► Підписуйтесь на телеграм-канал «Мінфіну»: головні фінансові новини
Деталі запуску
Першими партнерами
На першому етапі проєкту партнери розроблять прототип «Цифрової мережі турецької ліри» і проведе пілотні випробування. Його результати будуть оголошені в 2022 році.
Центробанк країни також планує провести тестування технології блокчейн і розподілених реєстрів в платіжних системах. Регулятор вивчить інтеграцію цифрової валюти в систему миттєвих платежів.
ЦБ Туреччини відзначає, що не ухвалив остаточного рішення з випуску цифрової турецької ліри.
Читайте також: Цифрові валюти ЦБ повинні функціонувати разом зі звичайними грошима — Пауелл
Передісторія
Туреччина приступила до розробки CBDC в 2018 році. В кінці минулого року голова
Нагадаємо, в квітні цього року Туреччина заборонила використовувати криптовалюту в якості платіжного засобу.
Розробка CBDC в світі
За даними Банку міжнародних розрахунків (BIS), кількість країн, які запускають проекти CBDC, зростає. BIS відзначає, що це зростання корелює зі збільшенням частки електронних платежів з початку пандемії.
За даними BIS, опублікованими в січні 2021 року 60% центральних банків знаходяться на ранній стадії дослідження цифрових валют, а 14% вже приступили до реалізації пілотних програм.
Активною розробкою проєкту CBDC займається Китай. У серпні до проєкту цифрової валюти Китаю приєдналися 35 нових банків. Ще 94 банки, в тому числі три іноземні, планують брати участь в проєкті. Обсяг трансакцій в e-CNY досяг $ 5,3 млрд до 16 липня, кількість відкритих електронних гаманців китайської CBDC склала 20,8 млн, за даними Народного банку Китаю (PBoC).
Читайте також: Кариби запускають цифрову валюту. Це перший в світі проєкт подібного роду
Банк Франції успішно завершив тестування цифрової валюти в червні. На початку вересня BIS оголосив, що тестує CBDC c центральними банками Сінгапуру, Південної Африки, Австралії і Малайзії, щоб перевірити її ефективність в транскордонних платежах. Багамські острови вже запустили цифрову валюту.
Як писав «Мінфін», Нацбанк України готовий випустити електронні гроші — е-гривню.
У 2018 році Нацбанк вже проводив пілотний проєкт і тестував використання електронних грошей серед своїх співробітників. Тестування базувалося на технології блокчейн і інфраструктурі платіжної системи «Простір». В обіг було випущено обмежений обсяг електронної гривні — трохи більше 5000 грн. Вся емісія е-гривні увійшла в обіг готівки поза банками.
Читайте також: Банк Ізраїлю підтвердив проведення пілотного проєкту з CBDC
За прогнозами регулятора, вже через 5−7 років близько 20% всіх гривень в обігу будуть повністю цифровими.