Польща підтримує Україну
У Варшаві кажуть, що власність російських олігархів, постраждалих від санкцій, а також сотні мільярдів євро резервів центрального банку Росії, заморожених західними державами, мають бути доступними для витрат на відбудову України.
«Ми вважаємо, що має бути прийняте політичне рішення, що ми хочемо йти в цьому напрямку, і що ми готові конфіскувати ці активи назавжди. Як це робити — ми відкриті для обговорення», — заявив він.
Читайте також: Кабмін спрямував ще 400 млн грн на відновлення інфраструктури
Що заважає конфіскувати активи
Чиновники ЄС попереджають про вагомі юридичні перешкоди для арешту активів у державах-членах. Зокрема, суворі гарантії та вимоги щодо належного процесу, що ускладнює конфіскацію майна поза межами кримінальних справ. Деякі юристи попереджають, що надто сильне спрощення процедури арешту створить небезпечний прецедент і поставить під загрозу права власності.
Проте тема арешту активів привертає увагу в ЄС, де Польща є головним прихильником ідеї, яку вже уважно вивчає Європейська комісія.
Читайте також: Зупинка Росією поставок газу «невиправдана та неприпустима» — голова Єврокомісії
Крім євроблоку, розмови йдуть і в США
Група сенаторів, серед яких Шелдон Вайтгаус від демократів і республіканка Південної Кароліни Ліндсі Ґрем, наполягають на ухваленні закону, який би розширив повноваження щодо конфіскації для фінансування відбудови України.
Проте самі лише активи олігархів зможуть забезпечити дуже малу частину ресурсів для відновлення. Тож для деяких фахівців резерви російського центробанку, які були заморожені минулого місяця, є більш перспективною метою. На цьому наголошує і Україна.
Для таких кроків небагато прецедентів, але юристи вже вказують на рішення США виділити $3,5 млрд заморожених активів афганського центробанку на гуманітарну допомогу Україні.