►Підписуйтесь на сторінку «Мінфіну» на фейсбуку:
головні фінансові новини
Всебічне регіональне економічне партнерство (ВРЕП) було підписано минулого року 15 країнами Тихоокеанського регіону. 10 з цих країн — члени ASEAN, ще 5 — їхні найбільші торгові партнери: Китай, Японія, Південна Корея, Австралія та Нова Зеландія.
ВРЕП стане чинною через 60 днів після того, як його ратифікують принаймні 6 країн, що входять, та три країни, що не входять до ASEAN. З перших угоду вже ратифікували Бруней, Камбоджа, Лаос, Сінгапур, Таїланд та В'єтнам. Серед других — усі, окрім Південної Кореї.
Зображення: cnbc.com
ВРЕП охоплюватиме ринок у 2,2 млрд споживачів та обсягом ВВП у $26,2 трлн — це приблизно 30% населення та економіки світу. Воно стане найбільшим торговим союзом світу, випередивши Угоду США-Мексики-Канади (USMCA) та ЄС.
Однак аналітики прогнозують, що знадобляться роки, аби відчути економічний ефект цієї угоди, і навіть тоді він буде порівняно скромним. Тим не менш, вона сприймається як геополітична перемога Китаю, особливо на фоні втрати США впливу у регіоні.
Читайте також: Україна пропонує США створити зону вільної торгівлі: ідею підтримують у Сенаті
Яка мета угоди
Ця угода — результат прагнення Китаю до тіснішої економічної інтеграції з регіоном, на який припадає майже третина світового валового внутрішнього продукту, зазначають у Bloomberg. Таким чином Пекін може поширити економічний вплив на своїх сусідів. Останнього побоюються і деякі члени угоди, зокрема Японія.
Країни ВРЕП збираються зміцнити ланцюжок поставок з використанням загальних правил для визначення країни походження. Країни також планують встановити нові правила електронної торгівлі.
«Китай здійснив дипломатичний переворот. У той час як ВРЕП невеликий порівняно з TPP (Trans-Pacific Partnership, або Транстихоокеанське партнерство), він широкий, охоплює багато економік і товари, і це рідкість в наші досить протекціоністські часи», — заявив Шон Роуч, головний економіст S&P Global Ratings з Азіатсько-Тихоокеанському регіону.
Читайте також: Китай створює найбільшу у світі зону вільної торгівлі