Зростання загрози
Бізнес-лідери у всьому світі з великою стурбованістю спостерігають за нарощуванням російських військ та техніки на кордонах України. Цей конфлікт тліє вже багато років, періодично спалахуючи. Наприклад, у 2014 році, коли Росія нелегально анексувала Крим.
Але ніколи за останні роки ризик масштабної війни на європейській землі — війни, як і багато війн до неї, без справедливої або законної мети — ще не був таким високим. (Нам всім важко приховати наше роздратування. Що робить країна, яка в 2022 році підводить танки до кордонів іншої країни?)
… Вісім років тому наміри Путіна щодо України стали очевидними для решти світу. Тоді ми спробували мобілізувати бізнес-лідерів Росії та України, аби вони виступили за мирне вирішення конфлікту між їхніми країнами. Я пам’ятаю численні зустрічі та телефонні розмови з лідерами та експертами з питань політики та економіки.
Ми змогли скласти набагато краще уявлення про динаміку сил, що стоїть за цим конфліктом. Ми також швидко зрозуміли, що хоча наші контакти в Росії висловлювалися проти російської військової інтервенції у приватних розмовах, жоден з них не був готовий зробити це публічно. Ми виступили з заявою, яку з радістю підписали західні та українські бізнес-лідери. Але ми не отримали жодного підпису від росіян — їхній страх перед реакцією Москви був надто великий.
Читайте також: Від євробондів до сировини: як загострення конфлікту з Росією вплине на різні активи
Ціна геополітичних амбіцій
Тоді, як і зараз, всі мої співрозмовники погоджувалися, що війна між Росією та Україною матиме руйнівні та жахливі наслідки. Почнемо з того, що вона ще більш ізолює Росію та її президента від решти світу і зруйнує російську економіку. І, звісно, вона заподіє величезну шкоду мирним людям, молодим та старим, з обох боків кордону.
Як це часто буває, найбільший тягар агресії ляже на плечі цивільного населення. Кривава громадянська війна у Сирії, в якій російські війська та найманці грають жахливу роль, є суворим нагадуванням про те, що стоїть на кону.
У довгостроковій перспективі президенту Путіну не під силу виграти цей конфлікт. Не схоже, що його цікавить думка світу щодо його геополітичних амбіцій, але йому варто замислитися про майбутнє його власної країни. В якийсь момент звичайні росіяни зрозуміють, що вони заслуговують кращого. Особливо, якщо повстання українців, що захищатимуть свій дім, свої села та міста, нагадає їм про провал СРСР в Афганістані, та скільки життів російських синів, братів і батьків він забрав.
Зараз бізнес-лідери мають згуртуватися та підтримати суверенітет України. Навіть якщо це матиме свою ціну, ми маємо надіслати чіткий сигнал про неприйнятність односторонньої агресії і про підтримку глобальною бізнес-спільнотою всього спектру санкцій проти будь-якої країни, що порушує суверенітет іншої країни.
Читайте також: Як російська агресія шкодить економіці України: що мають робити Кабмін та НБУ