У серпні на Аспенському безпековому форумі мільярдер, винахідник і бізнесмен Ілон Маск виступив із промовою, де заявив «Ми повинні вести переговори. Путін хоче миру — ми повинні вести мирні переговори з Путіним». Через тиждень Маск опублікував свій «мирний план».
12 вересня було опубліковано біографію Маска авторства Волтера Айзексона, де йшлося про невключення Старлінка в Криму. Пізніше на технологічній конференції All-In Summit Маск пояснив, що не зробив це через санкції США, які поширюються на територію Криму.
На початку жовтня Маск опублікував на своїй сторінці фотоколаж із президентом Зеленським. Фотографію Зеленського з напруженим виразом обличчя він супроводив підписом: «Коли минуло вже п’ять хвилин, а ти досі не попросив мільярд доларів допомоги».
Читайте також: Геніальний продавець: навіщо Маск запропонував віддати Крим Росії
Продуманий план чи хроніка божевілля
Гучні висловлювання Ілона Маска про війну в Україні викликають у багатьох обурення («як можна засуджувати такі важливі речі, погано розуміючись на предметі»), обурення політичною короткозорістю і відсутністю моральних принципів. Дехто навіть називає винахідника і підприємця агентом Москви.
Гадаю, перед тим як оцінювати дії кого будь-кого, важливо розуміти мотивацію до вчинення цих дій. Чим керувався Маск, висловлюючись про Україну? Звісно, складно судити зі сторони, точну відповідь знає тільки він сам. Водночас ризикну припустити, що одним із мотивів може бути бажання вплинути на фондовий ринок і тим самим заробити.
Трейдерам критично важливо знати, коли саме відбудеться коливання в ціні на ті чи інші цінні папери. І бути до цього готовим. Байдуже, що це буде — зниження чи підвищення ціни. Ключові слова — «коли саме» і «на які папери». Такі коливання можна штучно спровокувати. Й Ілон Маск такими провокаціями регулярно займається, використовуючи свою публічність і неабияку популярність. Ось приклади:
7 вересня 2018 року Ілон Маск вжив марихуану в прямому ефірі під час інтерв'ю для подкасту Joe Rogan Experience. В американському штаті Каліфорнія вживання марихуани з рекреаційною метою легальне з 1 січня 2018 року. Як випливає з даних німецької біржі Tradegate Exchange, після новини про це акції Tesla подешевшали на 4%.
Також у вересні 2018 року завершилася інша історія — з твітом Ілона Маска про переведення компанії Tesla з публічної в приватну форму. Маск пішов на мирову угоду з американською комісією з цінних паперів і фондових ринків (SEC), умовою якої стала виплата підприємцем $20 млн штрафу (ще $20 млн заплатила Tesla) і звільнення Маска з посади голови ради директорів Tesla.
Твіт, який обійшовся Маску і компанії в $40 млн, фактично був повідомленням про можливість зробити Tesla знову приватною, викупивши її акції за ціною $420. На той момент акції Tesla котирувалися приблизно по $300. Уявляєте, що почалося на ринку після публікації цього твіту? Такі заяви, не узгоджені з SEC, є маніпуляцією на фондовому ринку США і заборонені законом.
Було і ще багато подібних «пустощів»:
- проведення в мережі Х (колишній Твіттер) опитування про те, чи варто йому продати 10% акцій Tesla на суму в $21 млрд у листопаді 2021 року;
- «купівля» в мережі Х (колишній Твіттер) футбольного клубу «Манчестер Юнайтед» у серпні 2022 року (після повідомлення про купівлю Маск просто написав «Я пожартував»);
- нарешті, відома всім «епопея» з придбанням Твіттера влітку 2022 року.
Вочевидь, таке «розгойдування човна» суттєво впливає на вартість акцій компаній, що належать Маску. Власноруч викликаючи таку «турбулентність», він до неї готовий — і готовий оперативно продавати або купувати. З явною вигодою для себе. Авжеж, я тут занадто спрощую, але суть саме в цьому. У принципі, кожна з таких дій «тягне» в США на кримінальний злочин і, напевно, адвокатам Маска в кожному з цих випадків довелося неабияк потрудитися. Ймовірно, влада «популярно пояснила» пану Маску, що такі дії треба негайно завершувати, інакше все закінчиться в’язницею.
Читайте також: Як ФРС вивчає ринок із твітів і чому це не тішить Маска
Нова тактика за старими методами
Як же бути? Як продовжувати викликати «турбулентність», не ризикуючи опинитися у в’язниці? І ось воно рішення: висловлюватися публічно не на бізнес-тематику, а про політику. Що бентежить сьогодні багатьох? Україна? Чудово, зараз щось скажемо про Україну. Усі підтримують Україну, а ми скажемо навпаки, привернемо до себе увагу. Головне питання, чи пов’язаний політичний хайп із ціною акцій компаній? Все-таки одна справа сказати «продаю-купую таку-то компанію» і зовсім інша — викликати на себе негатив (позитив) якимось висловлюванням про Україну. Чи позначиться така ненависть (любов) на ціні акцій компаній Маска? Що ж ми побачили в біржових графіках?
У серпні-вересні 2022 року після перших заяв Маска про необхідність діалогу з Путіним:
- Tesla, Inc впали з $272.24
22.07.2022 до $204.9914.10.2022 — 24.7% - Twitter Inc впали з $38.37
28.07.2022 до $33.3002.09.2022 — 13,21%
Після публікації
- Tesla, Inc впали з $273.58
11.09.2023 до $240.5027.09.2023 — 12% - Twitter Inc зросли з $41.48
12.09.2023 до $42.0721.09.2023 + 1.41%
Після 02.10.2023, коли було опубліковано фотоколаж із президентом України Володимиром Зеленським та образливі коментарі:
- Tesla, Inc зросли з $251.60
02.10.2023 до $262.9911.10.2023 + 4.52% - Twitter Inc зросли з $42.30
03.10.2023 до $52.0204.10.2023 + 23%
Отже, перші заяви про війну в Україні спричинили різке падіння акцій обох компаній, історія з відключенням Starlink вплинула тільки на акції Tesla. А ось нещодавні нападки на Зеленського викликали вже зростання акцій обох компаній. У принципі, ці дані корелюють і з настроями в американському суспільстві — від різкого осуду до стомленості від війни і навіть схвалення пропозицій «домовлятися з росією». Чи можна було заздалегідь передбачити реакцію ринку на наведені вище заяви? Як на мене, це зробити було досить легко.
Моє резюме: основні мотиви висловлювань Ілона Маска щодо України були радше бізнесові, ніж політичні. Бог йому суддя.