►Підписуйтесь на сторінку «Мінфіну» на фейсбуку:
головні фінансові новини
Якщо подивитися на 10 компаній з індексу Stoxx Europe 600, які найбільше впали в ціні, можна побачити, що половина з них провела IPO у останні 15 місяців. THG Plc, Auto1 Group SE, Allegro. eu SA, Deliveroo Plc та InPost SA — всі знизилися на 39% й більше, незважаючи на 19%-ий ріст самого індексу.
Це не дуже гарний знак для європейського ринку IPO, який переживає період найвищої активності з 2007 року й готується до прориву на початку 2022.
Багато з цих компаній належать до сектору онлайн-продажів, який привернув увагу інвесторів на початку пандемії та локдаунів. Але відновлення та відкриття економіки значно знизило їхню привабливість, не залишивши цим компаніям можливості підтримувати свій швидкий ріст.
Читайте також: Експерт попередив про ризики IPO. Ринок нагадує бульбашку доткомів в 1990-х
Чому «новачки» провалилися
Найгірші збитки принесло літо — тоді ринки захлеснула тривога щодо кризи поставок, високої інфляції та нової хвилі заражень. Може здатися, що нові обмеження мають допомогти компаням, що виграють від локдауну. Але насправді тимчасовий підйом швидко затьмарюється ризиками для ширшого ринку, адже за таких умов інвестори виходять із «вспіненних» сегментів ринку.
«Інвестори будуть вичікувати, оцінюючи темп глобального відновлення. Багато IPO були оцінені з урахуванням очікувань щодо майбутнього росту. Тепер їхні акції знижуються через тривогу щодо інфляції та очікування підвищення відсоткової ставки», — вважає Сюзанна Стрітер, старший аналітик Hargreaves Lansdown Plc
Однак, хоча макроекономічні фактори мали свій вплив, не варто недооціюнвати проблеми, характерні для конкретних компаній. Так, проблеми з оцінкою та управлінням зашкодили сервісу доставки їжі Deliveroo та платформі для онлайн-покупок THG, що закінчує рік з 76% падінням. Акції служби доставки InPost впали разом зі зниженням обсягу купівлі в інтернеті, а польский гігант онлайн-комерції Allegro знизився через пожвавлення конкуренції.
Читайте також: Вихід на IPO. Rozetka повідомила про підготовку
Попит на IPO не зник
Та зрештою, не все так безнадійно для інвесторів у IPO. З 550 компаній, що вийшли на фондовий ринок Європи за цей рік, близько половина зараз торгується дорожче, ніж на момент початкової пропозиції. Фондові менеджери також матимуть шанс компенсувати свої втрати у першому кварталі 2022, на який вже запланована ціла низка нових IPO.
«За всіма показниками інвестори зберегли дуже сильний апетити для високоякісних лістингів», — коментує Лоік Шенев'є з Natixis SA.
Читайте також: Як заробити на IPO іноземних компаній