► Підписуйтесь на сторінку «Мінфіну» у фейсбуці: головні фінансові новини
Постанова № 238 набула чинності відсьогодні, 7 грудня.
У документі обговорюється два важливі питання:
- Порядок узгодження нового керівництва фінустанови, яке буде націоналізоване.
- Критерії відбору аудиторської фірми, яка проводитиме оцінку структури, що націоналізується.
Кандидатури керівників системних банків, що націоналізуються, вносить Фонд гарантування вкладів фізосіб. Він входить до фінустанови, як тільки Нацбанк визнає її неплатоспроможною. Міністерство фінансів подає подання цих людей, а Національний банк погоджує призначення.
У постанові НБУ № 238 говориться, що рішення про погодження/не погодження приймається не одноосібно, а правлінням Національного банку України.
За документом, новий голова правління має обиратися з-поміж працівників системних банків, яких в Україні зараз 14.
В ухвалі також перераховані джерела інформації, вивчаючи які НБУ прийматиме рішення про призначення:
- інформація та документи, що міститься в Представленні Мінфіну;
- відомості, отримані Нацбанком у ході проведення банківського регулювання та нагляду (внутрішні дані регулятора);
- інформація із відкритих джерел.
Також читайте: Суд наклав арешт на товарні знаки Альфа-Банку
У цьому ж документі НБУ перераховано критерії вибору аудиторської фірми, яка одразу після націоналізації зайде до системного банку:
- наявність реєстрації у Реєстрі аудиторів та суб'єктів аудиторської діяльності, у категорії «Суб'єкти аудиторської діяльності, які мають право проводити обов'язковий аудит фінансової звітності підприємств, які становлять суспільний інтерес».
- щонайменше 3-річне членство у міжнародній аудиторській мережі з п'ятірки найбільших за обсягом річного доходу за даними Accountancy Age або International Accounting Bulletin.
- не менш ніж 5-річна аудиторська практика в Україні та не менш ніж 3-річний досвід проведення обов'язкового аудиту фінансової звітності, консолідованої фінансової звітності банку, банківської групи.
- наявність партнера-юросіб з тієї ж міжнародної аудиторської мережі та з досвідом практичної діяльності на ринку України з оцінки майна не менше 5-ти років, з яких не менше 3-х останніх років — за оцінкою цілісних майнових комплексів, паїв, цінних паперів, майнових прав та нематеріальних активів, у тому числі прав на об'єкти інтелектуальної власності.
- відсутність офіційної інформації про допущені оцінювачем порушення протягом останнього року.
Читайте також: Альфа-Банк не подавав до Нацбанку пакет документів щодо збільшення капіталу на $1 млрд — НБУ
В ухвалі Нацбанку № 238 не називається ім'я або імена українських системних банків, які можуть бути націоналізовані.
Водночас радник керівника Офісу Президента Михайло Подоляк днями в ефірі телемарафону заявив, що цю процедуру можна застосувати до нещодавно перейменованого Альфа-Банку — з 1 грудня це Сенс Банк.
«Альфа-Банк пройшов ребрендинг. Сьогодні це вже Sense банк. Там уже йдуть процедури щодо націоналізації як такої. Націоналізація Альфа-Банку виглядатиме не так, як ПриватБанку, тому що там набагато менше коло фізичних осіб, які мають вклади тощо», — сказав Подоляк.