►Читайте телеграмм-канал«Мінфіну»: головні фінансові новини
Згідно з документом, функціонування та забезпечення можливості наповнення реєстру олігархів планується через три місяці з дня припинення/скасування воєнного стану.
Раніше даний реєстр планували створити через три місяці з дня опублікування висновку Венеційської комісії до закону про олігархів.
Закон про олігархів
У 2021 році в Україні ухвалили закон про олігархів. Законом передбачено обмеження прав бізнесменів та створення спеціального реєстру, куди будуть вносити олігархів. Для цього вони повинні відповідати 3 з 4 критеріїв:
- участь у політичному житті,
- значний вплив на ЗМІ,
- контроль або володіння монополією,
- наявність активів на суму близько 2,3 млрд грн.
Згідно з остаточною редакцією, визначення олігархів — це прерогатива Ради національної безпеки і оборони (РНБО).
У липні 2022 року секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що в Україні вже готовий реєстр олігархів, але ще не було жодного рішення, щоб когось до нього вносити.
У червні 2023 року Венеціанська комісія дійшла висновку, що закон про олігархів не може застосовуватися в існуючому вигляді та рекомендувала Україні застосувати системний підхід.
Комісія рекомендувала Україні відкласти імплементацію закону про олігархів, а також виконати низку рекомендацій. Зокрема, розробити та впровадити ефективну конкурентну політику, посилити боротьбу із високопоставленою корупцією, підвищити прозорість та підзвітність у сфері державних закупівель, посилити плюралізм ЗМІ, а також прозорість медіавласності.