.
«Сьогодні ми не говоримо про те, що ринкові умови повністю склалися. Але я впевнена, що в середньостроковій перспективі вони складуться. Та давайте будемо відвертими: якщо сьогодні державна програма підтримки пропонує ставки 3−7%, сусідня Польща має 4−4,5%. До ринкової ставки 4,5% ми за п'ять років не дійдемо», — сказала вона.
Для функціонування програми також необхідні певні законодавчі зміни, зокрема ухвалення закону про оцінку майна, закону про сек’юритизацію, імплементацію Європейської іпотечної директиви, створення механізму rent-to-own, зазначила Рожкова.
🕵️ Ми створили невелике опитування, щоб дізнатися більше про наших читачів.
💛💙 Ваші відповіді допоможуть нам стати кращими, приділяти більше уваги темам, які вам цікаві.
🤗 Будемо вдячні, якщо ви знайдете хвилинку, щоб відповісти на наші запитання.