►Підписуйтесь на сторінку «Мінфіну» у фейсбуці: головні фінансові новини
Вона розповіла, що на рівні уряду вже є рішення щодо примусового вилучення. Тепер залишилося отримати рішення РНБО та підпис президента.
Про що йде мова
Згідно з рішенням, державою будуть експропрійовані високоліквідні активи таких банків як «МР Банк» («дочка» Сбєрбанка) та Промінвестбанк. Зокрема, кошти на накопичувальному рахунку в НБУ, на кореспондентських рахунках банків, кредити державних компаній та зобов’язання материнських структур цих банків.
Крім цього, зазначила Рекрут, конфіскуються державні облігації у власності, тобто держава в особі Міністерства фінансів більше нічого не буде винна російським банкам. Будуть також експропрійовані депозитні сертифікати, тобто Національний банк теж не повертатиме їм кошти.
Читайте також: НБУ пропонує націоналізувати активи Сбербанку та Промінвестбанку в Україні
Також буде вилучено корпоративні права цих банків, щоб дозволить мати право на надлишки активів, які залишаться після націоналізації.
«Тобто, ми очікуємо, що після задоволення всіх вимог кредиторів, неплатоспроможні банки матимуть надлишки активів. Це означає, що всі черги отримають кошти», — пояснює очільниця ФГВ.
Вона розповіла, що у «МР банку» на накопичувальному рахунку залишається 3 мільярди гривень, чого достатньо для задоволення потреб вкладників до 200 тисяч гривень та наступну чергу кредиторів та тих фізичних осіб, вклади яких перевищують цю суму. Кредитори сьомої черги, юридичні особи, отримуватимуть виплати за рахунок реалізації портфелю активів банку.
«Портфель залишився в межах 20 мільярдів, також є інші активи, зокрема нерухомість», — додала Рекрут. «Цього більш ніж достатньо, щоб покрити всі черги кредиторів, за виключенням пов'язаних осіб. І ми сподіваємось, що матимемо надлишки, які також повернемо державі».
При цьому права материнських структур (російських «Сбєрбанку» та «ВЕБ.РФ») повинні перейти державі: йдеться про депозити, поточні рахунки або субординований борг материнської структури в банку. Як пояснює Рекрут, це означає, що українські «дочки» не повинні будуть нічого повертати материнській структурі.
Читайте також: ФГВФО тимчасово зупинив продаж активів збанкрутілих фінустанов
Так само держава забере у банків кредити, видані українським державним компаніям. Йдеться про чотири державні підприємства, які мають стратегічне значення. Сума цього боргу перед двома банками, без відсотків, становить близько 10 мільярдів гривень. Водночас Рекрут відмовилася уточнювати, про які підприємства йде мова.
Ліквідація російських банків
Після вторгнення РФ в Україну, Нацбанк ухвалив рішення ліквідувати всі банки, які мають російський капітал. Йдеться про «Міжнародний резервний банк» (МР Банк) — це колишня «дочка» Сбербанку в Україні. 100% банку належить ПАТ «Сбєрбанк Росії».
Також ліцензії позбавили Промінвестбанк, який на 99,77% належить Державній корпорації розвитку «ВЕБ.РФ». Фонд гарантування вкладів 18 березня почав виплачувати кошти українцям, які тримали гроші у Промінвестбанку.
Варто підкреслити, що Альфа-Банк Україна продовжує свою роботу. НБУ вирішили відсторонити російських акціонерів від керівництва й в регуляторі підкреслили, що після війни вони остаточно втратять свої долі.