►Читайте «Мінфін» в Instagram: головні новини про інвестиції та фінанси
Закон визначає право жінок, які працюють, у разі відсутності медичних протипоказань за власним бажанням розпочинати відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами пізніше, ніж за 70 (90) днів до очікуваної дати пологів. А фактично — працювати до самих пологів.
«За бажанням жінки та у разі відсутності медичних протипоказань, частина відпустки тривалістю 70 календарних днів, передбачена до пологів, може бути перенесена та використана жінкою частково або повністю після пологів», — зазначається в законі.
При цьому загальна тривалість відпустки не зміниться.
Наприклад, жінка зможе використати 20 днів відпустки до очікуваної дати пологів і 106 днів — після, а загальна тривалість відпустки залишиться незмінною — 126 днів.
У разі якщо жінка не хоче розпочинати цю відпустку пізніше або ж є медичні протипоказання, законопроєкт передбачає можливість залишити чинним нинішній «стандартний» розподіл днів відпустки до та після пологів.
«Дуже правильна ініціатива, тому що зараз вагітну жінку обов’язково відправляли у відпустку. Навіть якщо у неї була можливість продовжити працювати», — прокоментував закон Железняк.