Лист адресовано прем'єр-міністру Денису Шмигалю, міністру економіки Ігорю Петрашку і міністру фінансів Сергію Марченку.
► Підписуйтесь на телеграм-канал «Мінфіну»:
головні фінансові новини
Про що пишуть члени комітету
У повідомленні зазначається, що члени комітету з призначень припиняють свою участь у діяльності організації доти, поки не буде чіткого зобов'язання уряду поважати інститути корпоративного управління як акціонера державних підприємств і покладатися на них.
«На жаль, останнім часом було багато прикладів, коли практика корпоративного управління замінювалася дискреційними рішеннями уряду. Це підриває довгострокові вигоди, очікувані від реформи корпоративного управління. Це також ставить під сумнів цінність роботи комітету з призначень за вибором незалежних професійних членів наглядової ради з бездоганною чесністю», — підкреслюється в листі.
Акцент повідомлення: поліпшення корпоративного управління на державних підприємствах України було однією з реформ країни.
Ключовим елементом реформи корпоративного управління є створення незалежних наглядових рад з більшістю голосів. «Переглянутий процес висунення кандидатур, представлений у 2018 році, був довгоочікуваним кроком в цьому напрямі, і ми були раді підтримати його і взяти участь як спостерігачі без права голосу», — наголошується в повідомленні.
Також члени комітету відзначили, що для функціонування управління механізмів на державних підприємствах слід доповнювати незалежність наглядових рад прозорим і стабільним механізмом підзвітності.
«Слід поважати незалежність від ДП, і слід покладатися на процес забезпечення підзвітності при оцінці ефективності ДП та їх структур управління», — зауважується в повідомленні.
Згідно з інформацією агентства «Інтерфакс-Україна», з 1 травня через невибори номінаційним комітетом незалежних членів відсутні наглядові ради у 12 великих компаніях, контрольні пакети яких передані Фонду держмайна України. Зокрема, в цьому списку Одеський припортовий завод, Центренерго, Турбоатом, Енерготяжмаш, п'ять підконтрольних державі обленерго (без Тернопільобленерго), Харківенергозбут, Дніпровська і Криворізька ТЕЦ.
Читати також: Наглядова рада Нафтогазу достроково йде у відставку
Раніше
Як писав «Мінфін», 28 квітня на засіданні загальних зборів акціонерів компанії НАК «Нафтогаз України» Кабінет Міністрів звільнив Андрія Коболєва з посади голови правління НАК «Нафтогаз України» через незадовільну роботу і збитки.
Міжнародні партнери України звернулися до питань корпоративного управління через звільнення керівництва Нафтогазу.
Раніше посли G7 застерегли від політичного втручання в управління Нафтогазом.
Контекст
Реформа корпоративного управління розпочалася у 2015 році. Її метою було отримання держкомпаніями політичного імунітету, а топ-менеджери повинні були призначатися на ринкову зарплату шляхом конкурсу і співбесіди з наглядовою радою. У 2016 році Рада ухвалила закон, який передбачає, що членами наглядової ради будуть незалежні експерти.
Очолює номінаційний комітет глава регіонального представництва Міжнародної фінансової корпорації (IFC) в Україні та Білорусі Джейсон Пеллмар. До складу комітету входять, крім представників уряду, незалежні члени — керуючий директор Європейського банку реконструкції та розвитку в країнах Східної Європи Маттео Патроне, постійний представник МВФ в Україні Йоста Люнгман, а також бізнес-омбудсмен Марчін Свенчицький.
Згідно з українським законодавством і нормативною базою, у наглядових радах найбільших держкомпаній більшість членів повинно бути незалежними. Їх відбирає рекрутер і номінаційний комітет з дорадчими голосами донорів, а затверджує Кабмін.
Незалежні наглядові ради працюють на таких підприємствах: Нафтогаз, Укрзалізниця, Укренерго, Укрпошта.