► Підписуйтесь на «Мінфін» в Instagram: головні новини про інвестиції та фінанси
«Наголошуємо, суд постановив, що не має юрисдикції для розгляду даної справи. Ніяких інших рішень вище зазначений суд не приймав. Публікації в деяких українських ЗМІ є спекулятивними та неправдивими», — відмітили юристи.
За словами британських та українських юридичних консультантів Костянтина Жеваго, дана справа завжди була і є питанням України.
«Ми задоволені, що суд Великобританії відхилив цю справу. Вона має розглядатися в Україні. Банк „Фінанси і Кредит“ не повинен був відправлятися на ліквідацію через непрофесійні та необґрунтовані дії попереднього керівництва Національного банку України», — додали юристи відповідно до рішення британського суду.
Крім того, Високий суд Англії та Уельсу зобов’язав ФГВФО компенсувати Жеваго всі фінансові витрати, пов’язані з даним судовим процесом.
Передісторія
Фонд гарантування вкладів 23 вересня програв у лондонському суді у справі проти екс-власника збанкрутілого банку «Фінанси та кредит» Костянтина Жеваго. Судді вирішили, що не мають відповідної юрисдикції, хоча й підкреслили, що є підстави для накладення всесвітнього арешту на майно бізнесмена.
У лютому 2021 року Фондом було ініційовано позов на суму $582,5 млн про стягнення спричиненої банку шкоди з Костянтина Жеваго, трьох англійських компаній та одного громадянина Сполученого Королівства, які вивели кошти з банку.
Слухання у справі відбувалися за наказом суду у закритому режимі у липні 2021 року.
27 вересня 2019 року Костянтину Жеваго повідомили про підозру в причетності до розтрати 2,5 млрд грн банку «Фінанси та Кредит», де він є бенефіціарним власником.
Банк «Фінанси та Кредит» збанкрутував у 2015 році. На момент прийняття рішення про неплатоспроможність банку його акціонером був Жеваго, який володів часткою в 97,67%.
Шевченківський райсуд Києва 1 жовтня зобов'язав Жеваго сплатити 1,5 млрд грн на користь Національного банку.
У 2015 році Костянтин Жеваго уклав з Нацбанком договір поруки про погашення кредитів рефінансування за рядом кредитних договорів, взявши на себе особисті зобов’язання за погашення заборгованості банку «Фінанси та Кредит» перед НБУ.
Оскільки Жеваго демонстрував небажання виконувати взяті на себе зобов’язання за договором поруки, у грудні 2015 року Нацбанк звернувся до суду з метою стягнення заборгованості в судовому порядку. Судовий процес тягнувся майже 3,5 роки, оскільки опонент використовував усі можливості для його затягування.