Поки підстав переходити до плаваючого курсу немає
«Наразі ми бачимо більше переваг від фіксації обмінного курсу, ніж від іншого режиму. Якщо ситуація буде змінюватися, ми змінюватимемо нашу валютно-курсову політику. Але поки що вважаємо такі кроки недоцільними», — сказав він.
Ніколайчук додав, що зміни Нацбанком валютно-курсової політики дуже залежать від того, за яким макроекономічним сценарієм житиме країна.
«Якщо говорити про те, як довго ми зберігатимемо фіксований курс, то відповідь дуже проста: доки ми будемо бачити, що переваги від цієї фіксації перевищують недоліки такого курсового режиму», — заявив співрозмовник агентства.
Він зазначив, що Нацбанк хоче повернутися до гнучкого, плаваючого обмінного курсу, але це не самоціль. Для цього мають бути створені певні передумови, одна з яких — більше самобалансування валютного ринку.
«Ми маємо знову налагодити також дію монетарної трансмісії, тому що відпустити обмінний курс, не маючи можливості впливати на нього відсотковою ставкою, не буде дуже виваженим рішенням», — додав Ніколайчук.
Читайте також: Скільки коштуватиме долар, якщо НБУ повернеться до плаваючого курсу — прогноз
Точка рівноваги: ринок повинен збалансуватися
На думку Ніколайчука, якщо говорити про сценарій керованого повернення до гнучкого обмінного курсу, треба враховувати, що він не повинен характеризуватися суттєвою корекцією в один чи інший бік.
«Якщо будемо змушені робити корекцію обмінного курсу, то підхід залежатиме від умов, у яких ми будемо ці кроки робити», — сказав заступник голови Нацбанку.
За його словами, нечасті, але великі кроки — це спроба вирівняти дисбаланси через сильне подорожчання імпорту, коли система ще не готова до повернення плаваючого курсу, а тому відбувається нова фіксація курсу.
«Короткі, але частіші кроки, більш доцільні для ситуації, коли ринок уже майже, але ще не зовсім повністю готовий до плаваючого обмінного курсу. Відповідно центробанк у такій ситуації намагатиметься знайти нову точку рівноваги, де ринок сам збалансується. І далі курс уже плаватиме в довоєнному форматі», — поділився він іншим варіантом.
Читайте також: НБУ змінив правила на валютному ринку: що буде з курсом в обмінниках
Як писав «Мінфін», джерелами фінансування державного бюджету за період з 24 лютого до 10 травня 2022 року є військові облігації, кредити від міжнародних фінансових організацій, а також двосторонні кредити та гранти. Всього з початку війни Україна отримала майже 338 млрд грн.