Хроніка пікіруючої Росії
Bloomberg прогнозує дефолт у РФ вже найближчим часом. Зовнішній борг Росії досягає $150 млрд.
Bloomberg очікує на три сценарії дефолту:
- Росія виплатить поточний борг у доларах — це означає, що дефолт відкладається, принаймні, до 4 квітня (малоймовірно);
- Росія платить у рублях — виплата в середу вважатиметься здійсненою тільки у валюті, інакше це означатиме дефолт (найймовірніше);
- Росія взагалі не платить — невиплата в середу запустить пільговий період 30 днів, після чого настає дефолт.
Влада РФ обговорює можливість посилення покарання громадян за торгівлю валютою на чорному ринку. І знову привіт СРСР.
Сбербанк РФ пропонує росіянам продавати євро з їх рахунків за курсом 86,26 руб/дол. Атракціон небаченої «Щедрості». Знімати ж можна лише долари. А отже, євро тепер зависли. Вимушений продаж за курсом понад удвічі нижчим за ринковий — супер угоди.
Виконавчий директор Російської асоціації аптечних мереж заявив, що нестача деяких ліків, що виникла в Росії, пов'язана насамперед із ажіотажним попитом. Навіть якщо так, то незабаром це буде просто через дефіцит. Росіяни абсолютно правильно закуповуються про запас. І вас, кремлівських старців, переживуть.
51% росіян воліли б жити за кордоном за наявності такої можливості. Це дані опитування дослідницького порталу Superjob. Щоправда, у 2010 році таких охочих було 73%.
Читайте також: Як схлопнеться банківська система рф
Що відбувається в Україні
Аналіз стану справ говорить мені про перелом у війні.
Починаємо будувати нову Україну. Зеленський оголосив про податкову реформу. Я навіть сказав би про податкову революцію:
1. Замість ПДВ та податку на прибуток ставка 2% від обігу та спрощений облік.
Ура, нарешті! ПДВ давно став анахронізмом та годівницею для казнокрадів. США працюють за системою податку з продажів (обігу) і процвітають. На відміну від ЄС, де, як і раніше, тримаються за морально та фізично застарілий ПДВ.
2. Добровільна сплата єдиного податку для малого бізнесу: «якщо можете — сплачуйте, не можете — немає питань». Ну, це навіть перебір. Хіба що на воєнний час.
3. Максимальна дерегуляція бізнесу. Не буде жодних перевірок для бізнесу взагалі.
Зеленський також підписав закон про колаборантів — про кримінальну відповідальність за співпрацю з Росією. Закон карає за співпрацю з Росією на термін до 15 років і дозволяє закривати партії та організації.
Мінекономіки України оцінює можливі збитки від агресії РФ від третини до половини ВВП ($60−100 млрд), а за іншою оцінкою — до $500 млрд. А ще Крим та ЛДНР згадати треба. Тож росіянам багато років доведеться горбатитися на репарації.
Укрзалізниця націоналізує понад 3 тис. російських вагонів.
Вперше в історії у рейтингу Forbes на перші ролі виходять не олігархи, а айтішники. Максим Литвин, Олексій Шевченко — засновники Grammarly, а також Влад Яценко — співзасновник Revolut.
До речі, Рінат Ахметов залишився на першому місці, але дуже «схуд» — із $13,7 до $4,2 млрд. Максим Литвин та Олексій Шевченко кожен окремо «оцінюються» у $4 млрд. Можливо, дуже скоро у списку найбагатших українців перші рядки рейтингу посядуть нові люди, які створили своє багатство своїми мізками та руками, а не за рахунок бюджету, приватизації та розграбування дрібних акціонерів.
Читайте також: Податкова революція під час війни: податки для ФОП зменшать вдвічі
Міжнародні новини
Джо Байден сьогодні оголосить про нову військову допомогу уряду України на суму понад $1 млрд. Це гроші з пакету $13,6 млрд у вигляді «Джавелінів», «Стінгерів» та іншої військової техніки.
Німеччина: ZEW Economic Sentiment (березень) = -39,3 (попер 54,3). ZEW заявив, що ймовірність рецесії у Німеччині сильно зросла. Наша оцінка — ЄС опиниться в рецесії раніше, ніж США. І вже близько, якщо ще не там.
Лукашенко вважає, що у Білорусі скоро боротимуться, щоб у кишені був зайвий російський рубль чи юань. І справді, без доларів і євро на тлі білоруського рубля навіть юань прекрасний. За що ж так ненавидіти власний білоруський рубль та народ?
Військовий комісар німецького парламенту зазначив, що лише половина великих військових машин перебуває у бойовій готовності. Стан оснащення збройних сил Німеччини викликає занепокоєння. А що ви хочете? Стільки років прокремлівська Меркель керувала країною.
Так, Німеччина мала економічні успіхи. Але закрили АЕС, не збудували жодного ЗПГ, всю енергетику переорієнтували під російський газ. Чи це не диверсія? А слабкі збройні сили Німеччини — це лише вишенька на торті.
WSJ: Саудівська Аравія обговорює можливість продажу частини нафти Китаю за юані. Джерела WSJ кажуть, що саудити незадоволені гарантіями безпеки від Штатів, були шоковані втечею США з Афганістаном, плюс незадоволені спробою угоди США з Іраном. Це погано для долара США. За ці юані, схоже, будуватимуть завод Foxconn у себе.
І це частина переходу світу від ямайської валютної петродоларової системи до чогось нового. Саудити все більше у свою гру намагаються грати. Як і ОАЕ. У тому числі у відносинах не лише з Китаєм, а й з РФ. Це відображення геополітичної слабкості США.
Уряд Китаю підтримує ініціативу Індонезії не включати війну в Україні до порядку денного зустрічі G20. Раніше Китай багато інвестував у економіку Індонезії. Це прояв так званої «м'якої сили».
Читайте також: Росія дорого заплатить за війну в Україні
Ринкові новини
Американська компанія Intel (INTC) збудує в Європі (Німеччині, Франції, Ірландії та Італії) напівпровідникову інфраструктуру за $88 млрд.
Зазвичай, капвкладення — це погано. Але тут джерелом фінансування, напевно, стануть європейські країни. Раніше, у лютому, ЄС ухвалив план на $48 млрд, щоб стати великим виробником напівпровідників. Тому в цьому випадку Intel може добре заробити за чужий рахунок.
До речі, все це відбувається в ході підготовки до можливого переходу Тайваню під повний контроль Китаю через декілька років (мирним шляхом, просто зміною політиків у ході демократичних виборів на більш лояльних до Піднебесної).
Morgan Stanley знизив прогноз темпів зростання ВВП Китаю у 1 кварталі поточного року до 0! Пекінські цілі на рік теж не будуть досягнуті.
Одночасно JP Morgan рекомендує уникати китайських акцій протягом наступних 6−12 місяців. Інвестбанк знизив цільові ціни 28 топових акцій на 50−80%. І це після того, як вони у середньому впали від піків на 70%. Це капітуляція.
Китай увійшов у свою найбільшу за останні десятиліття економічну кризу. Піднебесна отримала одночасний удар:
- знову коронавірус;
- падіння попиту в ЄС та США через падіння споживчої активності (більшість витрачають більше грошей на бензин та комуналку);
- зростання сировинних цін;
- проблеми у логістиці.
Результати опитування BofA Fund Manager Survey: більшість очікують, що ФРС втрутиться новою ліквідністю, тільки якщо S&P 500 впаде до 3640. Це на 13% нижче за поточний рівень і на 24% нижче за історичний максимум.
Ядерна угода з Іраном є близькою до закінчення. З РФ чи без неї. Спроби Москви всіляко заблокувати її розбилися об американську дипломатію. Це добре для нафтових цін. Чому вони й упали, зокрема.
Нафта майже повернулася до рівня до нападу РФ на Україну. А зниження цін на нафту допомогло вчора акціям у США добре зрости — у середньому на 2%. Ми готуємося купувати, враховуючи, зокрема, військові успіхи України, за якими настане прискорення в розв'язці переговорів із РФ.
Якщо поразка ліліпутина в Україні ще й викличе зміну політичного режиму в РФ на лояльніший для Заходу, це призведе до різкого зниження сировинних цін і зніме інфляційний тиск. А це дасть необхідний перепочинок економікам західних країн (та й Китаю, економіка якого вже однією ногою у могилі стоїть). А тоді й прибуток американського бізнесу покращиться і котирування акцій почнуть зростати.
Сьогодні увечері засідає ФРС. Запасаємось попкорном. Цікаво, чи «жеститиме» Пауелл.