►Підписуйтесь на «Мінфін» в Instagram: головні новини про інвестиції і фінанси
Що з банківською системою
Бачачи нестабільність національної валюти і ставлення «Талібану» до жіночої праці, банки готуються до гіршого. У цей час нова влада змушує банки до відкриття, так як вони стали майже єдиним порятунком від повного краху економіки.
Афганістан — одна з країн світу з найменш розвиненою банківською системою. Через розвал уряду після приходу талібів всі фінансові установи, що були на її території, припинили роботу.
Комерційні банки колективно вирішили призупинити обслуговування до тих пір, поки ЦБ не оприлюднить заходи щодо забезпечення ліквідності грошей і безпеки установ. На даний момент банки закриті вже 10 днів.
Читайте також: Битва за трильйон: чому інвестори підуть в талібський Афганістан
Сільські райони країни мало залежать від їхніх послуг, але в містах призупинення роботи фінансових установ створює великі труднощі в економіці, заснованій на обігу готівки.
Таліби недавно заявили, що банки скоро відкриються. Проте місцеві жителі цього не бачать. 25 серпня біля банків в Кабулі зібралися великі натовпи людей, вимагаючи їх відкриття.
«Банківська система Афганістану зараз знаходиться в стані колапсу, і у людей закінчуються гроші», — сказав радник з питань торгівлі та економіки посольства Афганістану в Лондоні Газал Гайлани.
За словами колишнього
Читайте також: Western Union припинила грошові перекази в Афганістан
Центробанк почав постачати банки готівкою після захоплення Кабулу, але найближчим часом допомога, швидше за все, вичерпається, оскільки валютні резерви ЦБ розміром близько дев'яти мільярдів доларів недоступні нинішній владі.
«Банки зіткнуться з проблемами ліквідності іноземної валюти, що викличе сильні коливання обмінних курсів,» — сказав Reuters місцевий банкір. Афгані вже сильно впав на тлі побоювань нестачі доларів.
Афганські банкіри також чекають нової інформації від зарубіжних кореспондентських банків, які надають їм послуги обміну валюти і грошових переказів.
Фінансові установи Афганістану хочуть знати, чи продовжаться ділові відносини. Нові санкції можуть обірвати зв'язки з багатьма партнерами. Проте один з афганських банкірів розповів, що банки-кореспонденти в Туреччині, Росії, Іспанії, ОАЕ, Катарі, Пакистані та Індії як і раніше надають підтримку його установі.
Читайте також: Китай націлився на афганські рідкоземельні метали
У підприємств є ще одна причина для занепокоєння — таліби можуть змусити їх перейти на ісламський банкінг за принципами шаріату.
Ця процедура буде тривалою і дорогою. Нещодавно «Талібан» оголосив нового главу ЦБ, невідомого чиновника без формальної фінансової освіти, і це призначення не внесло ясності в перспективи економічного життя країни.
Ще більш невизначена ситуація щодо майбутньої зайнятості афганських жінок. Банки скептично ставляться до запевнень нової влади в тому, що жінкам дозволять працювати навіть відповідно до ісламських законів.
Передісторія
16 серпня ісламістське угруповання Талібан захопило столицю Афганістану Кабул і оголосило про «завершення війни».
Виконуючий обов'язки керівника Центрального банку Афганістану Аджмал Ахмаді покинув країну після того, як у неділю, 15 серпня, бойовики «Талібану» взяли під контроль столицю країни Кабул, зайняли президентський палац і оголосили про повний контроль над Афганістаном.
В цей же день президент країни Ашраф Гані склав повноваження і втік з країни без створення перехідного уряду. Після цього більшість високопоставлених чиновників колишнього уряду і багато політичних діячів Афганістану також покинули країну.