►Підписуйтесь на сторінку «Мінфіну» у фейсбуці: головні фінансові новини
До 5 банків виставили підвищені вимоги
Регулятор оцінив стійкість 20 найбільших банків, які разом мають понад 90% чистих активів сектора в Україні. Нацбанк виставив підвищені вимоги щодо капіталізації 5 банкам й 2 банки їх уже виконали.
«Решті трьом банкам потрібно буде сформувати плани докапіталізації, з якими вони працюватимуть протягом наступних років», — заявила перший заступник голови Нацбанку Катерина Рожкова під час презентації звіту.
Назви цих фінустанов Рожкова не зазначила, але повний звіт із тестування має бути опублікований НБУ у першому кварталі 2024 року. Водночас директор департаменту фінансової стабільності Нацбанку Первін Дадашова визнала, що у цій трійці є державний банк.
Рожкова також повідомила, що наступне стрес-тестування банківської системи намічено на 2025 рік.
Також зазначається, що в поточному році оцінку стійкості проводили тільки за базовим макроекономічним, але консервативним сценарієм: передбачалася реалізація кредитного ризику і зниження процентної маржі.
Як проводять тестування
Регулятор почав проводити тестування банків з 2018 року, під час такої перевірки чиновники намагаються з'ясувати стійкість підопічних до фінансово-економічної кризи. У сценарій перевірки закладаються різноманітні критичні сценарії (щоразу затверджуються нові критерії), і перевіряється чи витримає банк випробування таким потрясінням.
Якщо інспектори НБУ роблять висновок, що запасу міцності в банку може не вистачити для стійкості під час кризи, він вимагає від акціонерів збільшити капітал структури — вкласти в нього більше власних коштів. Але якщо власники відмовляються це зробити з будь-якої причини (не хочуть чи не можуть через фінансову неспроможність), то Нацбанк може позбавити банк ліцензії.
За даними «Мінфіну», рейтинг стійкості серед українських банків за результатами 3 кварталу 2023 року очолює Укрсибббанк, на другому й третьому місцях — Креді Агріколь та Райффайзен Банк.