►Підписуйтесь на «Мінфін» у Instagram: головні новини про інвестиції та фінанси
У НРД не лише зберігаються цінні папери, а й через нього проходять виплати доходів за дивідендами та купонами. Це найбільший депозитарій цінних паперів у Росії, що входить до групи Московської біржі, якій належить 99% депозитарію.
Санкції з боку ЄС означають, що всі рахунки російського депозитарію в євро будуть заблоковані. Громадянам ЄС забороняється здійснювати угоди з установою, а будь-яким європейським банкам та іншим суб'єктам заборонено вступати з російським депозитарієм у будь-які правовідносини. Усі діючі правовідносини повинні бути припинені.
Блокування рахунків НРД робить подальші валютні платежі неможливими, а валюта клієнтів НРД ними заблокована на невизначений термін. Тому депозитарій уже оголосив, що призупиняє проведення операцій у євро і визнає ситуацію «надзвичайною».
У березні, найбільший європейський депозитарій Euroclear припинив операції з НРД в очікуванні роз'яснення від держорганів, яким фактично виявилися санкцій. «Якщо у когось і залишалася надія на відновлення співпраці між НРД та Euroclear у найближчі місяці, то тепер така можливість зводиться до нуля», — пише видання.
Читайте також: Вже друга клірингова система заблокувала рахунок Національного розрахункового депозитарію РФ
Крім того, ймовірно, що російські інвестори остаточно втратять доходи з купонів і дивідендів з іноземних цінних паперів: виплати за цінними паперами приходитимуть на рахунки в Euroclear, проте до НРД вони доходити вже не зможуть. Натомість власники єврооблігацій російських компаній не зможуть перевести свої папери до Росії і теж не зможуть отримати купонний дохід.
Наостанок, російським компаніям доведеться шукати шлях в обхід НРД, щоб виплатити купони нерезидентам-власникам єврооблігацій, адже санкції позбавляють НРД можливості обслуговувати валютні суверенні та корпоративні облігації.
Нагадаємо
25 травня міністерство фінансів США вирішило не продовжувати дію генеральної ліцензії, яка тимчасово дозволяла Росії проводити виплати для обслуговування свого зовнішнього боргу в доларах в умовах санкцій.
Читайте також: РФ обіцяє підготувати механізм розрахунків за євробондами без ліцензії від США
27 травня РФ не здійснила заплановані виплати за облігаціями Росія-2026 та Росія-2036 ($71,25 млн та 26,5 млн євро відповідно).