► Підписуйтесь на телеграм-канал «Мінфіну»:
головні фінансові новини
Абсолютна більшість учасників опитування очікує, що ФРС оголосить про згортання програми економічних стимулів вже 3 листопада і почне саме згортання вже цього місяця. Згідно з прогнозами, ФРС буде зменшувати суму щомісячної купівлі активів, яка зараз складає $120 млрд, на $15 млрд кожного місяця. Тами чином, скорочення має завершитися до травня.
Також респонденти перенесли дату першого підняття відсоткової ставки з грудня на вересень 2022. Але вересень — це середній прогноз, що маскує агресивні очікування. 44% з 25 респондентів вважають, що ФРС підніме ставку вже у липні, всього через кілька місяців після того, як скорочення завершиться.
М’яка політика Федрезерву щодо скорочення та підняття ставок стає об'єктом все гострішої критики респондентів: вже 60% вважають, що інфляція становить достатньо велику загрозу, аби ФРС припинила програму закупівлі активів повністю і негайно.
Читайте також: Центробанки повинні бути готовими посилити монетарну політику. Можливо доведеться діяти швидко — МВФ
Ця ж критика звучить і щодо відсоткової ставки.
«В якийсь момент ФРС буде змушена прискорити свій графік підняття ставки, або вона втратить довіру», — вважає Джон Райдинг, головний економічний консультант Brean Capital.
Заклики до жорсткішої політики лунають на фоні рекордної інфляції, яка в очах респондентів стала найбільшим ризиком для економіки, обійшовши covid-19 .
Прогнози щодо інфляції у 2021 році виросли вже сьоме опитування поспіль й сягнули 4,8%, причому ще у вересні респонденти прогнозували 4,4%. Учасники опитування очікують, що у 2022 інфляція сягне 3,5%, порівняно з вересневим прогнозом у 3% та цільовим показником ФРС у 2%.
Хоча 64% досі вважають інфляцію тимчасовим явищем, 40% хотіли б, щоб Федрезерв вирішив проблему з відсотковою ставкою негайно. Лише 26% вважають, що інфляція сягнула піку, більшість ж очікують, що вона продовжить зростати.
Читайте також: Як політика ФРС США впливає на гривню та ОВДП
«Правильне питання: „Чи можна повернути інфляцію до цілі ФРС у 2%, уникнувши рецесії?“ Я не думаю. Я б охарактеризував нещодавній ріст інфляції як „зрештою перехідний, але дуже стійкий“», — коментує Роберт Фрай, головний економіст Robert Fry Economics.
Програма Байдена може погіршити ситуацію
40% вважають, що нові бюджетні видатки, які пропонує Конгрес, прискорять інфляцію, якщо вони не будуть компенсовані зростанням податків. 36% вважає, що вони прискорять інфляцію навіть якщо будуть компенсовані. Ще 24% не очікують, що вони вплинуть на інфляцію і жоден респондент не погодився з твердженням адміністрації Байдена, що нові видатки вповільнять інфляцію.
Близько двух третіх вважають, що ФРС має пришвидшити скорочення, щоб збалансувати Конгрес. 40% також хотіли б аби відсоткову ставку було піднято швидше, але 56% не погоджуються.
Вплив нової програми видатків на економічне зростання розділив респондентів: 33% вважають, що вона прискорить ріст ВВП, 29% — що вона сповільнить його, і ще 33% не очікують якогось ефекту на ВВП.
Читайте також: Найбільші бізнес-групи США виступають проти податку для мільярдерів та 15% податку на прибуток
Прогноз росту ВВП США на цей рік скоротився до 5% з 6,6%, які показало липневе дослідження. За наступний він зросте на 3,6%, свідчать результати опитування.
Ріст акцій сповільниться
Також CNBC додав нове питання про ріст акцій. Респондентів попросили оцінити ймовірність падіння або росту фондового росту на 10% за наступні 6 місяців.
48% учасників опитування прогнозують падіння, 39% — ріст, що дає індекс у -9. 72% Вважають, що акції коштують дорожче, ніж мали б, враховуючи їхні прогнозований ріст та прибуток. У минулому опитування таку думку підтримали 56%, а влітку — майже 90%
Також респондедти вваажають, що S&P 500 впаде на 0,5% до кінця року та підніметься всього на 3% за 2022. Прогнози також очікують, що дохідність 10-річних казначейських паперів США виросте до 2,2% у 2022.