► Підписуйтесь на телеграм-канал «Мінфіну»:
головні фінансові новини
Під «активним збагаченням» мається на увазі дисципліновані дії інвесторів у п’яти аспектах фінансового життя — інвестуванні, позичанні, витратах, управлінні податками та захисту статків. Ці практики допоможуть максимізувати довготерміновий фінансовий успіх.
Останній рік яскраво це продемонстрував. Стратегії у сферах інвестицій, позичання та управління податками могли принести 20−30% додаткового прибутку тим, хто ними скористався, у порівнянні з інвесторами, які мали такий самий портфель, але дозволили інерції, або навіть гірше — емоціям, взяти гору.
Гіпотетичні сценарії
Ми змоделювали кілька сценаріїв, що порівнюють поведінку інвесторів, які дотримуються принципів «активного збагачення» та тих, які діють емоційно. Наші моделі — гіпотетичні, але вони відображають реальну поведінку та показують, як збільшити прибутки у періоди волатильності
-
Інвестувати: Інвестор має будувати свій план на конкретних цілях, інвестувати у повному об'ємі навіть під час падіння акцій та регулярно ребалансувати портфель у відповідності до своєї довготермінової мети. У змодельованому нами сценарії, «активний» інвестор дотримувався плану та утримував частку акцій у своєму портфелі на високому рівні. «Емоційний» інвестор ж запанікував та продав свої акції у березні, пропустивши відновлення акцій, яке сталося у квітні — а воно було найшвидшим з 1987.
-
Позичати: Коли відсоткова ставка низька, а ринок швидко росте, значні покупки вигідніше робити за рахунок позичених коштів. Це дозволяє зберегти кошти у акціях, а їх ріст перекриє виплату відсотків. У нашій моделі, обидва інвестори купили у 2020 другий дім, вартий 10% від їхніх загальних статків. Активний інвестор позичив гроші, а емоційний — продав частину активів та заплатив готівкою. Використання боргу для збереження інвестицій принесло близько 5% додаткового прибутку.
-
Податки: Управління податками ніколи не варто ігнорувати, але масштаб продажу акцій у березні 2020 зробив його ще важливішим. Наш активний інвестор набрав у березні достатньо податкових збитків, щоб перекрити оподаткований прибуток — це дозволило зекономити на податках близько 4%.
Ці принципи особливо важливі під час падіння
За нашими підрахунками, практики «активного збагачення» зазвичай створюють додаткові 2,5−5% наявного доходу за рік. У 2020 році вони змогли створити від 20% до 30%. Це свідчить, що падіння на біржі дозволяє збільшити приріст статків в чотири-п'ять разів, у порівнянні зі звичайним роком.
Читайте також: Як відкрити рахунок в Interactive Brokers: покрокова інструкція
Ми рекомендуємо приватним інвесторам систематизувати свої цілі та стратегії у одному документі. Це допомагає дотримуватися свого плану незалежно від того, що відбуваються на біржі.
Інституційні інвестори використовують з цією метою декларацію про інвестиційну політику. У ній вони визначають свою інвестиційну мету та покладаються на інвестиційний комітет для її втілення.
Перше правило — не піддавайтесь паніці
Дві ключових принципи активного збагачення: «планувати, а не панікувати» та «не діяти наодинці».
Паніка під час падіння на біржі — це вбивця багатства. Зазвичай, у перший рік після падіння акції відновлюються на 40%. У 2020 акції цей показник був ще більш вражаючим — 75% за перший рік, якщо порівнювати із найнижчою точкою.
Однак багато приватних інвесторів пропустили цю можливість. Більшість з них лише продавала акції у 2020 і знову почала інвестувати лише у 2021, коли їх ціна вже повернулася до доковідних значень. Таким чином, вони пропустили, ймовірно, найкращу за бізнес-цикл можливість заробити на акціях.
Другий ключ до успіху — не дійте наодинці.
Я — CEO фірми управління капіталом, однак я ціню принципи «активного збагачення». Вони дозволяють мені зібратися і впоратися зі своїми емоціями, коли біржа й мій портфель падають.
Як би нам не хотілося забути 2020 рік, він залишиться прекрасною ілюстрацією переваг цього підходу. Коли ситуація виглядає критичною і всі навколо вас піддаються паніці, найкраще, що ви можете зробити — не слідувати за ними.