Америка
Штати витрачають гроші
За даними Мінторгу США, в березні дефіцит торгового балансу країни поставив рекорд, за місяць збільшившись з $ 70,5 млрд до $ 74,4 млрд. Імпорт за місяць виріс на 6,3% до рекордних $ 274,5 млрд. Експорт зріс на 6,6% до $ 200 млрд.
Ринки зростають, капітал зростає
Як повідомило агентство Bloomberg, за перші 100 днів президентства Джо Байдена стан першої сотні найбагатших американців виросло на $ 195 млрд. Основною причиною стало зростання американського ринку акцій. Американські індекси S & P500 і Dow за цей період додали більше 10%.
За даними Федеральної резервної системи США, загальний стан ста найбагатших американців досягло $ 2,9 трлн.
Йеллен налякала ринок і дала задню
Міністр фінансів США Джаннет Йеллен, у вівторок спровокувала падіння ринків. В інтерв'ю американському виданню The Atlantic вона заявила, що ФРС, можливо, доведеться підняти процентні ставки, щоб запобігти перегріву американської економіки, якщо програми бюджетних витрат Байдена будуть реалізовані.
Читайте також: Що сказав Баффет своїм акціонерам: про акції Apple, біткоіни і SPAC
Але, побачивши негативну реакцію ринку, на одному із заходів The Wall Street Journal вона фактично забрала свої слова назад, сказавши, що не намагається робити прогнозів щодо політики ФРС або давати йому рекомендації.
ФРС боїться обвалу ринків
У четвер ФРС США випустила піврічний звіт про фінансову стабільність. Регулятор заявив, що фінансова система в цілому залишалася в значній мірі стабільною навіть під час пандемії Covid-19. Однак оцінки деяких активів завищені в порівнянні з історичними нормами. А зміна настроїв ринку таїть в собі загрозу.
Фактично ФРС вказала, що активи зараз сильно дорогі, але їх потенційний обвал становить загрозу для фінансової стабільності. І ця заява в якійсь мірі можна інтерпретувати як-то, що регулятор буде захищати ринок від обвалу. Адже однією з важливих цілей Федрезерву є забезпечення фінансової стабільності. А це може означати, що у ФРС є додатковий аргумент не посилювати свою політику навіть при зростаючій інфляції.
Ринок праці США підкачав
У квітні американська економіка створила всього 266 тисяч робочих місць (прогноз — 978 тис). Рівень безробіття в квітні склав 6,1% проти очікувань зниження до 5,8%.
Зіставляючи ці дані з даними по зростанню імпорту в США, складається враження, що зростання споживання американців в значній мірі трансформується в імпорт.
Бразильський ЦБ підвищив ставку
Центральний банк Бразилії, як і очікували експерти, підвищив свою базову процентну ставку на 75 б. п. — до 3,5% річних. Це вже друге підвищення в цьому році. До березня ключова ставка Ц Б Бразилії перебувала на історичному мінімумі 2% річних з серпня 2020 року.
Річні темпи інфляції в Бразилії вже розігналися до 6,1% і, за прогнозами, можуть збільшитися до 8% при цільовому рівні 3,75% плюс-мінус 1,5%.
Європа
Європейська статистика радує
У березні роздрібні продажі в єврозоні виросли на 2,7% в порівнянні з лютим. У річному вираженні за рахунок низької бази минулого року вони підскочили на 12% (прогноз — 1,6% в щомісячному вираженні і 9,4% — в річному).
Серед країн ЄС, по яких наявні дані, найпомітніше зростання за березень спостерігалося в Данії (22,5%), Нідерландах (8,4%), Німеччині та Литві (7,7%). Найбільше зниження було відзначено в Хорватії (-4,0%), Польщі (-2,2%) і Австрії (-1,9%).
Роздрібні продажі в Німеччині при зростанні на 7,7% в місячному вираженні і 11% в річному вираженні, перевищили на 4,4% продажі лютого 2020 року, місяці, коли ще не було запроваджено локдаун. Це означає, що попри тривали обмеження роздрібні продажі перевищили докарантінний рівень.
Зведений індекс менеджерів закупівель (PMI) єврозони в квітні збільшився з 53,2 п. до 53,8 п, свідчать остаточні дані дослідницької організації Markit Economics. Показник активності в сфері послуг єврозони минулого місяця виріс до 50,5 п. з 49,6 п.
Обсяг замовлень промислових підприємств Німеччини в березні збільшився на 3% в порівнянні з попереднім місяцем, коли їх зростання становило 1,4%, повідомило Міністерство економіки країни. Це максимальне зростання з жовтня минулого року.
Банк Англії почав гальмування
За підсумками травневого засідання Банк Англії зберіг основну ставку на рівні 0,1% і чинний обсяг програми з викупу активів на рівні 895 млрд. фунтів стерлінгів. При цьому темпи викупу активів знижені з 4,4 млрд. до 3,4 млрд. фунтів на тиждень.
Також Банк Англії оновив прогноз зростання ВВП країни в цьому році, збільшивши його з 5% до 7,25%. У 2022 році британська економіка зросте на 5,75% замість очікуваних раніше 7,25%.
У Британців виросли накопичення
Згідно з даними Банку Англії, населення країни з початку пандемії накопичило додаткові 200 млрд. фунтів стерлінгів.
Завдяки заходам підтримки держави британці в основному зберегли рівень доходів. А через обмеження витрати різко скоротилися.
Експерти вважають, що саме норма заощаджень, накопичена в карантин, буде основним драйвером зростання економіки і в світі, і в Великобританії після зняття обмежень.
Європа скучила за туристам
Єврокомісія запропонувала послабити діючі обмеження на в'їзд в ЄС.
«Комісія пропонує дозволити в'їзд в ЄС з причин необов'язкового характеру не тільки для всіх осіб, що прибувають з країн з хорошою епідеміологічною ситуацією, але і для всіх людей, які отримали останню рекомендовану дозу вакцини, дозволеної ЄС, принаймні, за 14 днів до прибуття», — йдеться в комюніке ЄК, опублікованому в Брюсселі.
Читайте також: У кого беруть і куди вкладають гроші банки
Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен написала в Twitter, що «пора відродити туристичний бізнес, а також дружбу з іншими країнами. Але робити це потрібно, дотримуючись норм безпеки». На думку фон дер Ляйен, ЄС потрібен механізм, який дозволить швидко обмежувати контакти з тією чи іншою країною, якщо на її території виникне небезпечний штам COVID-19.
Азія
Китай нарощує зовнішню торгівлю
За даними головного митного управління КНР, в квітні експорт зріс на 32,3% в порівнянні з квітнем минулого року до $ 263,9 млрд, імпорт — на 43,1% в річному вираженні до $ 221 млрд. При очікуванні зростання на 42,5%, і 24,1% відповідно.
Зростання торгового обороту обумовлене сильним зростанням глобального попиту і високими цінами на сировину.
У Кореї зростає інфляція
У квітні індекс споживчих цін в Південній Кореї виріс до 2,3% в річному вираженні, в місячному — на 0,2% при прогнозі зростання на 0,1%. Це максимальне значення з 2017 року. Цільовий рівень ЦБ Кореї — 2%.
ЗВР Кореї б'ють рекорди
У квітні золотовалютні резерви Південної Кореї досягли рекордних 452,3 млрд. у доларовому еквіваленті. Станом на кінець березня ЗВР країни були дев'ятими в рейтингу найбільших в світі.
Надлишкова доларова маса не стільки обвалює долар, скільки веде до зростання резервів різних країн і експортує інфляцію по всьому світу.
Чим жив світ
Де ціни ростуть швидше за все
За даними ОЕСР, в березні споживчі ціни в країнах G20 збільшилися на 3,1% в річному вираженні в порівнянні з 2,4% в лютому.
Істотне зростання темпів інфляції зафіксовано в Канаді (2,2% в березні з 1,1% в лютому) і США (до 2,6% з 1,7%). В Єврозоні інфляція прискорилася до 1,3% з 0,9%. У Великобританії — до 1% з 0,7%.
Винятком поки була тільки Японія, де як і раніше зберігається дефляція: у березні ціни знизилися на 0,2% після скорочення на 0,4% в лютому.
Saudi Aramco нарощує прибуток
Згідно зі звітом компанії, чистий прибуток держкомпанії Саудівської Аравії Saudi Aramco в першому кварталі 2021 року зріс на 30% до $ 21,717 млрд. У порівнянні з $16,661 млрд. в січні-березні 2020 року.
У Saudi Aramco пояснюють такий результат зростанням нафтового ринку, а також більш високою маржею в нафтопереробці і хімічній промисловості, яка частково компенсувала зниження нафтовидобутку.
Продовольство дорожчає
За повідомленням FAO (продовольча і сільськогосподарська організація ООН), світові ціни на продовольство зростають одинадцятий місяць поспіль. У квітні вони зросли на 30,8% в порівнянні з тим же місяцем минулого року і на 1,7% щодо березня. Значення індексу продовольчих цін FAO піднялося до максимумів з 2013 року.
Зростанню цін сприяє високий попит з боку Китаю, а також посуха в Бразилії та інших країнах Південної Америки, яка може погіршити урожай кукурудзи.
Вантажоперевезення ростуть
Індекс вартості фрахту Baltic Dry, що відслідковує ціни на морські перевезення насипних і навалочних вантажів по всьому світу, піднявся до максимальної позначки за 11 років.
Експерти обумовлюють це підвищенням попиту на сировину по всьому світу і деякою нестачею судів, пише Montel News.
«Попит на більшість сировинних товарів стрімко зростає плюс дорожчає нафта, а навколо багато дешевих грошей», — заявив сировинний аналітик, вказавши на «оптимістичні настрої» на ринках.
За даними Міжнародної асоціації повітряного транспорту (IATA), авіакомпанії світу в березні збільшили перевезення вантажів до максимального обсягу з початку збору даних в 1990 році. Показник виріс на 4,4% відносно березня 2019 року (порівняння наводиться до позаминулого року, оскільки в 2020 році в світі почалася пандемія COVID-19).
Сприятливий вплив на обсяги перевезень надає зростання світової торгівлі, яке триває вже дев'ятий місяць поспіль. Такого тривалого безперервного зростання не фіксувалося більше двох десятиліть, відзначається в повідомленні IATA.