Американська «війна з наркотиками», розпочата президентом Річардом Ніксоном у 1971 році, вирувала понад півстоліття, але майже не вплинула на торгівлю афганським опіумом.
На ферми країни припадає понад 80% світового виробництва опіуму, і навіть американське вторгнення у 2001 році мало завадило потоку наркотиків із країни.
Але зараз, коли світове співтовариство по боротьбі з наркотиками зазнало невдачі, Талібан досяг успіху. У квітні минулого року релігійні лідери групи видали указ, що забороняє вирощування маку в Афганістані, і зараз експерти описують це рішення як «найуспішнішу боротьбу з наркотиками в історії людства».
Виробництво маку в Афганістані впало приблизно на 80% за останній рік, оскільки правоохоронці Талібану йдуть від ферми до ферми, знищуючи посіви та караючи порушників.
Площі вирощування в провінції Гільменд, яка була основним маковим регіоном, впали приблизно до 2 500 акрів, порівнюючи з 320 тис. роком раніше, згідно з супутниковими знімками.
Друга спроба
Це не перший випадок, коли таліби намагаються придушити виробництво маку в Афганістані. Подібна заборона була введена у 2000 році, коли угруповання востаннє перебувало при владі, але вона була фактично скасована вторгненням США наступного року.
Після останньої заборони на виробництво міжнародні ціни на опіум різко зросли, а у Великій Британії чистота героїну, що продається на вулицях, впала з 55% до 34%.
«Тоді заборона була досить короткочасною. Але маковий шлях такий довгий з Афганістану до Великобританії, що ви ніколи не знаєте, скільки героїну перевозиться в будь-який момент часу. Фактична заборона насправді не вплинула на постачання», — говорить британський експерт у сфері боротьби з наркотиками та директор DrugsWise Гаррі Шапіро.
Цього разу експерти чекають, чи триватиме указ Талібану довше одного сезону, який починається щороку в листопаді з посіву маку.
Вплив на економіку Афганістану
Під час нещодавнього брифінгу в парламенті Великої Британії доктор Девід Менсфілд, автор книги «Держава, побудована на піску: як опіум підірвав Афганістан», зазначив, що заборона знищила 450 тис. робочих місць у сільському господарстві, що завдало серйозної шкоди економіці.
Афганська опіатна економіка, включаючи внутрішнє споживання та експорт, у 2021 році становила від 9 до 14% ВВП країни.
Мохаммадулла, фермер із району Навазд, сказав: «Талібан безумовно виконує рішення своїх лідерів. Вони стежили за землями всіх людей, які хоч трохи сіяли опіум. Вони знищили їхні поля й ув’язнили деяких фермерів».
Позбавлені доходів, такі люди, як Мохаммадулла, можуть залишити Афганістан у пошуках нових можливостей.
Хто займе ринок
Виробництво опіатів у таких країнах, як М’янма та Мексика, може процвітати, щоб заповнити порожнечу, створену Талібаном. Це вплине на маршрути торгівлі, банди та ланцюги постачання.
Нестабільність у М’янмі призвела до буму вирощування маку — хунта та багато ополченців підтримують виробників, оскільки це важливе джерело доходу, а альтернативні можливості обмежені.
Згідно зі звітом ООН, опублікованим у січні, у 2022 році, у перший сезон після захоплення влади хунтою, площа землі, яка використовується для вирощування опіумного маку, зросла на 33%, а виробництво майже подвоїлося до 795 тонн.
В аналізі, опублікованому минулого місяця, британська благодійна організація Transform Drug Policy Foundation заявила, що виробництво опіуму може розширитися в декількох країнах і регіонах, зокрема, в Індії, Туреччині та Центральній Азії.
Читайте також: Twitter дозволив рекламу канабісу
Також можливо, що прогалина, утворена крахом найбільшого у світі ринку опіуму, може бути заповнена фентанілом та іншими синтетичними опіоїдами — речовинами, які через передозування вбивають більше американців молодого та середнього віку (18−45), ніж рак, хвороби серця чи зброя.
«Люди не стають залежними від героїну через декілька днів, але ваш перший прийом фентанілу може стати останнім», — каже Гаррі Шапіро.