► Підписуйтеся на телеграм-канал «Мінфіну»:
головні фінансові новини
Протягом більшої частини 2021 року Центральний банк Нігерії (CBN) був у заголовках новин через свої заходи у боротьбі з криптовалютами. Однак цього тижня співробітники фінрегулятора заявили про збільшення інвестицій у дослідження основної технології CBDC. Держбанк країни встановив дату запуску пілотного проєкту зі створення своєї цифрової валюти на базі блокчейну.
Перші зразки цифрової найри CBN презентує вже до 1 жовтня 2021 року. Про це пише видання Peoples Gazette. Як запевняє Ракія Мохаммед, директорка банку з інформаційних технологій, CBN почав проводити пов’язані з розробкою та впровадженням CBDC дослідження ще у 2017 році.
Вона також додала, що перевірка поточного варіанту концепції CBDC здійснюватиметься, як мінімум, до кінця поточного року. В рамках дослідницького проєкту GIANT планується використовувати блокчейн-інфраструктуру Hyperledger Fabric. Раніше представники CBN заявляли, що цифрова найра призначена не замінити традиційну валюту, а лише доповнити її та розширити платіжні можливості громадян.
Читате також: Цифрові валюти центробанків та приватні криптовалюти: єдність різноманіття
Хто ще тестує національні цифрові валюти
Восени 2020 року стало відомо, що Багамські острови першими в світі впровадили цифрову валюту центрального банку на державному рівні. Монета дістала назву Sand Dollar, її ціна прив'язана до багамського долара, а комісія за трансакції дуже низька.
Влітку 2020 року Банк Японії оголосив про початок тестування CBDC. На першому етапі регулятор має намір оцінити можливість запуску цифрової єни з технічної точки зору. Банк Японії вже визначив дві основні перешкоди при реалізації національної цифрової валюти: забезпечення доступності для всіх жителів країни (тільки 65% японців мають смартфони) і стійкості (тобто можливості працювати в автономному режимі).
Далі за всіх в тестуванні CBDC просунувся Китай. Пекін вже провів відповідні тести у великих містах, включаючи Шеньчжень, Ченду і Ханчжоу.
Традиційно «безготівкова» Швеція також проводила пілотні випробування цифрової крони протягом 2020 року. Для тестування е-крони центробанк Швеції разом з компанією Accenture розробив платформу на основі DLT з інтерфейсом користувача, яка дозволить здійснювати електронні платежі з карток і смартфонів.
Що в Україні
Ще в 2016 році НБУ почав вивчати можливість випуску е-гривні. А вже в 2018-му було реалізовано пілотний проєкт, в рамках якого було протестовано інноваційне платіжне рішення на базі технології блокчейн і платіжної інфраструктури НПС «Простір».
В рамках тестування були випущені в обіг електронні гривні в еквіваленті 5 тис. грн для тестування операцій між електронними гаманцями.
На думку учасників ринку, перспективним «юзкейсом» е-гривні потенційно може стати її використання для роздрібних безготівкових платежів (насамперед — Р2Р перекази між фізичними особами та операції електронної комерції).