►Читайте телеграмм-канал«Мінфіну»: головні фінансові новини
За два роки після вторгнення загальні збитки становлять $10,3 млрд, що на 18% більше, ніж у попередньому році. Відносно помірні темпи цього зростання можна пояснити тим, що значна частина активів у регіонах, де тривають наземні битви, вже була знищена в перший рік вторгнення.
Трійка регіонів, які зазнали найбільших збитків, це Запорізька, Херсонська та Луганська області, на які разом припадає 65% від загальних збитків.
Пошкоджена та знищена сільськогосподарська техніка становить найбільшу категорію збитків на загальну суму $5,8 млрд. Частково або повністю пошкоджено близько 181 тис. одиниць сільськогосподарської техніки й обладнання.
Завдані збитки від викрадення або знищення вже виробленої продукції експерти оцінили в $1,97 млрд, збитки через пошкодження зерносховищ — $1,8 млрд, збитки багаторічним насадженням — $398 млн, тваринництву — $254 млн, аквакультурі й рибальству — $35 млн.
Непрямі втрати
Окрім збитків через пошкодження та знищення фізичних активів, українські виробники сільгосппродукції стикаються з непрямими втратами, спричиненими недоотриманням доходів через зниження виробництва, зниженням цін і підвищенням собівартості продукції.
На відміну від збитків, які локалізуються на територіях, що постраждали від військових дій, — непрямих втрат зазнають аграрії по всій Україні. Загальні оцінені непрямі втрати зросли більш ніж удвічі порівняно з попереднім оглядом і становлять $69,8 млрд.
Втрати через зниження виробництва
За підрахунками експертів, загальні втрати через зниження виробництва в рослинництві становили $35,1 млрд, через зниження виробництва тваринницької продукції — $5,6 млрд, через зниження внутрішніх цін — $24,1 млрд, через підвищення собівартості виробництва — $4,4 млрд.
Потреби в реконструкції та відновленні
Загальні потреби в реконструкції та відновленні протягом наступних 10 років аналітики KSE оцінили в $56 млрд. Водночас пріоритетні потреби 2024 року, за їхньою оцінкою, становитимуть $435 млн, більшість з яких уже покрито донорським фінансуванням.