Немає більш постійного, ніж тимчасове
«Інфляція, безробіття, розгул злочинності!» — старе радянське пропагандистське кліше, яке доводить всю людиноненависницьку суть капіталізму, знову знайшло актуальність. І не тільки у відношенні до західного світу, а й до багатьох країн, що лише нещодавно зробили перший крок від комунізму і феодалізму до досконалішого суспільного устрою. Україна — не виняток. У нас є все: і злочинність, і безробіття, а тепер ось й інфляція повернулася.
І повернулася досить давно. Не сумніваюся, що і ви це помітили, і вже не перший місяць скаржитеся на те, як зростають ціни на «все». Хоча, може ми стали занадто вибагливими і все бачимо в чорному кольорі, адже згідно з офіційною статистикою до останнього часу скаржитися особливо не було на що.
Ті, хто відповідає в країні за економіку і фінанси, запевняли нас, що все є тимчасовим: зростання цін незначне, викликане швидким відновленням економіки після пандемічного шоку, і незабаром нормалізується. Звучало заспокійливо, але, як виявилося, не дуже реалістично: економіка зростає так собі, а ціни досить швидко. До речі, у США та багатьох інших розвинених країнах ситуація з інфляцією схожа — капітали і доходи знецінюються, і виникає питання, як цьому протистояти?
Читайте також: Інвестори «ховаються» від інфляції на ринку нерухомості. Акції яких REITs зростають найшвидше
США починає знімати рожеві окуляри
Що стосується США — а про те, що відбувається там, є сенс говорити завжди, адже варто американцям «чхнути», як решта світу вже трясеться в лихоманці — то цільовий показник споживчої інфляції на 2% був перевищений вже у березні, і з того часу ціни тільки зростають.
У вересні споживча інфляція в США досягла тринадцятирічного максимуму, склавши 5,4%. Це багато, але донедавна американська влада стверджувала, що інфляція носить тимчасовий характер, і проблема зникне сама собою і досить скоро. Очікування, на жаль, не справдилися, а на тлі енергетичної кризи і дефіциту «всього на світі» навряд чи збудуться найближчим часом.
Та й Волл-стріт, схоже, вже припинила вірити в тезу про «тимчасовість», в усілякому випадку, таке враження складається з останніх заяв керівників найбільших банків. Половина керівництва американського центрального банку, який відповідає за цінову стабільність в країні, теж почала бити на сполох з приводу зростання цін, друга ж половина, на чолі з головою Пауеллом, все ще сумнівається, але думаю, що і їй недовго залишилося.
Читайте також: Інфляція прискорюється: врятують вкладення в бізнес, акції та нерухомість
В Україні помітили, але що далі
В Україні проблеми почалися навіть раніше, ніж у США. Перший «дзвіночок» пролунав у грудні 2020-го, коли вперше за останні три роки споживча інфляція досягла цільового показника НБУ в 5%. До честі керівників центрального банку, потрібно сказати, що проблему вони не замовчували, намагалися боротися, з початку року піднявши рівень відсоткової ставки аж на 2,5%, але дуже не допомогло: інфляція продовжувала зростати щомісяця і у вересні досягла 11%.
Якого рівня вона досягне найближчими місяцями, сказати важко, але, загалом, доводиться схилятися до того, що зростання цін продовжиться. У всякому разі передумов для цього чимало: від зростання вартості енергоносіїв і різноманітної сировини до імпорту інфляції з інших країн, наприклад, нашого найбільшого торгового партнера Китаю, де зростання цін виробників у вересні досягло 10,7%.
Яких «висот» ми досягнемо і що робити владі у подібній ситуації, судити не беруся. Насамперед прогнози — справа невдячна, та й при владі є кому їх робити — повинні ж придворні економічні радники з «модними» дипломами відпрацьовувати свій хліб.
Тож давайте залишимо «государєві проблеми» тим, кому і належить їх вирішувати, а самі подумаємо, як рятувати свої заощадження і капітали, якщо вони, звичайно, у вас є. А якщо ні, то й перейматися нема про що — бюджетникам, пенсіонерам та іншим громадянам, що матеріально залежать від нашої влади, вже давно час було стати фаталістами, підкорившись злому фінансового року і долі.
Читайте також: Ціновий шок: як інвестору пережити період високої інфляції
Шкурні питання
Отже, як зберегти і примножити капітал? Відповідь давно відома: інвестуючи! Інакше нічого не вийде. Тому, озброївшись історичними даними, пропоную подивитися, які класи активів найкраще зберігають вартість у періоди підвищеної інфляції, в які з них ми можемо інвестувати самостійно, і що з цього є в Україні.
Як відправну точку можемо використовувати нещодавнє дослідження найбільшого американського банку Wells Fargo, що аналізує результати інвестування в різні класи активів протягом останніх двадцяти років.
Ставка на нафту
Отже, на першому місці за дохідністю, залишивши далеко позаду всіх конкурентів, знаходяться інвестиції в нафту. За часів підвищеної інфляції (коли зростання цін становить понад 0,3% на місяць), її ціна зросла на 41%. І щоб заробити, не обов'язково скуповувати бареля нафти або заливати каністри бензином і складувати їх у себе у дворі. Набагато простіше купити акції великого публічного фонду United States Oil Fund (USO), який інвестує у нафтові ф'ючерси.
Ще кращою альтернативою, на мій погляд, стануть акції компаній нафтогазового сектора, починаючи від виробників обладнання та закінчуючи вертикально інтегрованими гігантами. В Україні нафтових компаній, куди б міг інвестувати пересічний громадянин, немає. Теоретично, ви можете вступити в партнерство з державою та олігархами, купивши акції Укрнафти, але, на мій погляд, вже краще хай все з'їсть інфляція.
Читайте також: Чому нафта дорожчатиме надалі і що нам із цього
Зв'язок з ринками, що розвиваються
На другому місці — акції компаній країн, що розвиваються, які зросли в періоди підвищеної інфляції на 18%. З одного боку, Україна до цієї категорії потрапляє, адже ми — країна, що розвивається, щоправда, дуже повільно і іноді не туди, куди потрібно. Але, на жаль, у нас немає власного ринку акцій. Тож, знову ж таки, дивіться у бік акцій китайських, індійських, бразильських та інших компаній зі світу, що швидко розвивається.
А ще простіше — купіть акції інвестиційного фонду Vanguard FTSE Emerging markets (VWO), який включає 5 210 компаній з країн, що розвиваються, і цілком може мати більший невитрачений потенціал.
Загалом же, у періоди високої інфляції акції виглядають набагато краще за інші активи. І якщо ви вважаєте, що зв'язуватися з ринками, що розвиваються, занадто ризиковано, то можете звернути увагу на акції найбільших світових компаній і банків, що представляють циклічні сектора економіки: фінансовий, індустріальний, сировинний та комунікаційний. У періоди підвищеної інфляції, протягом останніх двох десятиліть, їх зростання становило трохи більше 16%.
Золото не підведе
Замикає перший загін переможців золото, яке зросло в періоди підвищеної інфляції на 16%. Золоті злитки ви, звичайно, можете купити і в українському банку, але біда в тому, що різниця між ціною купівлі і продажу складе 15%-20%. Занадто багато! А до того ж, їх потрібно десь зберігати і немає сумнівів, що набагато практичніше купувати акції фонду SPDR Gold Trust (GLD), який виконає за вас всю роботу з купівлі і зберігання золотих злитків. Та й ліквідність у нього відмінна.
Напевно, до цього переліку було б справедливо додати і криптовалюти, які їх шанувальники називають «цифровим золотом». В Україні це «добро» цілком доступне, стати криптоспекулянтом дуже просто, але, на жаль, якісь логічні аргументи на користь того, що цей клас активів зростатиме або падатиме в ціні, навести складно. Криптовалютами рухає віра, а де є віра, там залишається мало місця для фундаментального аналізу.
Читайте також: Топ-10 книжкових новинок про гроші та інвестиції до Дня заощаджень
Нерухомість для підстраховки
Ну, й не можна залишити без уваги нерухомість — найпопулярніший в Україні інвестиційний інструмент.
Теоретично, у всьому світі, особливо розвинених країнах, нерухомість прийнято вважати непоганою страховкою від інфляції. Ось тільки, боюся, що в Україні, з її відсталою економікою, наростаючою демографічною кризою і невичерпною пропозицією квадратних метрів, ця закономірність може бути порушена. Всі бульбашки рано чи пізно луснуть і, рятуючись від інфляції, прикро буде стати жертвою якогось українського «Evergrande».
З чим не варто зв'язуватися
Найбільше у періоди високої інфляції дістається облігаціям. Це визначено фінансовою природою інструменту. Але облігації від облігацій відрізняються. І якщо TIPS (державні облігації, захищені від інфляції) історично демонстрували зростання в 13%, то облігації країн, що розвиваються, втрачали найбільше, порівнюючи з іншими класами активів, — цілих 8%.
До речі, облігацій в Україні вдосталь: від ОВДП до квазісуверенних боргів державних підприємств і банків, і закінчуючи жменькою корпоративних облігацій. Ну чому у нас завжди так багато того, чого варто цуратися?
Читайте також: Чому жінки заробляють на інвестиціях більше, ніж чоловіки
Замість висновків
Отже, який висновок? Насамперед хочеться нагадати, що попередні результати, на яких засновані вищевикладені висновки, — це не гарантія майбутніх. По-друге, на жаль, в Україні поки що досить складно скористатися багатьма фінансовими стратегіями, які дозволяють захистити ваш капітал від знецінення у періоди високої інфляції. Від національного ринку цінних паперів залишився лише неліквідний ринок облігацій, переважно державних, так ще й Державна комісія з цінних паперів, що покликана регулювати те, чого не існує.
Але, на щастя, все більше банків пропонують своїм клієнтам послуги з відкриття брокерських рахунків за кордоном, виведення приватного капіталу за кордон та інвестування в глобальні фінансові ринки. І доки влада зайнята перетворенням країни на «чудовий новий світ», існуючими можливостями варто скористатися самостійно, звичайно ж, якщо у вас є капітал, який ви не хочете легкодухо втратити.