Динаміка зростання споживчої інфляції в Україні представлена нижче на діаграмі.
Споживча інфляція, р/р (%). Джерело: НБУ
Базова інфляція знизилася із 16,9% до 15,6%. Таке стрімке падіння інфляції пов'язане зі значною пропозицією продовольства та палива, стабілізації ситуації в енергетиці, покращенням інфляційних очікувань, відновленням виробничих ланцюжків після енергокризи та сприятливою обстановкою у готівковому сегменті валютного ринку. Водночас уповільнення інфляції пояснюється ефектами «низької бази» минулого року.
За нинішніх обставин стабілізуючим фактором є підтримка з боку ЄС, США, МВФ та Світового банку. Без цієї допомоги зростання цін на імпортні товари виявилося б більш інтенсивним.
Споживча інфляція за групами товарів у травні, р/р (%). Джерело: НБУ
Найбільше зростання відзначається у продуктах харчування (+20,1%), готельно-ресторанному бізнесі (+19,4%) та предмети домашнього споживання (+18,5%). З огляду на падіння доходів держбюджету споживча інфляція може відновити зростання. Кабмін збирається повернути ПДВ та акцизний збір на пальне, що може призвести до його подорожчання на 20%.
На готівковому валютному ринку гривня до долара США закріпилася під рівнем 37,20, а євро досяг позначки 40,80. Проблеми з експортом сільгосппродукції лише посилюють ситуацію, оскільки знижується виторг у іноземних валютах. До того ж, не до кінця зрозумілі всі наслідки від затоплення територій після знищення Каховської ГЕС.