Євросоюз та США раніше ввели санкції проти двох найбільших банків Росії — Сбербанка та ВТБ, однак Газпромбанк уникав обмежень.
Юристка «Центру протидії корупції» Тетяна Шевчук пояснює: річ у тім, що саме через Газпромбанк Росії платять за енергоресурси.
І, як встановили журналісти, саме через цей банк російське міноборони виплачує зарплатню російським військовим за вторгнення в Україну. «Схеми» визначили солдатів із різних військових частин та їхніх родичів, які зараз отримують кошти за війну в Україні.
Читайте також: Нова схема обходу міжнародних санкцій. 20 компаній відкрили рахунки в Газпромбанку для оплати
Так, один із військових служить у 60-й окремій мотострілецькій бригаді сухопутних військ рф, яку помічали в районі Попасної на Луганщині. Ще один, ім'я якого навіть публікувала українська розвідка, — у 6-й окремій танковій бригаді.
Також журналісти знайшли докази співпраці банку з командуванням російської армії. Зокрема представники банку регулярно відвідували різні урочисті заходи у військових частинах.
У міноборони РФ не відповіли на запит про коментар про співпрацю з Газпромбанком. Журналісти повідомили про знайдені докази в листі до Ради ЄС, яка ухвалює рішення щодо санкцій.
«Виходить, той банк, через який проходять європейські гроші за російський газ та нафту, водночас слугує гаманцем для зарплатних виплат російській армії за ведення агресивної війни проти України», — наголошують у «Схемах».
Читайте також: Британія дозволила Газпромбанку проводити платежі за газ для ЄС
Ембарго на енергоносії РФ
Європейський Союз заборонив імпорт російського вугілля у п'ятому пакеті санкцій, заборона запрацює з серпня 2022 року. Імпорт вугілля в ЄС зараз становить приблизно 8 млрд євро на рік.
У шостому пакеті санкцій ЄС ввів часткове ембарго на нафту, заборонивши закупівлю, імпорт та перевезення сирої нафти та деяких нафтопродуктів із росії до ЄС. Поступова відмова від російської нафти триватиме 6 місяців для сирої нафти та 8 місяців для інших нафтопродуктів.
Не під санкціями залишається російський газ. Низка країн, зокрема Німеччина, Італія, залежні від російського газу. Наприклад, до повномасштабного вторгнення РФ в Україну Німеччина імпортувала 55% свого природного газу з росії, а після вторгнення імпорт скоротився до 35%.
Останніми тижнями росія скоротила або припинила постачання газу до кількох країн ЄС (наприклад, до Нідерландів) через їхню відмову платити за сировину в рублях. Ймовірно, в такий спосіб росія хоче збільшити свій вплив напередодні наближення зими.
Санкціїї про Газпромбанку
На сьогодні цей російський державний банк мало постраждав від міжнародних санкцій. Певні обмеження щодо нього було анонсовано лише 8 травня, але вони стосуватимуться персонально керівників установи.