► Підписуйтесь на телеграм-канал «Мінфіну»: головні фінансові новини
Операція приватизація
«Є хороша новина. Вперше з часів націоналізації Приватбанку у нас частка державних банків на ринку знизилася менше ніж 50% — 47,5%. Це пов’язано з тим, що банки з приватним капіталом розвивалися швидше, ніж державні. Приватизація держбанків для мене — пріоритетне питання. Його вирішення залежить від двох основних складових», — зазанчив Шевченко.
За його словами, першою складовою є робота з проблемними кредитами.
Читайте також: Чому напередодні приватизації держбанки мають від'ємну вартість
«Ніхто не буде купувати банк, у якого рівень таких кредитів дуже високий. Станом на початок жовтня у нас середній показник NPL був 33%, а у держбанків — 50,4%. Ми ефективно працюємо разом з наглядовими радами і правліннями банків, і можу сказати, що на кінець року ми побачимо ще кращий показник. Суттєве зниження частки NPL — це перше, що має передувати приватизації», — прокоментував голова НБУ.
Другою складовою, за словами Шевчекно, є якісне та прозоре корпоративне управління. Останнім часом воно викликає дуже багато дискусій, і Національний банк тут як останній бастіон.
«Жоден інвестор не буде нічого купувати, якщо не розуміє, як ця установа керується і який у неї реальний показник за поганими кредитами», — уточнив він.
Приватизація Привату
Стосовно приватизації Приватбанку, Шевченко зазначив, що можна приватизувати будь-який державний банк.
«Моя особиста точка зору: можна приватизувати будь-який державний банк. Для цього є затверджена урядом стратегія реформування банків державного сектору, в якій і передбачено зменшення долі державних банків до 25%. І я майже певен, що 2025 рік — реалістична дата. Якщо йдеться про Приват: для того, щоб дійти до етапу приватизації, Приват потрібно розділити на bad-банк та good-банк. Ми зараз обговорюємо цей процес із наглядовою радою і правлінням банку», — розповів голова НБУ.
Приватизація Укргазбанку
Укргазбанк уже підписав першу угоду з IFC про залучення кредиту із можливістю конвертації коштів у статутний капітал банку.
«Партнерство IFC та держави — це лише перший крок. Такий самий напрям, але з ЄБРР, обрав Ощадбанк. Спершу в капітал банку заходить один із IFI: ІFC або ЄБРР.
Поява в акціонерах такої міжнародної інституції означає «знак якості». Після цього вже відбувається безпосередньо процес повної приватизації. На першому етапі це, а далі — повна приватизація, — розповів Шевченко.
Передісторія
Як відомо, у січні нинішнього року державний Укргазбанк залучив 30 млн євро від IFC з опцією конвертації у 20% акцій протягом 5 років. Нескладний підрахунок показує, що банк оцінили трохи більше, ніж у половину власного капіталу.
За Приватбанк хочуть отримати 80 млрд грн, тобто майже півтора власних капітали. Водночас, за словами голови НБУ Кирила Шевченка, приватизація можлива лише після поділу банку на «хороший» та «поганий».
Нещодавно Ощадбанк та ЄБРР підписали мандатний лист у рамках дорожньої карти приватизації банку, який отримав субординований кредит на 100 млн. євро. Про оцінку цього держбанку поки що говорити зарано.
Основи стратегічного реформування державного банківського сектору передбачають зниження частки держави з нинішніх 60% до 25% вже до 2025 р. Тобто залишилося лише 3 роки.
Останнім часом держбанки активно позбавляються «проблемки», що теоретично має призводити до зростання їхньої вартості.