Збираєш гроші на квартиру? Відкрий депозит і отримай бонус від «Мінфіну»
Які тенденції переважають на ринку
Загалом за перші чотири місяці року банки видали 2808 іпотечних кредитів загальною сумою майже 2,2 млрд грн. Якщо порівняти з відповідним періодом минулого року, нове іпотечне кредитування більш ніж подвоїлося за кількістю договорів та майже потроїлося у грошовому вимірі.
Кількість нових угод за квітень зросла на третину, за рік — у 7,1 раза.
Зростання іпотечного кредитування відбувається переважно завдяки кредитам на купівлю житла на вторинному ринку нерухомості. Втім, у квітні динаміка нових видач на первинному ринку різко пішла вгору.
Частка укладених іпотечних договорів на купівлю житла на вторинному ринку в квітні становила 87% від усіх виданих кредитів.
У квітні середня ефективна ставка іпотечного кредиту на вторинному ринку знизилася до 13,5% порівняно з 14,0% у березні, на первинному — зберігалася на рівні близько 17,4%.
Середній розмір кредиту на купівлю житла продовжує зростати і в квітні він становив 791 тис. грн. Середній розмір нового іпотечного кредиту на купівлю первинної нерухомості в звітному місяці становив 925 тис. грн, вторинної нерухомості — 771 тис. грн.
Опитування банків свідчить, що ринок іпотечного кредитування дуже концентрований — 90% нових угод уклали п’ять банків.
Читайте також: В Україні зростуть ціни на «первинку»: чому дорожчають квадратні метри
Державна програма «Доступна іпотека 7%»
Частково це є результатом програми «Доступна іпотека 7%». Так, якщо порівняти з березнем цього року, в квітні обсяги видачі кредитів на купівлю житла на вторинному ринку зросли на третину, або на 168,5 млн грн, на первинному ринку — в 1,5 раза, або на 43,2 млн грн.
У Програмі задіяно 23 регіони, у тому числі Київ. Згідно з поданими громадянами заявками на отримання кредитів, найактивнішими регіонами на минулому тижні були:
- Київ (36%);
- Київська область (28,8%);
- Харківська область (6,7%);
- Львівська область (5,4%);
- Рівненська область (4,4%).
Контекст
Щомісячні результати опитування банків — це самооцінка власних іпотечних портфелів банками. Тому вони можуть не збігатися з офіційною статистикою, розміщеною на сайті Національного банку в розділі «Статистика».
Розбіжності насамперед зумовлені використанням банками управлінської звітності для цілей складання цієї таблиці даних. Такий підхід точніше відображає тип застави за кредитами, а отже — й сутність класифікації кредитів.
Бажаєте знати про фінанси та інвестиції більше? Стежте за ексклюзивними матеріалами «Мінфіну» в телеграм-каналі.